Obuv

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Mokohtavenotaxe wrote:A to jsou ty botky co tam nabízí dobové? Mi to všechno příjde jako od Bati, jen s malinko jiným vrškem. Ale jsem jen laik... :?
Ona ta strašná guma na podrážce shodí i dobře udělanej svršek. Bohužel i lidi, kteří nosí velmi solidní ručně šité oděvy to všechno často zkazí ošklivými botami. Já už jsem tak deformovanej, že na boty číhnu jako první a když vidím vnější šev a gumu, tak jde ta dotyčná osoba do konkrétní pomyslné škatulky. Taky je úplně zbytečná práce šít boty ručně, když se pak podlepí gumou. To je podobný, jako když budu mít super helmu kovanou z jednoho kusu podle originálu za 15 či 20K a nalepím do ní místo vycpávky kus karimatky nebo molitanu a přidělám podbraník z umělý tkaniny s plastovou přezkou.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha

Post by narvek »

Ano a rád bych připoměl, že tenhle server nerovná se automaticky jen tohle fórum - jsou tu zajímavé články, rady, návody a diskusní fórum je jen jednou z našich aktivit.
A co se třeba podívat na články co tu jsou?

http://livinghistory.cz/modules.php?nam ... cle&sid=43
a myslíte že mě to nenapadlo?;) to že je zde víc než jen forum vím, pročetl jsem skoro všechno. Článek o šití bot je sice pěkný, ale když myslím "obecný rady", tak myslím vyloženě obecné rady. Typu: "opravdu to dobře utáhněte nebo se vám to rozpadne; nebo:"opatrně při utahování, ať si neprotrneš kůži".
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

narvek wrote:Článek o šití bot je sice pěkný, ale když myslím "obecný rady", tak myslím vyloženě obecné rady. Typu: "opravdu to dobře utáhněte nebo se vám to rozpadne; nebo:"opatrně při utahování, ať si neprotrneš kůži".
Těch obecných rad tam je celkem dost, opravdu se nedá poradit o moc víc, musíš si to vyzkoušet. Pokud zápasíš s konkrétním problémem, ozvi se a zkusím poradit.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Koho: Hand made=vyrobeno ručně :)
Martin: Také prferuji celokožené boty, bouhužel jak jsem vyzkoušel jejich použití je omezeno na dobový povrch. Pokud v nich pobíhám v táboře na trávě či v lese je to naprosto v pohodě. Bohužel se někdy naskytne situace kdy i v kostýmu se setkám z asfaltem a to pak takové botky jdou velice rychle do kytek. Týdení táboření v bahně a mokru, louka les a lesní cesty ty boty nepoznamenalo tolik, jako procházka cca 1000m po asfaltové silnici :?
Honor supra Vitam! Image
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Ronšperk wrote:Koho: Hand made=vyrobeno ručně :)
Martin: Také prferuji celokožené boty, bouhužel jak jsem vyzkoušel jejich použití je omezeno na dobový povrch. Pokud v nich pobíhám v táboře na trávě či v lese je to naprosto v pohodě. Bohužel se někdy naskytne situace kdy i v kostýmu se setkám z asfaltem a to pak takové botky jdou velice rychle do kytek. Týdení táboření v bahně a mokru, louka les a lesní cesty ty boty nepoznamenalo tolik, jako procházka cca 1000m po asfaltové silnici :?
Tak to máme naprosto stejné zkušenosti. Je to tak. Jedny starší "obracené" boty s koženou podrážkou jsem letos na asfaltu a betonu oddělal. U druhých novějších mám podrážku pobitou cvoky, což sice není dobové, ale nebije to do očí jako guma. Ale stejně jsem dost ošlapal kůži na patě i skrz ty cvoky, takže jsem na patu teď nalepil kůži cca 5mm, takovej malej podpatek a do něj natloukl cvoky. A tenhle podpatek budu holt čas od času měnit. Do gumy už nepůjdu, to si radši dám víc práce s opravami.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Já jsem uvažoval o jedněch botkách vyrobených čistě pro takovéhle záležitosti u nichž by gumová podešev však nebyla vidět. Musely by být šité s vnitřním švem. Výsledek by byl koukatelný a i při pochoďáku na dlouhou vzdálenost po asfaltu by byly odolné. Snad mě za to nikdo neukamenuje. Z ekonomického i časového hlediska je to soudím přijatelný ústupek. Kolem stanu a na klasické dobové akce pak by posloužily obracené z koženou podešví.
Honor supra Vitam! Image
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Romul »

