Nalez artefaktu 14. - 15. stol. v Prazskem podzemi

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Myslel jsem ty kožený výrobky. Ty látky mě nezajímají, takže jsem po nich nikdy nepátral, ale pokud se mi něco dostane do rukou, dám vědět.
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Mám předběžně dohodnutou prohlídku POUZE archeologických nálezů z výkopů kolektorů. Prohlídka nebude časově moc omezena, takže asi bude dost času pořídit kvalitní fotografie. Mohu sebou vzít max. dva až tři kolegy.

Jinak - nálezy jsou majetkem archeologického odd. NPÚ - pobočka HM Prahy. Instalace v kolektoru je dle informace ZLOMKEM toho, co je uloženo v depozitářích NPÚ.
Dnes jsem psala paní Dr. Wallisové a poprosila ji, zda by bylo možno vidět i uložené nálezy.
Volo, multum, statim!
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Jen upřesnění - nálezy nemohou být majetkem NPÚ, nýbrž státu (jelikož NPÚ, který zřejmě prováděl výzkum, je státní instituce). Nálezy jsou v NPÚ pouze deponovány resp. NPÚ k nim má právo hospodaření...
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Rab wrote:Jen upřesnění - nálezy nemohou být majetkem NPÚ, nýbrž státu (jelikož NPÚ, který zřejmě prováděl výzkum, je státní instituce). Nálezy jsou v NPÚ pouze deponovány resp. NPÚ k nim má právo hospodaření...
Jj, jasně. Sice drobná, nicméně dost důležitá nepřesnost. A já za to lidi v práci stírám :oops::biggrin:
Volo, multum, statim!
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Je vidět,že Kateřina jedná....
Včera jsem tam byl opět a dostal stejné informace - Kolektory a.s. mají výpůjční smlouvu s Památkovým ústavem hl.m. Prahy, který artefakty obhospodařuje. Vystaven je zlomek nálezů, jeden mistr mi tvrdil, že když to z místa nálezu odváželi pendloval celý den kamion...

Nezbývá aby někdo využil svých znalostí a známostí a vyžádal si tu zprávu, já nevím jak to udělat.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Moc se omlouvám, ale nemůžu si pomoct - jestliže se názvy institucí používají v nesprávném znění, zbytečně to pak mate i z hlediska jejich působnosti... Správně to je Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Hlavním městě Praze, tzn. je to státní instituce zřízená Ministerstvem kultury ČR a nepodléhá pražskému Magistrátu, jak by se mohlo jevit z předchozího. Sorry :wink:
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

richardrg wrote:Je vidět,že Kateřina jedná....

Nezbývá aby někdo využil svých znalostí a známostí a vyžádal si tu zprávu, já nevím jak to udělat.
Protože jsem ženská a tudíž zvědavá :biggrin:
Ne, vážně - ráda bych to viděla, protože pokud to, co je na Tvých fotografiích, je pouhým zlomkem, pak byl asi skutečně vyzvednut poklad, který by si rozhodně zasloužil rozsáhlou pozornost. A pokud by měl být ponechán zubu času, pak bychom alespoň my rpo svou potřebu měli pořídit nějakou dokumentaci a prohlédnout si to, jak to jen půjde.

Měli jsme to štěstí, že se nám podařilo získat už koro všechny knihy o londýnských nálezech a mám takové podezření, že ty pražské se jim svým rozsahem dost blíží. A tak mne napadlo, že když se kolem toho začneme motat, že se jim třeba někdo začne odborně věnovat...

Známé nemám, ale nebojím se zeptat a většinou se to vyplatí :wink:
Volo, multum, statim!
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Romul »

ahoj
ty nálezy jsou uplně úžasný
co si myslíte o te tyči čtvercového průměru na jednom konci zakončené trnem a na druhém takovou oblou miskou?
http://picasaweb.google.cz/richardrosen ... 4386617074
mě to nedá uplně to vypadá jako takové to nazouvátko na boty jak se strčí za patu
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Mně to připadá jako nějaký tesařský nástroj, ono to je hodně velké. Vedle totiž asi leží motyčka (takové to placaté, co má na jedné straně rovné ostří a na druhé tři zuby). Ten trn by mohl (ale nemusel) být na dřevěnou rukojeť.
Ale já to zjistím na místě, pokud to vyjde s tou prohlídkou
Volo, multum, statim!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Romul wrote:ahoj
ty nálezy jsou uplně úžasný
co si myslíte o te tyči čtvercového průměru na jednom konci zakončené trnem a na druhém takovou oblou miskou?
http://picasaweb.google.cz/richardrosen ... 4386617074
mě to nedá uplně to vypadá jako takové to nazouvátko na boty jak se strčí za patu
Řekl bych, že ta kopinatá strana je trn do rukojeti a to prohnuté zakončení je dláto (takhle velký nazouvák bych na své botky nepotřeboval).
Vítězství nebo smrt!
Post Reply