Ozdoby, šperky, detaily pro hamižné.....

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ratatosk wrote:Prosím, můžete mi někdo pomoci? Scháním obrázky a informace o ozdobných špedlících používaných k upevnění pokrývky hlavy.
Třaba jako je tento: 1. 1/3 13. století, Lübeck.
Image
Obrať se na Posadowa, má celou studii nalezených špendlíků z Londýna - datace je 13.-15. st. Je toho dost a podle dobových účtů to bylo spotřební zboží - některé urozené dámy mají stovky různých špendlíků. Obchodníci je vozili v desítkách tisích kusů (viz. svatební výbavy panovnic a kněžen).

Sám jich pár dělám pro svou paní - špendlíky do účesů, závojové špendlíky a špendlíky na sepnutí šatu. Zatím umím jenom perlovou a skleněnou hlavičku, na odlévané mi chybí zázemí (ale předlohu jsem schopný vymodelovat). Mám ještě pár jemných stříbrných aplikací a když tak koukám na ten Lübecký, byla by to také cesta :wink:
Když všechno půjde, udělám jich pár na turnaj, ale raději to neber závazně - jaká by měla být případně délka a síla drátu?
Last edited by Maršálek on Thu 15. May, 2008 12:42, edited 1 time in total.
Ich dien!
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

Děkuji za nabídku. Ale taky máme v plánu špedníky vyrávět a ještě se domlouvám s jedním šperkařem na výrobě stříbrných, takže špendlíky snad i seženu sama. Až bude nějaký výsledek, tak se ozvu, jak to dopadlo a jestli je možná výroba i ve větším množství pro další eventuální zájemce:-) Ale potrvá to nejspíš déle.
Vím, že nic nevím. O:)
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

někde na LH byly odkazy na prodejce karetek a nabídka byla docela široká, poraďte prosím :wink:
Ich dien!
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

Vím, že nic nevím. O:)
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zupaaa, to jsem přesně sháněl. Nevíte náhodou jaké jsou dodací lhůty?
Vítězství nebo smrt!
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

Jak je to s karetkami na naši dobu? Na WB byl jako tradičně pěkný výběr.
Smrt je smyslem života.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava
Contact:

Post by Lenka »

Někdy v 15. stol. tuším začaly být karetky vytlačovány prýmky, v baroku už se používaly jen na venkově a tam zůstaly jako součást některých krojů dodnes.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Je zajímavé, jak RS vlivy pronikají do VS. Styl ušijeme to z vlny a dáme tam karetky ale je třeba obecně pochválit, vypadá to dobře a je to funkční. Snad z toho nevyleze uniformita...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Na 14.stol. jsou karetky i lemovky tkané na hřebenovém stávku dobové - stačí se podívat do Codexu Mannese (vyobrazení stávku) nebo do nálezů z Yorku (karetky).
Vítězství nebo smrt!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Narazila jsem na zajímavé stránky, které se zabývají středověkou výšivkou: http://medieval.webcon.net.au/period_14th_c.html

Mně lemovky a stuhy na středo- a západoevropských iluminacích a nálezech z vrcholného středověku připadají spíše vyšívané než tkané, ale to samozřejmě může být jen můj dojem.

Je vůbec nějak nálezově nebo alespoň výtvarně či literárně doloženo vybavení středo- a západoevropských oděvů, postrojů (tašek, nůší atd.) a zbrojí vrcholného středověku stuhami/pásky/lemovkami tkanými na karetkách?
Pokud ano, je možné uvést konkrétní zdroj?
Volo, multum, statim!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

BŘEZINOVÁ, H. Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15. st. Poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů. 1. vyd., Praha – Brno: 2007, 167 s.
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Výroba ozdobných pásků na destičkovém stavu(karetkový stav) a nebo ještě na mřížkovém stavu je rozhodně doložena(archeologické nálezy-jak samotných pásků tak i výrobních nástrojů a pak z výtvarného umění jejich výroba).
Pak je otázkou k čemu byly tyto pásky využívány a jakým způsobem ,kde na oblečení či jiných předmětech byly aplikovány.

Z výtvarného umění těžko soudit ,jakým způsobem bylo ono vyobrazené zdobení vytvořeno.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Hm, to jsou ale velmi nekonkrétní odpovědi, vážení pánové, ačkoli já jsem prosila o konkrétní zdroj informace; ale ten jste nedokázali ani jeden uvést...
Březinová na str. 85 pouze zmiňuje, že se tkalo i na karetkách, ale bez konkrétních českých nebo středoevropských nálezů. Na našem území zmiňuje spolu s dalšími pouze nálezy částí stavů, a to kostěné i dřevěné.

Nu, co se dá dělat, budu tedy mít karetkované stuhy a pásky ve VS za nepodložené a tedy nedobové.
Volo, multum, statim!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Když máš tu Břizinovou (2007 )tak si prosímtě lépe nastuduj tu část s popisy cca 200 textilnách fragmentů máš tam i ty tkanice i tkané na to mřížkovém stavu a nebo tu část kde máš obrazovou přílohu :idea: .

Holt ti to opíšu abys mohla být nejšťastnější
1.Opava: ulice Kolářská, Jáma č.11 , tkanice , šíře 19mm,černá barva, silný zákrut S,zhotovena na destičkovém stavu(použito 22 destiček)v osnově je 88 nití ,dostava 44-46/8 , vlna 15.století

2.Plzeň- ulive Perlová 1,čp.83,studna 1 tkanice zhotovena na destičkovém stavu možné využití(pás ,lem či popruh).....15.století,není tu ale z jakého materiálu

3.Plzeň tkanice zhotovena na mřížkovém stavu, žíně(černé a hnědorezavé) + potaženo hedvábím,pravděpodobně ženský ozdobný pásek, 1. pol. 15.stol

4.Opava tkanice zhotovena na mřížkovém stavu ,vlna 13. století

Omlouvám se jen za hrubý nástin ,přepisovat se mi to celé nechce.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

další karetky jsou mimo jiné v londýnských nálezech a to i jako stuhy k účesům (ozdobné stužky, stužky s falešnými copy, atd.) :wink:
Ich dien!
Post Reply