Martin wrote:
Ronšperk wrote:Koho: Hand made=vyrobeno ručně :)
Martin: Také prferuji celokožené boty, bouhužel jak jsem vyzkoušel jejich použití je omezeno na dobový povrch. Pokud v nich pobíhám v táboře na trávě či v lese je to naprosto v pohodě. Bohužel se někdy naskytne situace kdy i v kostýmu se setkám z asfaltem a to pak takové botky jdou velice rychle do kytek. Týdení táboření v bahně a mokru, louka les a lesní cesty ty boty nepoznamenalo tolik, jako procházka cca 1000m po asfaltové silnici :?
Tak to máme naprosto stejné zkušenosti. Je to tak. Jedny starší "obracené" boty s koženou podrážkou jsem letos na asfaltu a betonu oddělal. U druhých novějších mám podrážku pobitou cvoky, což sice není dobové, ale nebije to do očí jako guma. Ale stejně jsem dost ošlapal kůži na patě i skrz ty cvoky, takže jsem na patu teď nalepil kůži cca 5mm, takovej malej podpatek a do něj natloukl cvoky. A tenhle podpatek budu holt čas od času měnit. Do gumy už nepůjdu, to si radši dám víc práce s opravami.
jo mam jen dotaz na ty podražky , čím jsi je lepil pač mě nenapada zrovna lepidlo na todle vhodný(aby dobře drželo a bylo zároveň voděodolný)
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Bene, díky za pochvalu. K těm kopytům - ano, už se šilo i s nimi, ale nenašel jsem zatím důkaz pro to, že prakticky výhradně, jak tomu bylo ve vrcholném středověku a později. Spíš se zdá, že kopyta používali specializovaní řemeslníci, výroba "samodomo", která asi převažovala, byla bez nich. Ale rád se nechám poučit o opaku :-)
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Ben: Upřímě blahopřeji. Popsání bylo velmi reálné a je jasné, že LH je hlavně o množství peněz, které do toho člověk dá, nebo ne (někdo bez hlubšího zájmu o historii se zadkem ve zlatě bude během 2 let úplně LH, neproti člověku středních poměrů, který nebude LH třeba nikdy)
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Ben: Proto s botami které chci LH ani neobtěžuji výrobce a zpytlíkuji si je sám. Myslím že v ne o moc horší kvalitě něž skutečně na tvrzi v Mirošovech byly k dostání :).
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Ty elhá boty jsme dlouze probírali s Tabiqem a nakonec jsem si od něj nechal holt ušít boty s vnějším stehem(v podstatě mě sám společně s mamkou přemluvili) ,které budou životnější,levnější a na nějaké to běžnější užívání (chůze po betoně :? atd) ,s tím že si teď šiju ten vnitřní sám.

Ben:"vysoké boty si mohli dovolit pouze dobře situovaní" o které době vrámci těchto vysokých bot si psal, nebo spíš jaké konkrétně vysoké boty směl na mysli?

Vladan:Trochu s tebou nesouhlasím ,neříkám ,že když by sis kupoval lh vecičky ,že by to nebylo dražší než normální ,ale spíše ta výhoda lh ,že si můžeš většinou vše vyrobit sám ,přesně podle svých představ a hist. faktů.Týká se to tedy především ,těch nejnižších vrstev,asi ať už v kterém koliv období středověku.Stejně tady ve Vrcholném středověku nikdo myslím (a budu moc rád ,když mě někdo vyvede z omylu) prvoplánově lh nedělá
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

KOHO - je velmi naivní se domnívat, že jako laik odvedeš stejně dobrou práci jako velmi podrůměrný řemeslník 14. st. :badgrin: a to jenom proto, že si to budeš šít sám v ruce. To že si to v ruce ušiješ ti možná rozšíří obzory, ale rozhodně tě to co do kvality, technologie zpracování, vzhledu a kvality dobovému modelu nepřublíží. Já jsem původním vzděláním sochař a "vyučil jsem se jako tovaryš" za 6 let. Učil jsem se pracovat dobovými nástroji a postupy, protože oni se prakticky od antiky nezměnily (krom přesnějších reprodukčních technik - ty jsou z 15. st.). Domníváš se, že se mi můžeš přiblížit, když si to na blint zkusíš? :badgrin:

