Stredoveke šachy - pravidla

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
Peter
Nováček
Nováček
Posts: 28
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Stredoveke šachy - pravidla

Post by Peter »

Chcel by som sa naučit hrat stredoveke šachy.
V stredoveku boli trosku ine pravidla tejto kralovskej hry. I nazvoslovie fugurok. A preto potreboval by som poradit v tom co este neviem. Takze co uz viem:

Nazvoslovie v stredoveku a dnes:
Rytier - koň
Biskup - strelec
Ostatne figurky asi ako dnes

Pravidla v stredoveku:
Královna sa moze pohybovat len diagonalne, teda do sikma (podobne ako strelec), a len o jedno políčko.
Neexistuje rošáda. Ostatne asi ako dnes, alebo nie? Su tam este ine rozdiely? Kto vie, nech povie. Doplnte ma, prosim.


(...Uvítal by som aj nejakú PC hru stredovekého šachu. )
User avatar
Ice_Psycho
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Fri 29. Oct, 2010 17:03

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by Ice_Psycho »

Peter wrote: Pravidla v stredoveku:
Královna sa moze pohybovat len diagonalne, teda do sikma (podobne ako strelec), a len o jedno políčko.
Neexistuje rošáda. Ostatne asi ako dnes, alebo nie? Su tam este ine rozdiely? Kto vie, nech povie. Doplnte ma, prosim.
ahoj
mohol by som sa spýtať z odkiaľ si čerpal?
v poslednej dobe sa snažím zistiť čo najviac o hrách hrávaných v stredoveku a dosť by mi to pomohlo
teda pokiaľ si ešte pamätáš kde si to našiel
vopred dík :)

richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by richardrg »

Přes hry se zkus obrátit na Romana Vaverku, dělá k tomu zajínmavou práci.
Peter
Nováček
Nováček
Posts: 28
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by Peter »

.
Ice_Psycho: - Je to spomenuté na roznych prevazne anglicky hovoriacich webstránkach venujúcich sa šachu. Odtial to mám. Niektore stranky si ale v niečom protirečia. Napr. niekde sa pisalo, že pešiak nemohol ist vo svojom prvom ťahu o dva polička dopredu (ako je to v modernom šachu), len o jedno. No na inej stranke sa zasa uvadzalo, že mohol, a teda rovnako ako v modernom. Alebo niekde sa uvadzalo, že biskup vo svojej dráhe pohybu mohol figurky aj preskakovať (napr. svojich vlastných keď stáli pred ním), znamenalo by to, že biskup mal podobnú výhodu ako rytier (koň), no na inej stránke sa toto už ale nespomínalo. Takže napr. takéto veci mám zatial neujasnené.
.
richardrg: - A akým sposobom sa dá na toho Romana Vaverku obrátit, prosím? Má nejaký e-mail?
.
Peter
Nováček
Nováček
Posts: 28
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by Peter »

Ešte ďalšie zaujímavé pravidlo. V modernom šachu nastáva prehra až keď je Kráľ takpovediac zajatý, že je "na dostrel" a ak by sa aj kamkolvek pohol, bol by stále "na dostrel". To je tzv. Mat, a tým nastáva prehra. No v stredoveku udajne prehrával este aj vtedy ked už nemal žiadnu inú figúrku na šachovnici, keď král zostal sám. Takze boli dva sposoby ako uskutocnit porážku, Prvý - zajat krála (ako dnes), Druhý - zlikvidovat královi celé vojsko. Ak král zostal sám, tiez prehral. Co sa mi aj zdá ako velmi správne pravidlo vychádzajúce z reálneho boja. Čo na tom že sám král utiekol, pokial som mu zlikvidoval celu armadu, je to jasná porážka, boj som vyhral.
User avatar
wolf
Site Admin
Site Admin
Posts: 1510
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: P9
Contact:

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by wolf »

Peter wrote:No v stredoveku udajne prehrával este aj vtedy ked už nemal žiadnu inú figúrku na šachovnici, keď král zostal sám.
Nejsem zadny odbornik, ale pokud jednomu hraci zustane pouze kral (a z toho odhaduji, ze druhemu jeste zustala nejaka dalsi figura), tak je to i v modernim sachu jasna prohra. Muze ji sice jeste o par tahu oddalit, ale to je vsechno.
NON PLAUDITE. MODO PECUNIAM JACITE.
Peter
Nováček
Nováček
Posts: 28
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by Peter »

No neviem,, oddialit azda dokial ho tí dvaja nechytia (nespravia mu šach - mat), no to sa asi nemusí vzdy podarit, ten kral bude tak šikovne utekať, že sa súperi dohodnu iba na remíze.

