světské rytířské řády 1.pol. 14.st.

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

světské rytířské řády 1.pol. 14.st.

Post by Maršálek »

narazil jsem na světské rytířské řády z období 1.pol. 14.st., které mi přijdou zajímavé, ale nic o nich nevím. Jedná se o rytířský řád sv. Jiří, založený na poč. 14.st. uherský králem Karlem Robertem z Anjou a dále o Řád zlaté ostruhy. Zajímá mě především způsob viditelného nošení řádového znaku na oděvu. U řádu sv. Jiří předpokládám svatojiřský kříž na oděvu nositele a pravděpodobně i na čabrace koně :roll: . Tak jsem viděl pravděpodobný odznak řádu Zlatých ostruh - viz. katalog z výstavy "Zikmund, král a císař", kde je vyobrazení rytíře na koni (snad z přelomu 14. a 15.st.), kde je modrá koňská čabraka poseta zlatými ostruhami. Pokud o zmiňovaných řádech něco víte, budu za odkazy zavázán. Potřebuji solidní odkazy, nejlépe plné citace, abych je mohl zmínit do své práce o odívání nobility 1.pol. 14.st., merci :p
Též uvítám iluminace a odkazy na řádový oděv Podvazkového řádu, viděl jsem na nějaké iluminaci řádový oděv a plášť, ale nemohu ji znovu dohledat. Též si nejsem jistý, na které noze se nosí podvazek :lol:
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

to že se odznaky řádu nosili toliko při konkrétních slavnostních příležitostech je zjevné, je to především záležitost kapitulního setkání a výročí patronů řádu (pokud se nekryjí s kapitulním setkáním) a pak možná i turnajské příležitosti, při nichž je pořádajícím některý člen řádu (např. panovník).
Díky za upomenutí, na hvězdu jsem zapoměl :wink: a do Ospreyů se podívám :wink:
Ich dien!
Post Reply