Srbsko

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Srbsko

Post by narvek »

Zdar, dostal jsem pozvánku na 14.stl a 15.stl akci v Srbsku:)

někdy na začátku srpna. Vím, že se to třeba Řádu plete s Hukvaldama kam chtěli jet a spoustě jiných lidí třeba se Zbirohem, ale pokud by někdo chtěl, je možnost:)

orig. message:
Hello again,

I have an invitation for you. The company of St. Theodore the warrior, is organising a 4 day event in August, beneath the fortress where our little camp took place. It will be either the first or second weekend, plus monday and tuesday. The idea is to make a living history encampment of a small unit. 14th and 15th century kits will be in use. The event is also to promote the fortress itself, which is going to be soon in the process of reconstruction, as well as trying to give reenactment in Serbia a big push. We would like to invite you, and anyone else you see fit to come. Someone would wait for you in Belgrade, and commute south the fortress with you.
BTW we have new kit since the last outing, have a look at this: http://www.stratilat.org/galerija/4/

George
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Petr Tallowitz
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libouchec

Re: Srbsko

Post by Petr Tallowitz »

Vypadá to zajímavě, ale tu angličtinu si mohli odpustit, kdo se v tom má prolouskávat? Vždyť přece Ruština je takřka mezinárodní a mají k ní také docela blízko :biggrin:. Škoda že je to tak daleko, sám tam nepojedu (svojí pixlou už rozhodně ne), to kdybych se mohl někomu nacpat do auta... :-k
Je jedno na které straně bitevního pole stojíš, vždy zvítězí smrt.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Re: Srbsko

Post by narvek »

Rusky umí taky, ale psal mi to přes anglické forum, tak to bylo jednodušší v angličtině.

My tam možná pojedeme, tak na tebe budu myslet :wink:
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Indy
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 158
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Morava
Contact:

Re: Srbsko

Post by Indy »

Zbiroh jednoznačně vyhraje. :(
\"Asi na nás zapomněli!\" anonymní Moravan 8. listopadu 1620 za zdí letohrádku Hvězda. http://www.olomouckypluk.cz
User avatar
Petr Tallowitz
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libouchec

Re: Srbsko

Post by Petr Tallowitz »

Ruštinu používám občas doma, obdobně i němčinu, ale angličtinu jsem se nikdy neučil a ani s tím nehodlám začínat, to už bych v tom měl tuplem maglajz.
Pokud by to vyšlo byl bych neskonale vděčen, rád bych si totiž rozšířil obzory :biggrin:
Je jedno na které straně bitevního pole stojíš, vždy zvítězí smrt.
User avatar
Michal Slavata z Chlumu
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Srbsko

Post by Michal Slavata z Chlumu »

Petr Tallowitz wrote:Vypadá to zajímavě, ale tu angličtinu si mohli odpustit, kdo se v tom má prolouskávat? Vždyť přece Ruština je takřka mezinárodní
Bohužel a řekl bych pro většinu světa naštěstí je tvůj názor menšinový a Ruština nevládne celé planetě. :-)

Jen takový offtopic.
fra´ Michal Slavata z Chlumu, rytíř a zaznamenatel historie pražského špitálu Svatého Jana Jeruzalémského
Audere est facere!
User avatar
Petr Tallowitz
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libouchec

Re: Srbsko

Post by Petr Tallowitz »

To Michal Slavata:
To naštěstí nevládne žádný jazyk, a i angličtina je taková hatmatilka závislá na lokaci že si ani angličané navzájem často nerozumí. :lol: Takovou Ruštinou se domluvíš na východ a sever od nás (čím to asi bude?), každopádně v Evropě potkáš asi víc lidí co se domluví rusky než anglicky.
Já OT miluju,
Je jedno na které straně bitevního pole stojíš, vždy zvítězí smrt.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Srbsko

Post by Bestian »

Petr Tallowitz wrote:každopádně v Evropě potkáš asi víc lidí co se domluví rusky než anglicky.
Já OT miluju,
A na to jsi jako přišel jak? :)
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Michal Slavata z Chlumu
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 169
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Re: Srbsko

Post by Michal Slavata z Chlumu »

To by mě také zajímalo. Když nebudeme počítat samotné Rusko a jeho bývalé satelity (a to ještě generaci 40+), tak bych to spíše viděl na tu angličtinu. A ta je, prosím pouze jedna spisovná s určitymi modifikacemi v USA. Také se bavíme o češtině, nepočítaje do toho nářečí typu hantec a neříkáme, že je to hatmailka, kterou se Češi mezi sebou nedomluví.

