Manuscripta ,illuminace a podobná verbež

21. století - literatura, instituce, akce...

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Narazil jsem na velice převratný dřevoryt z 15. století. http://growabrain.typepad.com/photos/un ... ages_1.jpg
Můj pohled na implementaci pokrokových technologií ve středověku se tím zásadně změnil...
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR
Contact:

Post by Triarius »

Zdravim, snazim sa na nete najst obrazky z "Chroniques de France ou de St. Denis", ale nejako mi to nejde...nevedel by mi niekto prosim poradit, kde by som to nasiel? Dik
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Je to ,nebo momentálně bylo na british library , oni to předělávaj a nemůžu to tam najít,tak ti to pošlu přes icq.
zdenislav

Post by zdenislav »

Pokud je to ještě aktuální, tak k pečetím v archivech ČR existuje on-line katalog:

http://database.aipberoun.cz/pecete/

popsané jsou velmi obšírně, vyfocené jsou však bohužel jen některé.
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

popis MS 264?

Post by Posadowski »

Zdravím, mám dotaz,
nemá tu někdo popis jednotlivých miniatur známého rukopisu Oxfordské univesitní knihovny MS Bodl. 264 "Romance of Alexander" ?
Mám na mysli popis typu "fol 164v Alexander vstupuje do Tróje" nebo něco podobného... ? Nějak se mi to nepodařilo najít. Vyobrazení a čísla foliantů samozřejmě mám. Díky, zdraví Posadowski.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Lecos s popisem se dá najít zde, ale předpokládám, že ne všechno:
http://www.larsdatter.com

Zadáním klíčových frází "History od Alexander" nebo "Romance of Alexander" provede výběr všech vyhledávači dostupných a tématicky zatříděných obrázků.

Např.:
Alexander is sick, The History of Alexander the Great (BNF Fr. 47, fol. 46v) - http://ark.bnf.fr/ConsulterElementNum?O ... 13&Param=C
Alexander looks at the eclipse, The History of Alexander the Great (BNF Fr. 257, fol. 58v) - http://ark.bnf.fr/ConsulterElementNum?O ... 23&Param=C
Alexander dictates letters, History of Alexander (BNF Fr. 9342, fol. 201v) - http://ark.bnf.fr/ConsulterElementNum?O ... =1&Param=C
Volo, multum, statim!
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Lecos s popisem se dá najít zde...
No, google taky umím používat, díky.
Bohužel nic z toho nesouvisí se zmiňovaným rukopisem MS Bodl. 264, takže je mi to k ničemu...
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

To je myšleno vážně?

Jasně jsem řekla, že v Larsdatter je nutno do vyhledávače zadat "Romance of Alexander" a vyjedou tématicky utříděné odkazy na jednotlivé obrázky.

Pro snazší hledání ještě lze zmáčknutím levého ALT + F otevřít okénko, do něhož se napíše třeba - Alex - a pak se barevně označí odkazy přímo do Bodley 264.

Eventuálně do vyhledávače LArsdatter (nikoli google, je nutno zakliknout správné kolečko) ROVNOU vepsat - Bodley -

Víc to usnadnit nejde.

Kdo CHCE najít, ten tam najde. Kdo ne, tomu není pomoci.
Last edited by Kateřina_z_Landštejna on Thu 28. Feb, 2008 9:23, edited 1 time in total.
Volo, multum, statim!
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Kateřina_z_Landštejna wrote:To je myšleno vážně?
Naprosto vážně. Jediný odkaz nepopisuje, děj na miniautrách z MS Bodl.264 :cry:
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Nebreč :)

Na webu Larsdatter JSOU obrázky z MS. Bodl 264:

Do vyhledávače vlevo (pod hnědým rámečkem okénko google s kolečky Larsdatter nebo web, zakliknout Larsdatter) vepsat MS. Bodl. 264

Vyjedou níže uvedené tématické okruhy s odkazy na MS. Bodl. 264


Medieval and Renaissance Bellows
# The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344, fols. 84r, 164v, 165r, and 171v

Cooks and Kitchens in Medieval and Renaissance Art
# The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344: fols. 83r, 83v, 170v, and 204r

Jugglers
# Fols. 40r, 78v, and 90r, The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344

Wheelbarrows in the Middle Ages and Renaissance
# The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344, fols. 22r, 98v, 133v, and 158v

Straw Hats in the Middle Ages and Renaissance
# The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344, fol. 62r

Medieval & Renaissance Rowboats
# The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344, fol. 89r

Wagons in the Middle Ages and Renaissance
he Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344, fols. 42v, 83v, 109r, and 152v

