Obuv

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Na nálezech jsou podrážky většinou ze silnější kůže, obvykle kolem 4-5 mm, svršky jsou pak kolem 2-3 mm. Šití, co jsem našel, buď lněnou dratví, nebo nevydělanou kůží. Nenašel jsem v Evropě šití šlachami, rád se nechám poučit.
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Post by vvenca »

Tak zase budu otravovat s otázkou. Prošel jsem si jeden internetový obchod a celkem mě tam zaujaly troje boty. Které jsou podle vás nejpoužitelnější (jestli vůbec nějaké) na první polovinu 14. století, měšťan.

http://www.mercatores.cz/civilni-odev/b ... vanim.html

http://www.mercatores.cz/civilni-odev/b ... vanim.html

http://www.mercatores.cz/civilni-odev/b ... vanim.html

Díky
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Podle mě jsou použitelné všechny, osobně bych zvolil ty první - nízkou variantu.
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Post by vvenca »

Jo, ty první se mi líbí nejvíc. Tak snad tu ustojí kritiku.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Volil bych taky ty první.V těch vyšších a zavazovaných na kožený řemínek kolem nohy jsou vyobrazováni spíše rolníci.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Romul wrote:myslím že Koho chtěl naznačit že je lepší se držet věcí které máme dostatečně podložené i třeba těmi zoufale málo početnými zbytky bot na kterých je jasná jejich konstrukce a materiál nežli vymýšlet teorie takle by to taky mohlo být a nemít pro to dostatek podkladů :wink:
A já myslím, že Bohuslav prostě střílí od boku a to sem opravdu nepatří. Mám ho rád a neposmívám se mu tím, jenom se mi hrubě nelíbí jeho rychlé a kategorické soudy, které vynáší bez toho, aniž by si k dané problematice něco solidně nastudoval. Jak vidno nováčci pak takové ničím nepodložené soudy berou vážně a staví na nich, což je špatně, že?

Takže znovu prosím o citaci výše zmíněných pramenů k poblematice vrcholněstředověké obuvy :wink:
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

(Museum of London) Shoes&Pattens Medieval Finds from Excavations in London str.47 popisují se tam boty, datované do poloviny 15. století a objevují se opravy se zdvojenými podrážkami. Jsou tam popisy materiálů a o podrážkách se tam píše ,že se využívala silnější dobytčí kůže než u vršků (neudává se tam rozměr, ale jak píše Melkel spíš je to v mm než v cm)

Taky se tam píše o využívání podélného kusu kůže mezi podrážkou a vrškem (někdy od konce 12.století)na který se v tom pozdním středověku či až v renezanci začala našívat ta podrážka navíc .

Na začátku 13. století se prý začíná využívat rozdílný druh usně na vršky.

Taky je tam dost popisována ona středověká dělba práce.
Koželuh koupí useň od řezníka prý i s kopyty a s rohy a pak teprve výrobce bot . Existují pak nějaké zákazy z roku 1272 ,kde zakazují koželuhům šít boty a ševcům činit kůži.

Další zajímavý zákaz je z roku 1303 kdy je zakázáno míchání materiálů na jedné botě- Nejspíše kozí/ovčí a hověziny

Pak je ta celkem zajímavá věta a to, že Edward (nejspíše pán, který popisoval arch. vykopávky v roce 1986) popisuje u pár kůží jako ovčí/kozí, což by udajně mohl být i jelen, což ale není jistě potvrzeno "...but, we are certain of diagnostic pattern od the letter
(pak je tam odkaz na lit. kde se nejspíše taky rozebírá podobnost ovčí /kozí kůže a kůže z jelena Reed 1972) str.44

Pokud opět tedy vezmu náš problém , pokud by to byl jelen, bude mít nejspíše přesto stejnou šíři jako ta podešev ovčí/kozí, protože to by se pak dle tloušky asi dalo jistěji zjistit.Takže se o 2 cm či 1cm jelenní krky nejedná.

U těch vršků je tam tabulka na VS 9 ovcí/koz a 14 hovězin a 2 neidentifikovány . Pro období pozní 12. st až polovina 14. století
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

V Mostě bylo drtivá většina bot z hovězích a telecích usní a menší procento z kozičiny. Vrstvení podrážek (i jen částí- pata, prsty) a neustálé opravy obuvi jsou podle dochovaných kusů zcela běžné. Bohužel se mi tam nepodařilo dohledat sílu usní.
Last edited by maser on Tue 14. Apr, 2009 16:29, edited 1 time in total.
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Pike »