Nic proti těm, kdo se přestože jsou laikové rozhodli jít cestou ručního šití oděvů a doplňků - ale to z nich nečiní řemeslníky dobově verohodnější a ani jejich výrobky se dochovaným předlohám nemohou přiblížit. Já sám taky do celčeho fušuju, ale je mi jasné, kde je můj strop jako laika a víc si od toho neslibuju - a domnívám se, že ani ti, kdo se o živou historii zajímají dlouhodobě. Prostě si to chceme zkusit, nebo hledáme cestu tam, kde chybí nabídka profíků. Dnes tu již jsou lidé, kteří to umí, ale ti za sebou také mají x let praxe a lecos jim prošlo rukama.
Neodpustím si malý pohlavek - je dobře že se jako nováčci pouštíte do pořizování výbavy a oděvů zodpovědně, ale nezaměňujte vše ručně zhotovované za LH!

P.S. Návody a rady na tomto fóru uvedené jsou zajímavé a jejich cenu tu nikdo nezlehčuje :wink:
Ich dien!
Bobr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 341
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Bobr »

Maršálek wrote:To že si to v ruce ušiješ ti možná rozšíří obzory, ale rozhodně tě to co do kvality, technologie zpracování, vzhledu a kvality dobovému modelu nepřublíží.

mozná je to jen tím ze se pokousite rekonstruuovat dvorske prostredi, ale i prumerne sikovny clovek dokaze na poprve za pomoci navodu kvalitne zreplikovat spoustu bot dochovanych ze 14 stoleti. V tomhle se rozhodne mylis uz proto ze i v 14 stoleti existovaly vyrobky ruzne urovne a spousta z nich se da velmi dobre napodobit
Ósnjallur mađur
hyggst munu ey lifa,
ef hann viđ víg varast;
en elli gefur
honum engi friđ,
ţótt honum geirar gefi.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Souhlasím s Bobrem - rozlišujme špičkové a luxusní výrobky a "spotřební" zboží.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Bobr wrote:
Maršálek wrote:To že si to v ruce ušiješ ti možná rozšíří obzory, ale rozhodně tě to co do kvality, technologie zpracování, vzhledu a kvality dobovému modelu nepřublíží.

mozná je to jen tím ze se pokousite rekonstruuovat dvorske prostredi, ale i prumerne sikovny clovek dokaze na poprve za pomoci navodu kvalitne zreplikovat spoustu bot dochovanych ze 14 stoleti. V tomhle se rozhodne mylis uz proto ze i v 14 stoleti existovaly vyrobky ruzne urovne a spousta z nich se da velmi dobre napodobit
To ale polemizujeme o tom, nakolik zručný a znalý bude ten, kdo se do toho bude chtít pustit, jaké bude mít nástroje, materiál a zázemí tam, kde je ho třeba. Dalším ne nepodstatným faktem je i to, kolik toho sám zhotoví, protože se učíš jak z úspěchů, tak i z neúspěchů. Budu-li si tedy šít toliko jedny či dvoje boty, pak se domnívám, že výsledek se tomu nebude rovnat :wink: A nemyslím, že mě to postaví na úroveň podprůměrného řemeslníka - nepodceňuji ani jednoduché boty, určené pracujícím. Já se budu pokoušet to stále obracet na svůj obor - kamenictví a sochařství a tam to vidím jasně. Měl jsem možnost to několik let porovnávat ve Francii. Sám jsem se tam taky učil od jiných, např. vitráže, fresky, keramiku atd. ale mám za pár týdnů, kdy jsem byl někomu k ruce toliko obecnou představu - rozhodně bych se do toho sám nepustil.
Takže shrnu-li to, pak nezatracuji cestu vlastních výrobků, ale sám jsem býval řemeslníkem a mám jinou představu, co bych pustil z ruky a co zahodil. Sám si na sebe a pro sebe lecos udělám, ale nedomnívám se, že jsem tím blíže dobovým řemeslníkům a jejich umu :wink:
Ich dien!