A co som hraval sachy s pocitačom, tak tam pokial som v takejto situacii (zostal mi iba kral) spravil tri krat za sebou ten isty tah, a on tiez aby ma dostal, no nechytil ma, tak pocitac mi ohlasil remízu.
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by richardrg »

richardrg: - A akým sposobom sa dá na toho Romana Vaverku obrátit, prosím? Má nejaký e-mail?

myslel jsem že je tak nějak všeobecně znám, zde jeho stránky, kontakt lehce najdeš http://myschwerk.webzdarma.cz/
Peter
Nováček
Nováček
Posts: 28
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by Peter »

dakujem, uz som mu ten mail poslal. Snad o tejto hre nieco bude vediet. Az to zosumarizujem, nasledne dam tie pravidla aj sem. Mno, inak ta jeho stranka sa mi zda byt trosicku v bulvarnom štýle, mam pocit, ze rad vybera pikošky zo sexualnych zvratenosti (homosexualita a pod) :wink: . Tiez celkom nesuhlasim s niektorými jeho nazormi, ale to by bolo na inu temu.
Last edited by Peter on Sat 27. Aug, 2011 13:18, edited 2 times in total.
canifer
Nováček
Nováček
Posts: 1
Joined: Mon 14. Mar, 2011 14:27

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by canifer »

Odporucam napriklad Jean Verdon: Volny cas ve stredoveku, s. 161 + všetko o naleze stredovekych hracich kamenov z ostrova Lewis - 12. st. - delenie figuriek - Kral, Dama (dnes kralovna), Biskup (strelec), Rytier ( jazdec), Skala (dnes veza) a samozrejme Pesiak, tot vse, myslim ze to minimalne navedie na spravnu cestu.
Peter
Nováček
Nováček
Posts: 28
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by Peter »

Tak aby som nebol nič dlžný, keďže som tu posledne písal, že sa tu ešte ozvem. Takže, ten Roman Vaverka mi odpísal v tom zmysle, že téma - stredoveké šachy je dosť komplikovaná a on sám vo svojej knihe o stredovekých hrách rozoberá túto tému na asi 60. stranách, ak sa nemýlim. Ďalej, že pre knihu hľadá vydavateľa. No ale ako sa zdá, asi ju nikto z vydavateľov nechce. Takže neviem, asi to všetko zostane len u neho v šuflíku.
Peter
Nováček
Nováček
Posts: 28
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Stredoveke šachy - pravidla

Post by Peter »

Ale čo už viem, tak údajne pravidlá šachu sa v stredoveku v drobných detailoch občas odlišovali podľa regiónu i času. Boli tam rozne drobé odlišnosti. Asi aj preto som nachádzal na roznych stránkach rozdielne i protirečiace si informácie o stredovekom šachu. v celku sa asi dajú poskladať tieto základné body pre stredoveké šachy:

- Kráľovná sa pohybuje iba o JEDNO POLÍČKO a len diagonálne (diagonálne = šikmo, tak ako v modernom šachu Strelec)

- Pešiak, asi podľa času a regiónu - v niektorej krajine a čase mohol ísť aj svoj prvý ťah len o jedno políčko (ale v niektorej možno aj o tie dva ako dnes, neviem).

- Takzvaná Rošáda v stredoveku asi nebola vôbec. (teda aspoň som zatial o nej nepočul)

- Ďalej v modernom šachu Strelec v stredoveku = Biskup, zdá sa, že vo svojej dráhe pohybu mohol preskakovať vlastné figúrky (v niektorých regiónoch to ale nemuselo platiť)

- Ostatné figúrky sa pohybujú ako v modernom šachu len majú iný názov, taký pekný stredoveký (biskupi, rytieri...) Takže dnešný strelec v stredoveku = Biskup. Dnešný jazdec či kôň v sterdoveku = Rytier.
Tie stredoveké názvy sa mi fakt velmi páčia, sú skvelé. Inu, stávam sa milovníkom stredovekého šachu a ten moderný už nemám rád :)


A ešte tá jedná vec - V modernom šachu nastáva prehra až keď je Kráľ takpovediac zajatý, že je "na dostrel", že ak by sa aj kamkolvek pohol, bol by stále "na dostrel". To je tzv. Mat, a tým nastáva prehra. No údajne v stredoveku obyčajne prehrával este aj vtedy ked už nemal žiadnu inú figúrku na šachovnici, keď král zostal sám. Takže boli dva sposoby ako uskutocnit porážku, Prvý - zajat krála (ako dnes), Druhý - zlikvidovat královi celé vojsko. Ak král zostal sám, tiez prehral.

Ako už bolo spomenuté, tie pravidlá sa v drobnostiach podľa regiónu a času sem tam aj trošku menili a ešte ono v stredoveku bola aj sloboda, takže dvaja hráči sa kľudne mohli dohodnúť aj na nejakých odlišných pravidlách než boli v ich prostredí zabehnuté a táto odlišnosť sa asi tiež kľudne mohla neskôr rozšírit aj na iných hráčov a stať sa v tom prostredí i zvykovým pravidlom...
Post Reply