Ozdoby, šperky, detaily pro hamižné.....

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Knecht »

na totéž jsem se kdysi ptal prof.Měřínského - moc konkrétního jsem se nedozvěděl, zato se nadchl, že by to byla dobrá bakalářská práce - taktak jsem vyvázl :)
Ale zmiňoval se o menších kostěných.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Zdravím. Máte někdo nějaké odkazy či fotografie nálezů cínových knoflíčků z doby 1 třetiny 14. věku. Zjiťuji, že podobnými fotografiemi se web až tak nesytí :?
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ronšperk wrote:Zdravím. Máte někdo nějaké odkazy či fotografie nálezů cínových knoflíčků z doby 1 třetiny 14. věku. Zjiťuji, že podobnými fotografiemi se web až tak nesytí :?
jde-li ti jenom o doložené tvary, pak stříbrné jsou jako nález nafocené zde: v BENDA, K. a kol. Od Velké Moravy po dobu gotickou. Dějiny uměleckého řemesla a užitného umění v českých zemích, 1. vyd., Praha: Nakladatelství Lidové Noviny, 1999, 251 s. (byly i na výstavě Karla IV. v Praze)
Mimochodem jsou tady na webu v mém článku o dobových látkách a materiálech http://www.livinghistory.cz/modules.php ... cle&sid=65 :wink:
Ich dien!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Díky, příteli, něco podobného sháním.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Nechtělo se mi to dávat do odívání - http://img138.imageshack.us/my.php?imag ... nitpt0.jpg

Mám dotaz z kterého pak zvířatka ,malého chudinkatého je podšit celý tento plášť? Nevíte o kde by se dalo sehnat?

Taková trochu moralistická otazká: Nebyl by takovýto plášť trochu ,moc? Sám s tím mám problém jestli pravou kožešinu ,či umělotinu(i vrámci Lh snah) Tedy teď ten plášť nepotřebuji,ale časem ](*,)
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

KOHO z Hrabišína wrote:Nechtělo se mi to dávat do odívání - http://img138.imageshack.us/my.php?imag ... nitpt0.jpg

Mám dotaz z kterého pak zvířatka ,malého chudinkatého je podšit celý tento plášť? Nevíte o kde by se dalo sehnat?

Taková trochu moralistická otazká: Nebyl by takovýto plášť trochu ,moc? Sám s tím mám problém jestli pravou kožešinu ,či umělotinu(i vrámci Lh snah) Tedy teď ten plášť nepotřebuji,ale časem ](*,)
- podle stylizace by to měla být popeličina (popelka je malá veverka, jejíž kožešina má jinou barvu na hřbetě a jinou na bříšku. Kožešina se rozřezává, aby se obě barvy oddělily a následně se sešívají do větších kousků. Plocha se pak šachovnicově skládá z větších světlých a tmavých kožek a je v této podobě charakteristická. Popelky se k nám ve velkém vozily jako kožky z ruských knížectví a byly jako velmi drahé užívány spolu se sobolinou, kuninou a hermelínem pro nobilitu a později i pro nejbohatší patriciát. Pro představu o ceně podotýkám, že na takový plášť by jich bylo potřeba možná až tisíc (popelka je opravdu malinká veverka) :wink: Takže pro vévodského družiníka ano a byl by to skutečně skvost, pro tebe jako družiníka pana z Ronšperka asi těžko :wink: Pokud máš navíc svůj oděv komponovaný tak střízlivě jak máš, pak jistě ne.
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Správně, člověk by to se zdobností neměl přehánět, spíše se držet při zemi :-) Už kvalitní vlněné sukno s kontrastní podšívkou (třebas z jiného sukna) splní svůj estetický a funční účel...kvalitní kožešina na podšití je krutě drahá, taky jsem už zjišťoval...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Říkám ,že ho zatím jako panoš nepotřebuji ,ale přece jako budoucí pán z Rieseburka si myslím ,že bych o takovéto věci mohl přemýšlet.I když ten plášť je už fakt dost hardcore.

