Johanite 1275-1340

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No pokud vím pak jsem zmiňoval varkoč bez rozparků, tedy tuniku, u servientů řádu. Kteří se povětšinou pohybovali dvoutaktem levá pravá. :)
U příslušníků rytířstva jsem jednoznačně pro rozparky. Rozšířená tunika, ale s rozparky.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

A takhle vznikají fámy :wink:
Fachman
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liptovske Sliace

Post by Fachman »

:oops: :oops: :oops: uznávam moja zlá interpretácia,už si sypem popol na hlavu :( :( :( :(
Pro fide!!!!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

je rozkošné opakovaně slýchat jak se co nahrnulo pod sebe, aby varkoč v sedle co nejvíce překážel nejenom při nasedání a sesedání, ale i při otáčení se v sedle při secích a bodech za sebe či šikmo dolů... stejně tak je to s nasedáním s pomocí... ano i v Marii de France je ve 12.st. zmínka o rytířích nasedajících na koně z vyvýšeného místa - ale to je při dočtení celé písně otázka tradice daného paláce, dle níž rytíři takto nasedají do sedla při odjezdu do boje, aby se ve zdraví vrátili...

jak tu nepíše jenom Wothan a Ronšperk, proč je tak těžké akceptovat fakt, že já jako urozený těžkooděnec na sebe nevezmu zbroj a oděv, který by mě v boji výrazně omezoval? To se týká i oděvu, ve kterém bych nenasedl. Kdo se ze zde diskutujících "pánů" sám nevyšvihne (nebo alespoň nevytáne :badgrin: ) do sedla v plné zbroji, měl by odložit přebytečné železo a smířit se s tím, že už nadále bude vystupovat jako pěší a ne jako právě sesedlý těžkooděnec. Já jsem mizerný jezdec a přesto se do sedla vyšvihnu sám v plné zbroji (a samozřejmě se i udržím, mám li pod sebou rozumného koně). Pokorně přiznávám, že s bojem v sedle by už bylo hůře - bojoval bych já se svým koněm a vým kdo bych to nevyhrál :badgrin:

Pokud jde o řádový oděv - myšleno nebojový oděv, je snad všem diskutujícím zjevné že se nejedná o jediný oděv kterým disponovali a že byl každý oděv (zbrojný, civilní) komponován s ohledem na potřeby...
K varkočům - jak píše Wothan, vznikly ze suknice choděcí. Opravdu se nejedná o obdélník s dírou na krk :evil: ale o přiměřeně širokou suknici, která mimo jiné nesmí omezovat nositele v pohybu... (a když je pro sesedlého jezdce příliš dlouhá, zasunují se její cípy vzadu za opasek)
Ich dien!
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Nejsem si jistý, ale snad by mohlo něco být ve strakonické komendě, jsou tam dochované pěkné nástěnné malby, jen už si nepamatuju, co všechno na nich je...
http://www.muzeum.strakonice.cz/cesky/k ... -a-ambity/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To bude problém, už to nějaký čas hledám. Jinak ohledně té kutny - prostě si ji vemte na sebe a vyšvihněte se v tom do repliky dobového sedla z 12.st. Těch způsobů jak to udělat zase tak mnoho nebude a nějaké rampy, stoličky a slouhy předpokládat jak už tu bylo řečeno nemůžeme, proto že to musí fungovat i bez nich. No a pak se můžeme bavit o tom jestli tam prostě roztrhli, nebo jak název napovídá "rozpárali" rozparky nebo se striktně drželi toho, že to musí vypadat jako kutna, která byla zjevně určena k jinému účelu.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Johanitská komenda byla i v nedalekém Českém dubu, ale přiznám se že jsem se tam ještě nedostal ani do muzea a fresky tam asi nebudou.
Fachman
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liptovske Sliace

Post by Fachman »

Nechcem tu ,,prudiť" a možno ma vysmejete,ale ak sa museli johaniti striktne držať regulí čo sa týka odevu,tie nehovoria nič o sedlách.Čo ak to bolo práve sedlo,ktoré sa prispôsobilo odevu a nie naopak. :mrgreen: .Ale je to len číra špekulácia :oops:
Pro fide!!!!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jasně, takže proškrtáme všechno co se v jejich regulích do 13.st. nikdy neobjevilo a jsem zvědavý co nám zbude :wink:

Jinak sednout na koně bez sedla a bez třmenů a pokusit se uplatnit taktiku čelního střetu s kopím založeným do podpaždí, jaká od 12.st. tehdy už třeba u těžkooděnců dominovala by mohlo být poměrně humorné. Při úderu se náraz přenese přes jezdce a sedlo na koně. Proč myslíš že tehdejší sedla mají tak vysoké rozsochy? Tahle taktika v podstatě vystřídala taktiku bodáním kopím spodem nebo vrchem jaké známe z výjevů cca do 11.st. Jenže je v podstatě svázaná s tím sedlem, výstrojí a výzbrojí. A úvahy že by Johanité bojovali úmyslně jinak a bez sedel považuji za zcestné.
Fachman
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liptovske Sliace

Post by Fachman »

Problém je v tom,že ani tie ich regule sa narozdiel od templárskych nedajú zohnať :(
Pro fide!!!!
Ozzy
Nováček
Nováček
Posts: 35
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jevicko/Olomouc/Praha
Contact:

Radovi rytiri

Post by Ozzy »

Jachym Hrabec wrote:A mimochodem kdyz uz jsme nakousli knizky, shanim knihu Ernla Bradforda - Radovi rytiri. Nekomu jsme ji pujcil a prisel jsem o ni. Tak kdyby jste vedeli kde bych ji mohl znovu sehnat, tak se klidne podelte. Diky.
Vcera jsem tu knizku videl v Olive (Jilská 7, Praha 1: http://oliva.op.cz/ ), teda pokud jeste stale shanis ^_^
Life is only dream on the way to death...
Fachman
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 57
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liptovske Sliace

Post by Fachman »

Neviete niekto ako to bolo s mandlivitými štýtmi ku koncu 12: storočia u johanitov??Vtedy sa bežne medzi rytiermi používala so srezanou hornou hranou,ale johaniti si vraj dosť dlho uchovali pôvodnú nezrezanú mandlu (takú ako z 11. storočia).Neviete čo je na tom pravdy??
Pro fide!!!!
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Jen pro vsechny zajemce...na adrese http://www.rozhlas.cz/nabozenstvi/prame ... ava/308533 je moznost stahnout a poslechnot si povidani s doktorem Tomasem Edelem o ceskych Johanitech.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Na burze jsem natrefil na par lidi, kteri se externe zajimaji o nas projekt Pro fide a ptali se mne jak pokracuje vyvoj, a ze diskuze na LH nejak usnula. Nuze pretele, kteri nam drzite palce, vezte, ze vyvoj pokracuje a aktivita neusnula. V soucasne dobe mam v seznamu ucastniku 15 osob. Neco nebojovych duchovnich, neco servantu a neco rytiru. Cas ukaze, kolik z tech osob skutecne vydrzi a kolik ne. Na vybaveni pilne pracujeme, alespon nekteri z nas :twisted:, a doufam, ze budeme mit brzy prilezitost se predvest na nejake akci. Webove stranky jsou ve vystavbe a i kdyz jsou jiz funkcni, tak nebudu sirit adresu dokud nebudou v alespon trochu finalni podobe. :twisted: Takze to jen kratke info pro ty z vas, kteri na fandite. Aby jste si nemysleli, ze se vse rozplynulo v jekotu husitskych bojovniku a jejich bitev, jenzto v meritku nejvetsim nyni v Cechach prevladaji. :)
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Post Reply