Obuv

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Markéta z Rosic
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rosice

Post by Markéta z Rosic »

Náš švec taky míchá sádlo se včelím voskem na mazání vršků bot a taky s tím má dobrý zkušenosti. Podrážky napouští čistým včelím voskem a supr, je to krásně pevný a vůbec to nenasákne vodu.
vvenca
Nováček
Nováček
Posts: 17
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Most
Contact:

Post by vvenca »

Četl jsem tu i něco o podrážkách z jeleního krku. Byly by i k tomu nějaké informace/zkušenosti?

Popřípadě jak moc jsou odsouzeníhodné podrážky z "bačkoroviny"? Přiznám se, že o ní celkem přemýšlím. Nevím, jestli mé šmajdání ta kůže vydrží :oops:
Hodně tvrdě došlapuju na patu.
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Romul »

kůže to vydrží v pohodě ale zabrat dostanou ty švy já mam stejnou vadu stim našlapáváním na patu a nijak to neřešim když mi prasknou švy na patě tak mam ještě hodně sešlapané vlny v botě takže mě ani voda nevadí
no a jinak se to dá řešit třeba zesílením té boty na problémovém místě
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

V případě,že je cílem "co nejdobovější" bota tak jde prostě dát silnější,nebo dvojitou podrážku-a často kontrolovat její stav.Jinak se botky podlepují tenkou tvrdou gumou s minimálním vzorkem-je to případ kdy v botě zamýšlíš třeba vystupovat a v kožené podrážce necítíš jistotu nebo pobýváš často na betonu či asfaltu.Jinak jde guma později nahradit kůží.a naopak..Důležité je řešit drobné závady hned..
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Markéta z Rosic
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rosice

Post by Markéta z Rosic »

Ideální je dělat podrážky dvojité, s tím že ta vnější vrstva je udělaná tak, aby se dala podle potřeby odpárat a vyměnit. Na tu vnější používáme právě jelení krk napuštěný včelím voskem. Toho vosku to dokáže nacucnout fakt hodně a podrážka je pak krásně pevná, tvrdá a drží. Nevsakuje taky žádnou vodu. V zimě mám ještě v botách vložku z ovčí kůže a je v nich krásně teploučko.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Markéta: Už se to tu myslím propíralo , ale dvojité podrážky na VS asi nejsou moc vhodné a stejně tak použití jeleních krků ( ikdyž jsou určitě dobrý materiál) není zrovna u bot moc dokázáno. Vím že to jsou LH pindy , ale jsme tu diskuzním fóru LH a tak mi to nedá nezmínit.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Hehe, Koho kolik bot máš ze země vykopáno a rozebráno tak, aby z toho vyšly výsledky o použité kůži? Moc ne viď. Tak bych asi nezavrhoval použití dostupných (i historicky) a funkčních materiálů.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Pike »

Muschwerk uvádí přišívání druhé podrážky k pásku vloženému do švu (což je to, o čem píše Markéta) k 15. století - bohužel bez udání zdroje. Možná by se dal zdroj dohledat v Shoes and Pattens - zkusím na to mrknout. Takže ano, pro VS je to spekulace a nijak se tím netajíme. Ale při potřebě zesílené podrážky mi to pořád přijde jako nejčistší řešení - lepší než cvoky nebo lepená druhá vrstva kůže či nedejbože gumy. :badgrin:
Tu ora, tu protege, tu labora!
Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň
Contact:

Post by Boreš »

Kohouši nezatracuj ty jelení krky, on je to materiál silnej a tlustej a navíc i po napuštěni voskem relativně měkej, takže ho nějakej ostrej kamínek na polní cestě jen tak neprořízne jak hovězinu na obracence. Vím, že jelena si neulovil jen tak někdo, to ale neznamená že by ten šťastlivec z toho botky neudělal. navíc se to libově šije :-({|=
Do věčnosti!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ona je to od Koha spíše intuitivní střelba od boku, protože na nějaké závěry je třeba prostudovat relevantní prameny a celou problematikou se solidně zabývat. To je při shromáždění nezbytných pramenů a jejich zkompletování na pár měsíců až let intenzivní práce. Dělat závěry na základě pár internetových obrázků a x vyobrazení je divočina :wink: nehledě na fakt, že to pramálo vypovídá o používaných materiálech a výrobních postupech...
Ich dien!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

No ony jsou na ty materiály a výrobní postupy ilominace prostě k ničemu. Jsou dobré tak pro představu výsledného vzhledu...
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Vladan wrote:No ony jsou na ty materiály a výrobní postupy ilominace prostě k ničemu. Jsou dobré tak pro představu výsledného vzhledu...
A proto pracujeme s kompletními prameny, informace prověřujeme a konzultujeme s odborníky - žádný pramen neoposuzujeme bez souvislosti s těmi ostatními. To by tady na tomhle fóru mělo být samozřejmostí.
Samotná dobová vyobrazení jsou toliko jedním ze sekundárních nepřímých pramenů k dané problematice .

Kdo byl na semináři v Radimy, viděl jak vypadá shromažďování pramenů a práce s nimi :wink:
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Boreš wrote:Kohouši nezatracuj ty jelení krky, on je to materiál silnej a tlustej
Právě o to jde oni ty boty prostě měli z tenčích kůží. Tu už jsem tu výše psal.

Právě z písemných pramenů jsem vždy narážel na ty dostupnější materiály a tady především hovězina a vepřovice dokonce jsou určité oděvní pořádky z RS(zhurba 800-1100) , kde je jeden druh kůže přímo určen pro pracující lid.(bohužel se omlouvám že nemohu citovat ,ale mám to z německé publikace na způsob Le Goffova Středověkého člověka)Měl jsem ji půjčenou z Klementina.

Na naši dobu je bot doch. minimum ,ale přesto je analogií spoustu
http://www.personal.utulsa.edu/~marc-ca ... plates.htm

A to co píše Pike ,tak právě vycházím z Carlsona, kterého používal značně i Muschwerk. Kde je přímo popsáno , že to využití dvojité podráždy se začíná objevovat až v 15. století a to myslím až v té druhé polovině
(ale to si teď nejsem úplně jistej)

Pokud chce někdo dělat koukatelné minimum, tak ať si dělá podrážek co je libo. Neříkám , že to je nějaká zásadní chyba, za kterou by nemohl být vpuštěn na akci, ale pokud se někdo alespoň trochu snaží o LH, nebo o dobové řemeslo, tak nedoporučuji.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Koho výš, že hovězí krk může mít tloušťku taky 2cm? Jestli máš nějaký oděvní pořádek, kde se píše jaká tloušťka by měla na podrážku bot být, tak to sem prosím nějak zacituj. Docela by mě to zajímalo.

Je jasné, že jelenici nemohl mít kmán, ale nevidím důvod proč by ho nemohl mít šlechtic, jemuž patřili lesy a jeleni v nich...
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Ty pořádky jsou o materiálech ne o tloušce.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Post Reply