Prameny a jejich využití

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Listiny

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Pro seznámení se s problematikou studia listin úředních i neúředních existují dvě dobré pomůcky:

Ivan Hlaváček: Vademecum pomocných věd historických (H&H)
Václav Rameš: Slovník pro historiky a návštěvníky archivů (nakladatelství LIBRI)

I při studiu listin podle osnovy uvedené Maršálkem se vyplatí nám, jejichž znalost latiny a němčiny moderní i středověké je zlomkovitá nebo žádná, opatřit si příruční slovníček s nejdůležitějšími výrazy a jejich přepisy, užívanými při sepisování listin. Práci to skutečně velmi urychlí.
Volo, multum, statim!
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

z toho vademeca je nejlepší asi 4. vydání. K listinám (ikdyž hlavně novověkým) není špatná taky kniha od Henryho Pohanky 2002: Sám proti času. Litvínov
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Tak jsem našel nějaké ty přeložené Regesta:
http://www.mom.findbuch.net/php/main.ph ... ction=rech
Nevím nenašel jsem lepší způsob -do vyhledávače zadat RBM a prameny české a nějaké časové rozmezí.

:doubt: Enjoy
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

scháním - Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae
a to CDB III, IV a V.

Moc by mi to pomohlo.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc
Contact:

Post by Opat »

Bohuslav wrote:scháním - Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae
a to CDB III, IV a V.
Nejsou na webu CMS (http://cms.flu.cas.cz)? Jinak je jistě najdeš v Praze v Klementinu.
26. 8. 1346: hodie cedit Corona Militiae, numquam fuit similis huic regi Bohemiae.
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Restaurátorské zprávy.

Post by Posadowski »

Vážení přátelé,
kdo byl na semináři historie odívání ví podrobnosti, ostatním se pokusím tu shrnout to hlavní. Doufám, že jsem trefil vlákno, můj příspěvek by se měl týkat jednoho z důležitých pramenů, tedy restaurátorských zpráv.
Jak s nimi zacházet? Kde je sehnat? Máme vůbec právo do nich nahlížet? Lze z nich pořizovat fotografie, kopie, výpisy? Tyto otázky mne trápily v souvislosti s mojí rok trvající tahanicí o restaurátorské zprávy k textiliím na Pražském hradě.

Tedy, velká většina restaurátorských zpráv, ke kterým se můžete dostat spadá pod dikci NPU, tedy byly zhotoveny k památkám, které sice patří někomu, ale dohled nad nimi má NPU. Zde je situace jednoduchá, neboť NPU vydal směrnici, která podrobně popisuje, jak má restaurátorská zpráva vypadat, co má obsahovat, kde a jak je uložena a jakým způsobem se zpřístupňuje badatelům.
Podrobnosti uvádí metodický pokyn 4/2006
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Samostatnou kapitolou ovšem je Pražský hrad, ten je samostatným subjektem a památková péče tam funguje jinak. Kdo byl na semináři ví, kdo ne, jen stručně: Chtěl jsem vidět některé restaurátorské zprávy o středověkém textilu na Pražském hradě. Zde jsem narazil na odpor a vedl jsem roční e-mailovou komunikaci. Až když jsem se obrátil na nadřízené, byly mi některé zprávy zapůjčeny ke studiu, část jsem si ofotografoval.
Zde mi bylo sděleno, že odpovědní pracovníci nevědí, jak se zprávami zacházet, jestli je smějí či nesmějí půjčovat, jaký je vztah k autorskému zákonu atd.
Některé zprávy mi nebyly poskytnuty vůbec, s tím, že "jsou příliš nové a některé věci nebyly publikovány"
Při té příležitosti jsem také zjistil, že zprávy existují jen v jednom vyhotovení, nejsou podle mne pořádně evidovány, strany v nich jsou umístěny jako volně vyjímatelné, někdy nejsou číslovány. Dostala se mi do ruky i zpráva, ve které chyběla 1/3 fotodokumentace (byly tam prázdné číslované papíry s čísly fotografií a jejich popiskem, fotografie chyběly). Tyto zprávy podle mne neměly signatury, nebyly centrálně evidovány atd. Nikdo se nechtěl k ničemu vyjadřovat, nic komentovat atd...
Poté, co se mi nedostalo odpovědi na zdvořilé telefonáty ani laskavé e-maily, případně mi bylo sděleno, že nikdo nic neví, že o tom, jak poskytovat restaurátorské zprávy vyhotovené pro Hrad se neví, není metodika, atd, rozhodl jsem se požádat o oficíální vyjádření přímo Hrad.
Celý podrobný text je zde.
Je řazen chronologicky od konce, tedy od stížnosti na neposkytnutí informace.
Výsledkem je, že se Kancelář prezidenta chytla za nos a aby naplnila odpoídající paragraf zákona 106 zřídila chlívek, kde bude vyvěšovat odpovědi na žádosti, což před tím nedělala.
http://hrad.cz/cz/kancelar_prezidenta/z ... maci.shtml