Bohuslav wrote:Takže se o 2 cm či 1cm jelenní krky nejedná.
A kdo kde, prosím, zmiňoval něco takového? :?: Ty jelení krky, ze kterých máme druhou vrstvu podrážky my, mají odhadem asi 5-10 mm. Stejně dobře by tam mohla být stejně silná hovězina; troufám si tvrdit, že po napuštění voskem a troše ošlapání to vypadá úplně identicky.
Jinak ale opakuji: jsem si vědom toho, že zdvojená podrážka je pro VS nedoložená (nebo naopak: nejsem si vědom toho, že by byla doložená). Při plném vědomí této skutečnosti ale tuto konstrukci jako spekulativní na některých botách používáme. Nikoho neponoukám, aby si je pořizoval taky. Je ovšem nutno poznamenat, že uživatelský komfort je u dvojité podrážky výrazně vyšší.
Tu ora, tu protege, tu labora!
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Pike wrote:Jinak ale opakuji: jsem si vědom toho, že zdvojená podrážka je pro VS nedoložená (nebo naopak: nejsem si vědom toho, že by byla doložená). Při plném vědomí této skutečnosti ale tuto konstrukci jako spekulativní na některých botách používáme. Nikoho neponoukám, aby si je pořizoval taky. Je ovšem nutno poznamenat, že uživatelský komfort je u dvojité podrážky výrazně vyšší.
Podívej se o jeden příspěvek výše. V Mostě je třeba doložena z jímky 7 u domu čp. 226 stélka boty a podešev stejného tvaru patřící k sobě.
Více v J. Klápště ed. 2004: Archeologie středověkého domu v Mostě ( čp. 226), Praha-Most, s. 115-116, tab. 77, 1-2 aj.

Jinak tu knihu doporučuju všem, stojí jen cca 250, ale je tam hafo informací i ke sklu, keramice a vývoji středověkýho domu.
http://www.arup.cas.cz/cz/publikace/med ... azeni.html
http://www.arup.cas.cz/cz/publikace/fil ... DIAEV4.pdf
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

plky promazány :wink:
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re:

Post by Bohuslav »

maser wrote:
Pike wrote:Jinak ale opakuji: jsem si vědom toho, že zdvojená podrážka je pro VS nedoložená (nebo naopak: nejsem si vědom toho, že by byla doložená). Při plném vědomí této skutečnosti ale tuto konstrukci jako spekulativní na některých botách používáme. Nikoho neponoukám, aby si je pořizoval taky. Je ovšem nutno poznamenat, že uživatelský komfort je u dvojité podrážky výrazně vyšší.
Podívej se o jeden příspěvek výše. V Mostě je třeba doložena z jímky 7 u domu čp. 226 stélka boty a podešev stejného tvaru patřící k sobě.
Více v J. Klápště ed. 2004: Archeologie středověkého domu v Mostě ( čp. 226), Praha-Most, s. 115-116, tab. 77, 1-2 aj.

Jinak tu knihu doporučuju všem, stojí jen cca 250, ale je tam hafo informací i ke sklu, keramice a vývoji středověkýho domu.
http://www.arup.cas.cz/cz/publikace/med ... azeni.html
http://www.arup.cas.cz/cz/publikace/fil ... DIAEV4.pdf
Dohledal jsi bližší dataci? Pokud vím je datavaná do 14. století, nevíš blíž?
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Obuv

Post by maser »

Bohuslav: Prvně se omlouvám za mystifikaci, jímka patři k čp. 225. Je datovaná do 1. pol. 14. stol. (fáze 3a, str. 190 viz výše). Patří dívce a ještě foto perokresby, fotky usní v knize nejsou:
Image
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Re: Obuv

Post by Vladan »

Zdravím, mám malou otázečku na plstěnou obuv na počátku 14. století.
Máme pro ni nějaké důkazy nebo něco podobného co by dokazovalo její existenci? Osobně by se mi dost zamlouvaly na zimu válenky, ale nechci si objednávat nebo vyrábět něco nepodloženého.

Děkuji
Vítězství nebo smrt!
Long.Michael
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Tue 23. Feb, 2010 17:32

Re: Obuv

Post by Long.Michael »

No tak pokud si pomatuji co mi vyprávěla babička tak podrážky se dělaly nízké a vysoké takže každý má asi svou pravdu a opravdu se používala jelenice a pak se napouštěla voskem a pro byší podrážku se sešívaly nebo z flokovaly k sobě Praděda byl švec a učily se straré rechnologie ale pak je zničil Baťa Boty se dají snadno usít aspoň z dob gotických což byl jednoduchý střih ale podrážku je na dnešní dobu udělat nejlepší spodní vrstvu jelenice guma a pak vepřovici sešití ručně je na to kolečko aby rozmezí stehů bylo stejné.
Rodný hrad Hlefenburk
bydliště Kladno
období gotika (kameraman a fotograf účast na bytvách jen pokud chybí lidé výstroj mám a zbraň také)
Post Reply