Page 1 of 1

Zbytky pohanství na venkově

Posted: Tue 11. Feb, 2014 13:40
by Saturo
Zdravím všechny,

nevím zda se tu toto téma už někde neprobíralo, na několik stop jsem narazil, ale byly to už několik let mrtvá vlákna, proto zakládám nové.

Zajímají mne zbytky uctívání pohanských božstev a hromadné srocování lidí za účel pohanských rituálů a uctívání ve 13. a 14. století.......vím že o tomto období se prakticky ani neuvažuje jinak než o ryze křesťanském, nicméně nedávno jsem narazil na několik článků které se zmiňovali o tom že na venkově přetrvávali nejen pohanské tradice integrované do křesťanství, ale i pohanská víra jako taková . Tyto zmínky mě zaujali nicméně byly bez jakýchkoli odkazů na důkazy nebo literaturu. Jedinou konkrétnější zmínku jsem našel tu že prý Jan Hus se znechucen ve svém díle (opět bez odkazu jakém) zmiňuje o srocování prostého lidu na hoře Blaník, za účelem uctívání pohanských bůžků. Zaprvé bych Vás chtěl poprosit ať už o Vaše názory na toto téma, nebo hlavně o případný odkaz ať už v literatuře nějakého autora, který se touto problematikou zabýval nebo v historických zmínkách a literatuře. Děkuji.

Re: Zbytky pohanství na venkově

Posted: Wed 26. Feb, 2014 14:31
by maser
Na našem území se udržovaly pohanské praktiky až někdy do husitských válek. Z širšího úhlu pohledu se udržují dodnes (v křesťansky přetransformovaných tradicích a zvycích).

Na jaře se mladé páry milovaly na polích, aby byla plodná úroda, novým rokem se nechal vyhasnout oheń a zažíhal se nový, různé očistné rituály (vánoční a jarní úklady) atd. Je toho spousta. Z hlavy mě k tomu napadá akorát Legenda o Ostojovi od Smetánky. Ta se sice zabývá obdobím malinko starším než tě zajímá, ale hodně se odvolává i na pozdějíší doby a je to do začátku dobrý odpich.

Re: Zbytky pohanství na venkově

Posted: Mon 19. May, 2014 14:12
by Kaput
Tak pro vrcholný středověk se už o pohanství nedá mluvit. Fakt jen o jeho zbytcích, které nějakým způsobem přežívaly v tradicích. Pohanství na úrovni boha/bphů nahradil jeden trojjediný Bůh a svatí. Na druhou stranu rituály spojené se zemědělským cyklem nebo magií trvaly.
Prostě to, že zopakuju nějaký ochranný rituál proti starému démonovi neznamená, že se nepovažuju za dobrého křesťana.

Re: Zbytky pohanství na venkově

Posted: Thu 17. Jul, 2014 9:25
by lenkai79
Zajímavé. =D>