Stránka 1 z 3

Motivy výšivek a karetek

Napsal: sob 18. bře, 2006 14:42
od Nardev
Zdravím, víte někdo, kde bych mohl najít motivy výšivek a karetek charakteristické pro polovinu 14. století? Nějaký "modní výstřelek" charakteristický přesně pro toto období?

Napsal: sob 18. bře, 2006 17:51
od Müscha
Podívej se na iluminace z té doby :wink:

Napsal: sob 18. bře, 2006 19:17
od SwientyMartin
Co přesně je ta karetka?

Napsal: sob 18. bře, 2006 19:38
od Ratatosk
Přímo karetky jsou destičky s dírkami, které slouží ke tkaní lemovek (ale často se těm lemovkám taky říká karetky). Tady jsou nějaké stránky o karetkách - je tam i software na vytváření vzorů, spouta dalších odkazů, karetky z Nepálu, Indie, Turecka... http://www.theloomybin.com http://www.lindahendrickson.com
To je pro info, co to je.

Napsal: sob 30. zář, 2006 11:33
od Wothan
No možná ano, ale to předně předpokládá, že ten kdo to tam vyšije a ten kro to bude používat umí číst a psát a gramotnost přece jen nebyla ve vrcholném středověku všeobecně rozšířené hobby.

Jinak karetky se používaly místy ještě donedávna - mám v knihách nějaké složité katerkované pásy ze synagog s hebrejskými nápisy apod. Nicméně tahle technika se ve vrcholném středověku už pomalu vytrácí, nebo se spíš přesouvá do venkovského lidového umění apod.

Napsal: sob 30. zář, 2006 20:28
od Müscha
Krásné karetkové pásy jsou na krojích.

Napsal: pon 02. říj, 2006 5:24
od Volkolak
Potřeboval bych poradit s vzorem na karetky, které budu uvazovat kolem ovinek přes lítka. Stačí nějaký jednoduchý vzor. Je to naslovany okolo 10. století. Dík.

Napsal: pon 02. říj, 2006 14:24
od Ronšperk
Volkolak píše:Potřeboval bych poradit s vzorem na karetky, které budu uvazovat kolem ovinek přes lítka. Stačí nějaký jednoduchý vzor. Je to naslovany okolo 10. století. Dík.
To sis trochu spletl téma. Tady je vrcholný středověk....Myslím že 10 století je pro nás těžkou historií :)

Napsal: pon 02. říj, 2006 14:27
od Volkolak
Radši se zeptám v tomto fóru - ve vrcholné středověku, když se tu zrovna rozjela pořádná diskuse...

Napsal: pon 02. říj, 2006 14:52
od abaddon
:) brilantni uvaha mily Watsone...

ma jen jednu drobnou vadu, ptas se na tu informaci lidi, kteri to obdobi nedelaji/neznaji/nezajima je..... takze tva sance na odpoved se limitne blizi k nule...

Napsal: pon 02. říj, 2006 18:42
od Müscha
Pokud nebudeš na karetkách dělat něco jako Thorova kladiva, tak záleží čistě na tobě. Je jeden nález karetky z VM, ale ještě není publikovaný.
Inak můžeš volit i jednodušší tkanice.

Re: výšivky

Napsal: úte 31. říj, 2006 20:20
od Maršálek
deirdre píše:pěkně prosím, smutně koukám :(, o karetkách toho tu až nad hlavu, ale o výšivkách ticho po pěšině. hledám nějaký pěkný motiv vhodný na ozdobení lemů rukávů a výstřihu cotte, netroufnu si dle dobových pramenů něco vykoumat sama, nejsem zrovna tvůrčí typ :oops:, nehledě na to, že iluminace nebývají zrovna podrobné, tudíž hledám motiv, který bych prostě okopírovala, max. lehce upravila do toho správného tvaru...

Neuděláš chybu budeš-li volit z dobových stylizací erbovních figur, např. kříže, slunce, měsíc, hvězdy, lilie, růže, lipové listy, orly, lvy, draky, gryfy, ryby, atd. Samozřejmě také geometrické vzory, tj. kruhy, kola, čtverce, routy, atd. :wink:
Budeš-li volit zvířata a nadpřirozené tvory, pak si určitě vyhledej dobová vyobrazení - kvůli stylizaci.

Napsal: úte 31. říj, 2006 20:52
od Müscha
S těmi figurálními výšivkami bych byl raději opatrnější.

Napsal: úte 31. říj, 2006 23:53
od Maršálek
Müscha píše:S těmi figurálními výšivkami bych byl raději opatrnější.
stačí udržet stylizaci :wink: častěji máme doložené rostlinné motivy, nebo geometrické vzory, ale figurální se prokazatelně objevují a nijak vzácně. že na oděv neurozeného prakticky nepatří je předpokládám zjevné...

Napsal: stř 01. lis, 2006 9:12
od Müscha
Souhlasím.

Geometrické a rostlinné vzory se dají najít třeba i na dlaždicích a jinde, o to je práce při dohledávání snazší.