Odpověď na moje otázky, kde jsou uvedeny skutečnosti týkající se stavu a způsobu evidence restaurátorských zpráv, způsobu jejich poskytování atd. jak jsem uvedl výše, jsou ve zmíněné
odpovědi KPR zde.
Obrázek jaký je skutečný stav si udělejte z vyjádření KPR každý sám.

Doufám, že výsledky mého rýpání budou precedentem pro poskytování informací veřejnosti, který budete moct kdykoli využít.
Dále taky doufám, že ti, co museli odpovědět na moje otázky, se zamyslí, proč jsem je asi takhle složitě přes KPR pokládal a chtěl odpověď zveřejněnou na webu a že se tedy zamyslí nad tím, v jakém stavu je dokumentace nejvzácnějších textilních památek a její evidence a aspoň něco v tom změní.
Doufejte se mnou. Posadow
User avatar
JARWIKS
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 613
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jarošov-UH/Brno/ValMez/Archeoskanzen Modrá
Contact:

Post by JARWIKS »

Bohuslav wrote:scháním - Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae
a to CDB III, IV a V.

Moc by mi to pomohlo.
Jak psal Opat je to na tom webu, zde by měl být link přímo do databáze:

http://147.231.53.91/src/index.php pokud to nepude tak klikni zde a budeš se muset přes sources online proklikat:

http://cms.flu.cas.cz/redaction.php?act ... yNode=1113
"Nesnažte se opít trpaslíka notorika a do mrtva se zpijte jen tehdy, když je na blízku někdo, kdo vás může pohřbít."
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

JARWIKS wrote:
Bohuslav wrote:scháním - Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae
a to CDB III, IV a V.

Moc by mi to pomohlo.
Jak psal Opat je to na tom webu, zde by měl být link přímo do databáze:

http://147.231.53.91/src/index.php pokud to nepude tak klikni zde a budeš se muset přes sources online proklikat:

http://cms.flu.cas.cz/redaction.php?act ... yNode=1113
Jenže jak píšu scháním hlavně CDB 3, 4 a 5 a ty tam neprodávaj :cry:
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Bohuslav wrote:...Jenže jak píšu scháním hlavně CDB 3, 4 a 5 a ty tam neprodávaj
A co takhle SKC - Souborný katalog České republiky (CASLIN)
:wink:
komizu
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by komizu »

Bohuslav wrote:Jenže jak píšu scháním hlavně CDB 3, 4 a 5 a ty tam neprodávaj :cry:
mám celé CDB v PDFku na počítači, pokud ještě je zájem, napiš SZ a domluvíme se.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Studium historie ná vedlo na jiných vláknech k hádkám nad metodikou, takže rink volný :wink:
Ich dien!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Možná stálo zato sem ty hádky přesunout, ale to už je jedno.
Vítězství nebo smrt!
Mutina
Nováček
Nováček
Posts: 30
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Mutina »

Pokud je zájem o výše zmiňovanou debatu, tak ji můžu poskytnout, nicméně to zabere dost místa (jsou to cca 2 strany příspěvků)
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

možná i více, mazal jsem to dlouho :roll:
co ty všechno nezbíráš :biggrin:
Ich dien!
Post Reply