Hunt Scenes in Medieval and Renaissance Works of Art
# The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344: Several hunting illustrations, including fol. 122v

Hose in the Middle Ages and Renaissance
# The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344: Good detail of the attachment of men's hose in fol. 90v

Trained Bears
A man performs with a dancing bear (fol. 76r), and a man plays pipe and tabor while another man dances with a bear (fol. 117v), The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344
Also, an act in which a pipe-and-tabor player performs with a man in a deer costume (fol. 70r) and an act with a (plate-spinner?) and a dancing goat (fol. 130r)

Blacksmiths' Aprons in the Middle Ages and Renaissance
# The Romance of Alexander (Bodl. 264), 1338-1344, fols. 84r, 164v, 165r, and 171v

Všechno, co se mi podařilo otevřít, jsou obrázky z "The Romance of Alexander". Zlatě zdobené, plné detailů, barevné. Co se mi otevřít nepodařilo, to mi rovnou zbořilo počítač. Asi to je moc "velké". Takže opatrně.

Víc popisků asi sehnat nepůjde, jen tato t ématická rozdělení. Určitě nejsou ty iluminace všechny, ale víc z toho nevyždímu. Pak už nezbude nic jiného, než vzít tu knihu a pokusit se to nějak vypreparovat a popsat si to sám.
Volo, multum, statim!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Vím přesně co hledá Posadowski a opravdu tohle to Kateřino není ,to by chtělo přímo nějakou literatru ,kde někde bude soupis foliantů a pak alespoň přibližné téma (jako je obvykle na manuscriptorii) ,nebo přímo překlad :cry: , který by byl hoodně luxusní.Kdybys něco našel dal bys to sem vědet ,taky bych měl zájem.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Nic takového na netu prostě není. Věnovala jsem tomu úplně celý večer a to, co jsem našla a vypsala, to je maximum možného.

Ten přehled JE tématický soupis foliantů.
Bohužel neúplný, protože na tom webu například prakticky zcela chybí bojové scény.
Takto vysoce odborná literatura se obvykle na netu nevyskytuje, a pokud ano, je placená, a to velmi draho. Stejně jako přístupy do odborných prací a článků; jejich ceny se obvykle pohybují v desítkách eur nebo liber.

Lituji, ale pak tedy nezbude nic jiného, než se pokusit obrázky někam přetáhnout, nějak se prokousat textem a z něj popisky vytahat. Tu knihu pan z Posadowa má, pravděpodobně stejně jako já v linku z oxfordské knihovny. Nezkoušela jsem něco z toho ukládat, ale tisknout odtamtud jde.
Překlad jsem nehledala, anglina mi nevadí. Problém je starofrancouzština, kterou to je psáno. Překlad toho do češtiny nejspíš neexistuje, ale to by byla otázka desetitisíců Kč.
Last edited by Kateřina_z_Landštejna on Thu 28. Feb, 2008 9:19, edited 1 time in total.
Volo, multum, statim!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Jediné, co pro pana z Posadowa mohu ještě udělat je, že přeložím ta témata a případné popisky k výběru foliantů. Na víc nemám ani čas, ani jazykové znalosti - starofrancouzštinu prostě neovládám ani náznakem.
Volo, multum, statim!
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují
Contact:

Post by Posadowski »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Jediné, co pro pana z Posadowa mohu ještě udělat je, že přeložím ta témata a případné popisky k výběru foliantů. Na víc nemám ani čas, ani jazykové znalosti - starofrancouzštinu prostě neovládám ani náznakem.
Díky, z angličtiny to překládat nepotřebuji.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

paní Kateřino, patrně jsi špatně pochopila dotaz Posadowského - on má Romanci MS Bodl.264 v digitalizované podobě k dispozici, nemá ani problémy s čísly foliantů - ptá se zda někdo z diskutujících neví o zpracované interpretaci této konkrétní Alexandreidy MS Bodl.264 :wink: Alexandreid máme od 13. do 15.st. poměrně dost a dorpovodná vyobrazení zobrazují to, co považoval ten který autor za klíčové. No a Posadowského zajímá zda je zpracovaná studie právě na tuto Alexandreidu tak, jak je to např. na Velislavovu bibli /MATĚJČEK, A. Velislavova bible a její místo ve vývoji knižní ilustrace gotické. 1. vyd., Praha: Jan Štenc, 1926, 139 s./, Pastyonál abatyše Kunhuty /URBÁNKOVÁ, E.(ed); STEJSKAL, K.(ed). Pasionál Přemyslovny Kunhuty. Passionale Abbatissae Cunegundis. 1. vyd., Praha: Odeon, 1975, 239 s./, atd.
Ich dien!
Post Reply