Obuv

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

jakou část 14.w máš přesně namysli? Nejen hábity ale i boty hodně podléhali módním vlivům. Vysoké boty jsou ale jezdecká záležitost a boty do půli stehen do 14.w nepatří.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Müscha wrote:jakou část 14.w máš přesně namysli? Nejen hábity ale i boty hodně podléhali módním vlivům. Vysoké boty jsou ale jezdecká záležitost a boty do půli stehen do 14.w nepatří.
ty vysoké jezdecké boty do půli stehen se objevují prokazatelně v poslední třetině 14.st. ale máš pravdu, že jsou typické až pro burgundy :biggrin:
Ich dien!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Maršálek wrote:ty vysoké jezdecké boty do půli stehen se objevují prokazatelně v poslední třetině 14.st. ale máš pravdu, že jsou typické až pro burgundy :biggrin:
Ale pro naše kraje do 14.w nepatří :wink:
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ale pro naše kraje do 14.w nepatří :wink:[/quote]

to je především závislé na postavení nositele, nikoli toliko na regionu :wink: od cca 3/4 14.st. se tu pevně uchycuje další vlna francouzské módy na níž bezprostředně navazuje tzv. Burgunda. Zhruba od této doby se stává významným iniciátorem další evropské módní vlny dvůr Václava IV. Uvedené vysoké jezdecké boty jsou především loveckou záležitostí, takže v tom by tu neměl být žádný problém, bavíme-li se o nobilitě (a v případě Václava IV. nemuselo jít ze známých důvodů toliko o vysokou šlechtu, obklopoval se naopak šlechtou "nevýznamnou" jak těžce nesli nejenom kronikáři). Ale to se bavíme o sklonku 14.st. Budeme-li věc hodnotit z pohledu celého 14.st., pak samozřejmě jako módní novinka nejsou pro celé století typické. Předpokládá, že tak jsi to myslel. Nicméně původní dotaz tu zněl, zda by se mohly objevovat na území Horních Uher na přelomu 14. a 15.st. Já jsem přesvědčený, že na dvoře Ludvíka Uherského se nepochybně objevovaly, stejně jako oděvy burgundské módy, ale nešlo samozřejmě o typický uherský oděv a s největší pravděpodobností k němu ve větším měřítku netíhla ani domácí vyšší šlechta. Byla by to záležitost západních cizinců v domácím dvorském prostředí - takže otázka spíše zní, koho chce náš slovenský přítel svým postavením reprezentovat a od toho by se samozřejmě měla odvíjet i stylizace oděvu :wink:
Ich dien!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Já ze svého pohledu bych spíše než vyjímečnosti volil zpodobňovat typické oděvy pro dané postavení. Právě že většina lidí se snaží zaujmout a zkombinují co se dá, pak jejich legenda, jak k tomu či onomu přišli je na dvě stránky. Dle mého soudu to není správný přístup. Je třeba naopak zaujmout svou naprostou typičností dané vrstvy a doby, kterou ztvárňuji. Tedy pokud dělám čechy v době Lucemburků, mám sice možnost mít jisté módní výstřelky z Francie, ale kolik lidí ze sta je asi mělo. Pokud se sjede na akci 80 lidí. Pak procentuelně nebude každý mít nejnovější výstřelek burgundské módy, zvláště pokud je to Pán ze Lhoty. :)
Musíme brát v potaz že módu určovalk král a jeho dvůr. Potažmo panovnické rody a jejich dvory. Dvořané však už asi měli hoňku jej alespoň dohnat,natož předehnat, ostatní šlechta měla hoňku dohnat dvořany a tak dále. :mrgreen:
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Ten isty Uhor...

Post by Maršálek »

Tulkas wrote:A este by som sa chcel opytat na tzv. zobaky, ci sa v Uhorsku objavuju, alebo to mozem zarovnat "klasicky" do spica a zdvihnut. Jedna sa o 14. stor a topanka by mala reprezentovat vysoku "botu al. skorně" pod kolena, konciace v poli stehien. U Joh.1330 bola take cervena so zdvyhnutym spicom..odtial inspiracia. Ale bojim sa ze tapam v tmeee :( ...
jak vidíš, rozpoutal jsi úplnou lavinu :biggrin:
Mám návrh, pokud chceš poradit co na sebe, odpověz si na otázky:
1) zaujala tě konkrétní historická osobnost, nebo tě obecně láká nějaká společesnká vrstva?
2) v jakém konkrétním období, v jakém regionu a v jaké společnosti se chceš pohybovat?
3) co všechno si chceš vyzkoušet a co konkrétně od toho čekáš?
4) máš přístup k dobovým pramenům, literatuře a dalším lidem, kteří se abývají stejným obdobím a regionem? (to by tě nemělo odrazovat, jen nasměrovat při hledání)

