Záležitosti křesťanské víry

Duchovno, víra, věda, umění

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Já ne,nedávám přednost spoustě šuplíků.

Ano,Turnaj dobře našlápl,teď ty další kroky,představuji si,že když použiju obrat z podobenství,tak mi bude rozumět....... a nebo jinudy......kudy?
Smrt je smyslem života.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Kateřina_z_Landštejna wrote:
Jiři z Holohlav wrote:Potřebujem najít způsob ,jak nenásilně včlenit křesťansky duchovní rozměr do našich akcí.
Větší akce liturgického charakteru si žádají svěceného kněze.Chtělo by to i něco do běžného civilního či vojenského života.
Mylý pane Jiří, na to je zde toto "oddělení": http://www.livinghistory.cz/modules.php ... pic&t=2558

Myslím, že Tys byl jedním z těch, kdo projevil zájem o to, aby bylo ono včlenění vyjmuto z této rozsáhlé obecné debaty o náboženství a já jsem tak učinila. A opakovaně to zde inzerovala a žádala, abychom se šli bavit o této konkrétní věci.
Zatím si stihli všimnout jen pánové Dobrohost, André a Jarwiks...

Ale těžko to někdy bude o "duchovním rozměru" - křesťané tomu vnitřně dají duchovní rozměr 21. století, ne-křesťané tomu dají svůj vlastní duchovní rozměr a nevěřící to pojmou jako slavnostní okamžik, patřící k zahájení slavnostní nebo vážné události.
Středověký duchovní rozměr nejsme a nebudeme schopni zjistit, pokud nebudeme mít stroj času. Ani studium sociální antropologie, historie práva a teologie, historie správy, historie umění, filosofie a asi i dalších vědních oborů nás do středověku nedostane. Mentalitu tehdejších lidí nemáme z čeho poznat. Můžeme si ji jen představit na základě rozsáhlé databáze dílčích poznatků, jež bude třeba shromáždit.

Jenomže jedna věc jsou obřady a druhá věc je víra jako taková ,a předce si jen myslím ,že nějaké obecnější závěry dělat můžeme ,já jsem se napříkad snažil popsat ,jak asi tehdá chápali tehdejší lidé chápali smrt , ještě pracuji na nějaké té představě toho Očistce ,kde mám zatím značné mezery.

Myslím si ,že víra na našech akcích ,by neměla být poznat jen tím ,že si odsloužíme nějakou mši(ať už dnešní ,či snahu o nějakou konstrukci tehdejší) , vezmeme si na krk křížek ,nebo ho máme vyšitý na nějakém tom hadru ,Křesťanství ,nebo ta víra by měla určitým způsobem ovlivňovat naše chování,mluvení ,rozhodování a určení si priorit.

Teď zcela konkrétně narážím na Panskou bitvu nebo na Turnaji ,kde už je také více toho prostoru na hraní si ,kde v podstatě máme větší možnost ,e nějakým způsobem víc realizovat a zahrát si tu "postavu" co nejvěrněji.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Myslím,že část představ o očistci produkovali mniši,kteří měli potíže s celibátem.
Smrt je smyslem života.
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

/// A je tu úplněk, kdo napíše básničku? :wink: ///
"Myslíš, že vzdálenost může dělit přátele? Když chceš být s Rae, nejsi už vlastně s ní?" (R. Bach)
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Předkové naši
kořeny naše
vždy měli jste bohy
bohy i Boha
kde vzala se pýcha ta veliká
popřít ty odkazy
které nás váží
do hlubin času
ke zdroji Bytí

Atlantis klesla
Babylon padl
zhasnem i my?
Smrt je smyslem života.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

To jsi mě ale teda překvapil :wink:
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Oni tě tu všichni chtějí překvapovat
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Rodgir de Maille
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 240
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: 48°46'5.627"N, 16°53'20.687"E

Post by Rodgir de Maille »

Zasílám shrnutí o mýtu a rituálu, které jsem vypracoval. Předkládám zde pro ty, které by to zajímalo. Nechci to tahat přímo do diskuse do které to tématicky nepatří, čtěte: ZDE

Případné reakce prosím na mail.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Mě by zajímalo jak dnešní křesťané(tedy především katolíci) chápou smrt ,teď konkrétně ve vztahu co jsem popisoval onen Poslední soud,vzmrtvýchvstání před ním a ještě před tímto očistec atd?
Jsou už tyto představy také po smrti :p ?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Jestli jsou po smrti představy očistce? To asi nejsou...
"Myslíš, že vzdálenost může dělit přátele? Když chceš být s Rae, nejsi už vlastně s ní?" (R. Bach)
Theodora
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 204
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Theodora »

Když se podíváš do aktuálního katechismu, tak tam očistec, vzkříšení těla i poslední soud najdeš. :-)

Jiná věc je, že odhadem 50% lidí na tyhle věci nemyslí a nic si pod nimi nepředstavuje, ale to je, myslím, stálé napříč všemi dobami i vírami.

Každopádně umřít ve stavu smrtelného hříchu se nedoporučuje. 8)
"Myslíš, že vzdálenost může dělit přátele? Když chceš být s Rae, nejsi už vlastně s ní?" (R. Bach)
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

RdM - velice pěkné!
Smrt je smyslem života.
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Kde a kdy se objevuje peklo - v současném pojetí?
Smrt je smyslem života.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Co myslíš tím součásným pojetím?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Cca obrazy Hieronyma Bosche.
Smrt je smyslem života.
Post Reply