Zatím jsem jich chtěl pár na čepec.
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Předevčírem jsem viděl v muzeu při bazilice pany Marie v Sieně dost zajímavou věc: Relikviář svatého Galgana, který pocházel z poloviny 13. století a byl zdoben broušenými drahokamy. Jak je to tedy s těmi broušenými kameny v ozdobách vrcholného středověku?

Jen tak pro zajímavost sem hodim 2 fotky, ale detaily na nich stejně nejsou vidět. V reálu je na něm dobře polovina kamenů velmi precizně opracována.
Image
Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

ten omyl jsem mezi námi zřejmě způsobyl já, když jsem před lety přejal zažité dogma o tom, že klenotníci neuměli narozdíl od antiky brousit a řezat kameny. Je to samozřejmě blábol a naše období je snad charakteristické "jednoduchým brusem". To dogma asi vzniklo nepochopením starých hlazených kamenů z evropských korunovačních klenotů - ty jsou ale hlazené proto, že pocházejí povětšinou z jiných šperků a období a do korunovačních klenotů byly vsazeny až druhotně a to mnohdy nikoli po jejich hodnotu samotných drahých kamenů, ale proto, že byly součástí šperků významných osobností a patronů země (např. Karla Velikého, nebo svatých) :wink: Stejně tak se za nás stále objevují antické i soudobé kameje a gemy (např pečetní prsteny ryté do kamene - signety).
Ich dien!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

http://www.schatzfund-fuchsenhof.at/index_opt.html

hezké šmuky a další nálezy z depotu

Image
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Maršálek: Ono spíš jde o to že nebroušená bižu vypadá nepoměrně lépe a koukatelněji než potenciálně použitá bižu broušená až hanba. Proto myslím se tolik používala.
Já raději nyní sahám již po opravdových kamenech ať už polo, či draho. A ty broušené vyjdou podstatně dráž. Tehdy myslím tomu nebylo jinak.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ronšperk wrote:Maršálek: Ono spíš jde o to že nebroušená bižu vypadá nepoměrně lépe a koukatelněji než potenciálně použitá bižu broušená až hanba. Proto myslím se tolik používala.
Já raději nyní sahám již po opravdových kamenech ať už polo, či draho. A ty broušené vyjdou podstatně dráž. Tehdy myslím tomu nebylo jinak.
pokud to tvé srdce potěší, tak někdy kolem roku 1990 opustila mineralogie tradiční dělení na polodrahokamy a drahokamy - teď je vše drahokam konkrétní kategorie :wink:

brousit si je můžeš i sám, technologický postup je následující:
1) nalít do dřevěného rámu sádru a do pomalu tuhnoucí sádry vložíš kámen a to tak hluboko, aby po zatuhnutí sádry pevně držel.
2) brousí se buď ručně, nebo za pomoci strojního brusu (v prvním kole stačí i kotouč) a brousíš prakticky vše, co ze sádry přečnívá, tím si zajistíš, že broušená plocha bude rovná
3) aby se docílilo požadovaného efektu, tak se brusy mění od nejhrubšího po nejjemnější
4) závěrečné leštění je houbičkami a slabou kyselinou solnou či šťavelovou

- pokud má mít kámen jednoduché fasety, tak se prostě celý proces x krát opakuje (jinak dohodnout se dá i s místními kameníky, nebo kamenickými provozovnami - ty udělají základní brus a leštění a na tobě zůstanou jenom ty méně náročné fasety :wink:
- je to časově náročné, ale zvládne to i cvičená opice (já to třeba zvládl už v prváku :wink: )
Last edited by Maršálek on Fri 09. May, 2008 10:46, edited 1 time in total.
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ing. Havránek Jiří wrote:Na Turnovsku je řada firem a soukromníků, které se zabývají broušením kamenů, stačí se trochu poptat.
taky je tam šperkařská škola :wink:
Ich dien!
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

Prosím, můžete mi někdo pomoci? Scháním obrázky a informace o ozdobných špedlících používaných k upevnění pokrývky hlavy.
Třaba jako je tento: 1. 1/3 13. století, Lübeck.
Image

Nevíte o nějakých stránkách, kde by nějaké informace byly. Nepodařilo se mi nic vygůglit #-o
Vím, že nic nevím. O:)
Post Reply