Mimochodem, proč je to světový jazyk? Když pomineme koloniální říše, tak především proto, protože je to opravdu jednoduchá a lehce naučitelná řeč. A v jednoduchosti je krása. :-)

Konec, už to nechám, jen mě názor: "ať si nechají tu angličtinu" v západní zemi, jako jsou Čechy, trochu překvapil. :-)
fra´ Michal Slavata z Chlumu, rytíř a zaznamenatel historie pražského špitálu Svatého Jana Jeruzalémského
Audere est facere!
User avatar
Petr Tallowitz
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libouchec

Re: Srbsko

Post by Petr Tallowitz »

Mluvil jsem o Evropě jako o celku, a ten sahá až po Ural, taky jsem nevylučoval žádné věkové třídy ani bývalé satelity. Třeba ale Finsko nebylo satelitem a domluvíš se tam rusky většinou bez problémů.
Jinak u nás se učí oxfordská angličtina, a s tou je problém i v Londýně, neovládá ji snad ani polovina tamějšího obyvatelstva (jen tak pro srovnání)
Je jedno na které straně bitevního pole stojíš, vždy zvítězí smrt.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Srbsko

Post by Bestian »

Petr Tallowitz wrote:Mluvil jsem o Evropě jako o celku, a ten sahá až po Ural, taky jsem nevylučoval žádné věkové třídy ani bývalé satelity. Třeba ale Finsko nebylo satelitem a domluvíš se tam rusky většinou bez problémů.
Jinak u nás se učí oxfordská angličtina, a s tou je problém i v Londýně, neovládá ji snad ani polovina tamějšího obyvatelstva (jen tak pro srovnání)
Mluvíme-li jen o Evropě, tak je to právě rusko, kde se učí jako druhý jazyk angličtinu, neboť si sami uvědomují, jak moc je to světový jazyk. Ostatně většina Evropských států se jako druhý jazyk učí angličtinu. Věc další, jsem členy Evropské unie kde je to úřední jazyk. Nikterak ruštinu nezavrhuji, ba naopak, pouze si netroufám tvrdit co ty...
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Petr Tallowitz
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libouchec

Re: Srbsko

Post by Petr Tallowitz »

Ano, to že i v Rusku se před dobou ne tak dávnou přešlo i k výuce angličtiny nepopírám. Ale týká se to hlavně mladších generací (tedy těch mladších než jsem já). Angličtina je v současné době hlavně jazykem obchodníků, až budou světové trhy ovládat třeba mongolové, tak se budem učit mongolsky :lol: .
A jestli mi z něčeho dokáže naskočit kopřivka na zádech tak je to EU
Je jedno na které straně bitevního pole stojíš, vždy zvítězí smrt.
User avatar
Zlatava
Nováček
Nováček
Posts: 40
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Srbsko

Post by Zlatava »

Ja ziju ve Spañelsku a tady nikdo neumi rusky, ani ve francii, ani v nemecku, atd.
Ja jsem ta "mlada" generace co uz nas nenutily ve skole ucit se rusky a zaplat panbuh, protoze v evrope se ji nedomluvis, anglictinou vsude a lepe nes rusky se domluvis y Spanelsky
User avatar
Petr Tallowitz
Nováček
Nováček
Posts: 18
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libouchec

Re: Srbsko

Post by Petr Tallowitz »

To Z.: Tak s tím německem se teda dosti pleteš, nezapomínej že před rokem 1989 bylo rozděleno na NDR a DDR, kde se ve "východním bloku" učila Ruština povinně od prvních stupnˇů základních škol . A to že ve Spainu nokdo neumí ruštinu bych taky netvrdil, pár lidiček odtama co rusky umí znám.
Jinak já patřím také k "mladší" generaci co se ruštinu učit nemusela. Jinak španělsky se domluvíš tak maximálně u vás a v Portugalsku (mluvím pouze o evropě). tady u nás není moc lidí u kterých by jsi slyšela že na sebe křičí: Ola amigo!
Je jedno na které straně bitevního pole stojíš, vždy zvítězí smrt.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Re: Srbsko

Post by narvek »

Hele, řekněme si to popravdě, angličtina je nejrozšířenější světový jazyk.

A kdyžtak se vraťte k tématu, nebo to tu nechám promazat.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Post Reply