Není nad příklady :wink: mě konkrétně zaujala osobnost královny vdovy Elišky Rejčky z 1.pol. 14.st. natolik, že jsem s přáteli postavil její dvůr na Hradci. Protože mě zajímá nobilita, stylizoval jsem se do role vysokého dvorského úředníka, postavil jsem si vlastní družinu a odpovídajícím způsobem je postupně odívám. Protože jsem si chtěl vyzkoušet dobové kratochvíle jakými jsou turnaje, lovy, hostiny, plesy ale i záležitosti všedního dne, vybavuji se postupně odpovídajícím oděním a s přáteli pořádám tyhle akce :wink:
P.S. varování ministra zdravotnictví: tyhle snobské sny něco stojí :badgrin:
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Chtěl jsem se zaptat na typické všegotické vysoké boty, máte někdo jejich nález(iluminaci,obraz)?
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

KOHO z Hrabišína wrote:Chtěl jsem se zaptat na typické všegotické vysoké boty, máte někdo jejich nález(iluminaci,obraz)?
specifikuj typické všegotické boty :roll:

Pokud ti jde o výšku do poloviny lýtek, navlékací, šněrovací, či zapínané na přezky, pak jsou mimo jiné ve Velislavově bibli - cca 1340. Vysoké jezdecké boty do poloviny stehen, nebo pod koleno jsou v Gastonu Phébovi - cca 1390.
Pokud se ptáš, kdo tu takové dělá, pak odpověď zní že málokdo :wink:
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

http://www.mujweb.cz/www/skorne/vysoke.html
Ptám se jen pro to, kde se tento typ bot vzal ,že je tak často zastoupen.
V tom Velislavovi se mi to moc nezdá, nevím jestli mám vše ,ale nejsou to spíš jen vyšité pruhy na nohavicích ,což je tam poměrně často.
Bohužel to druhé neznám je to na mě moc mladé, ne že bych bal tak starý.MOhl by jsi sem dát odkaz, nebo kde by se dal najít.Díkiss
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Něco jsem přeci našel ,je to ono? - http://www.trombamarina.com/Febus/Febus.htm
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Já bych měl taky jeden dotaz mohu použít na honosné vysoké boty z roku cca 1320 takovéto kování podrážky?
Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

KOHO z Hrabišína wrote:Něco jsem přeci našel ,je to ono? - http://www.trombamarina.com/Febus/Febus.htm
Ve Fébovi jsou i vysoké boty pro pěší a pro lovce, obrať se na Andrého. Na téhle iluminaci jsou pěkně vidět vyšší kotníkové boty.
Ve Velislavovi je i vyobrazení nazouvaných vysokých bot (do poloviny lýtek), které jsou na boku výrazně otevřené a zapínané na šněrování nebo přezky - to není úplně zjevné. Na číslo foliantu se podívám. Velislav je v kompletní digitální podobě na Memorii, ale nikoli ve volně přístupné části, takže sem nemůžu hodit odkaz. Velislavova bible je bohatě iluminovaný manuskript a dodnes jsem nepochopil podle jakého klíče z něho předchozí editoři vybírali, protože z opravdu zajímavých věcí jsou publikovány sotva dvě.

Pokud jde o nejčastěji se objevující soudobé repliky bot, viz. foto výše, nevím kde Ben čerpal inspiraci, ale je opravdu dřina najít vícero vyobrazení z našeho období (tím jsem chtěl složitě říct, že už jsem opatrný v konstatování že to je či není "dobové", protože už jsem v minulosti lecos z "fantasy" nakonec našel a naopak co jsem považoval za samozřejmé jsem pak nebyl schopen doložit). Domnívám se že to co bývá napevno našitá manžeta jsou ve skutečnosti ohrnutím zkrácené vysoké boty.
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Pruser wrote:Já bych měl taky jeden dotaz mohu použít na honosné vysoké boty z roku cca 1320 takovéto kování podrážky?
Image
myslíš-li tím honosné - tedy potahované a zdobené boty do interieru(protože do exterieru se používaly častěji barvené - praktické hledisko rozhodně nevylučovalo špičkové řemeslné provedení), pak bych se flokům vyhnul. Bota se pak pro exteriér chránila dřevěnými trepkami (exteriér ve smyslu promenády, nikoli náročného lovu, atd.).
Asi jsem to zkazil náladu, ale velmož se bez výcero bot neobejde. Sám mám cca 6 párů bot, z toho jeden pár vysokých a jeden pár kotníkových mám potažené prokátem a sametem - interierovky.
Ich dien!
cossack
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 665
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Pozořice
Contact:

Post by cossack »

Cvočky na podrážkách jsou super věc do lesa a tak.
Při pohybu na jakémkoliv tvrdém povrchu, např. dláždění, je ocení především všichni přihlížející. Obzvláště vydařené držkopády lze očekávat na každém sebemenším schodišti.
Post Reply