Obuv

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

KOHO z Hrabišína wrote:http://www.mujweb.cz/www/skorne/vysoke.html
Ptám se jen pro to, kde se tento typ bot vzal ,že je tak často zastoupen.
V tom Velislavovi se mi to moc nezdá, nevím jestli mám vše ,ale nejsou to spíš jen vyšité pruhy na nohavicích ,což je tam poměrně často.
Bohužel to druhé neznám je to na mě moc mladé, ne že bych bal tak starý.MOhl by jsi sem dát odkaz, nebo kde by se dal najít.Díkiss
Tyhle boty mohou snad gotickou obuv připomínat při pohledu z velké dálky, jinak je to provedením typický levný allgothický shit. Takovýhle způsob šití svršku se nepoužíval, Chemoprénem nalepená podrážka gumomech-hnus, takto zjednodušené přišití zvenčí se taky nepoužívalo. Takže odpověď na dotaz "kde se tento typ bot vzal" je asi taková: vymyslel ho novodobý amatérský švec, aby uspokojil poptávku po levné šermířské obuvi. Snad si na tomto serveru mohu takovýto názor dovolit.

Na historických obrazech můžeme najít podobné vyšší škorně, ale pouze z dochovaných originálů můžeme poznat jejich skutečnou konstrukci.
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

KOHO z Hrabišína wrote:Něco jsem přeci našel ,je to ono? - http://www.trombamarina.com/Febus/Febus.htm
kuř a bude ti kouřeno...

http://www.iluminace.wu.cz/download.htm

- 15. století, 6. řádek -
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jěště k těm botám. Postřehl jsem zajímavý detail. Na žádné iluminaci ze 14. věku jsem nenašel špičky bot ohnuté nahoru, jak se běžně vyrábí tzv "gotické boty". Dokonce u na iluminacích z pozdního středověku jsou dlouhé špice vždy rovné, pokud nejsou přichyceny řetízkem pod kolenem. Myslím že budu znovu obouvat. :)
Honor supra Vitam! Image
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Pruser wrote:Já bych měl taky jeden dotaz mohu použít na honosné vysoké boty z roku cca 1320 takovéto kování podrážky?
Image
O přítomnosti cvoků na podrážkách gotických bot jsem zatím nezískal jediný důkaz. Existují ale domněnky, že se používaly. Ovšem v relativně tenkých podrážkách dochovaných kusů (co znám) by se cvok zřejmě ani neudržel. V civilním životě se za nepříznivého počasí nazouvaly na boty pantofle s dřevěnou podrážkou. U vojáků si tyhle trepky nedokážu představit, spíš nějaké omotávky.
My jak jsme zvyklí na silné podrážky a nechceme nastydnout ani se moc klouzat, tak tyto cvoky používáme. V porovnání s otřesnou mechovkou, kterou má většina šermířů, je to přijatelnější řešení.
Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Jinak předpokládám, že tohle je tu všem už notoricky známé...

http://www.midrealm.org/mkyouth/links/medshoes.htm

...šikovnej je ten zlínskej deviant, jen co je pravda.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

KOHO z Hrabišína: Musím souhlasit s Martinem. Ty boty co jsi odkazoval jsou trochu pseudogotické pohory. Takhle by tedy vypadat neměly.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ronšperk wrote:KOHO z Hrabišína: Musím souhlasit s Martinem. Ty boty co jsi odkazoval jsou trochu pseudogotické pohory. Takhle by tedy vypadat neměly.
Taky jsem zvednutou špičku nenašel a že jsem hledal (zasvěcení vědí :wink: ). Tahle soudobá stylizace má stejný prapůvod jako většina dalších "historických dogmat".
Říkal jsem si, chceš do ostatních rejt? Tak najdi a zpracuj odpovídající podobu oděvů a doplňků na své období a machruj... No už dokončuji a na vánoce dostaneš dárek, mon ami. Nějak se mi ta bakalářka z doporučených 50 stran rozrostla na cca 200. :biggrin: Obuv mám rozkreslenou na třech obrazových tabulích, ale přiznávám, že osobně jsem dohledal jen nízké a nadkotníkové boty, u vysokých jsem sprostě přektreslil Wágnera a le Duca (nějak jsem si nebyl úplně jistý v Gastonovi jednotlivými detaily). Ale kde jsem opisoval, tam jsem se přiznal :biggrin:

Zpět k tématu, mírně zvednuté špičky se objevují a jsou logické, ale soudobá stylizace výrazně zvednutých špic je pro celé období 13.-15. st. opravdu nevhodná a neodpovídající. Skutečně dlouhé "burgundské" špice lze zvednout v souvislosti s jejich uvázáním a fixováním, ale jinak je to sci-fi.
Ich dien!
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

A je vůbec v Čechách švec, co dělá něco alespoň trochu dobové boty :) ? Mě to začíná zajímat, bo si chci nechat ušít boty na 14.st. ke šlechtickému kostýmu. Původně jsem uvažovala o Benovi, ale přesvěčili jste mě, že to není dobrý nápad :|
Vím, že nic nevím. O:)
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No mě se zalíbil Alan Kvasnička. Není to totiž sedlář, ale obuvník. Zná technologii a na dobovost si už dohlédnu. To pro ty složitější a pevnější boty. Jinak si na nějaké to šlapání kolem stanu beru boty hand made.
Honor supra Vitam! Image
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Ronšperk wrote:No mě se zalíbil Alan Kvasnička. Není to totiž sedlář, ale obuvník. Zná technologii a na dobovost si už dohlédnu. To pro ty složitější a pevnější boty. Jinak si na nějaké to šlapání kolem stanu beru boty hand made.
To s tebou souhlasim Alan je skvělej, ale všechno mu trvá rok a bohužel pro nás středočechy je z Brna...
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No pro kvalitu se musí něco obětovat :)
Já o něm slyšel jak si obkresluje nohu a porovnává každý kloubík. Je vidět že nesmolí nějakou obuv, ale že šije boty. Dokonce ty co dělá, jako konfekci pro šermířský svět jsou jediné které nemají ten vnější šev, tak že ani na fotkách nepůsobí jako kecky, ale poměrně koukatelně.
Honor supra Vitam! Image
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Ronšperk wrote:No pro kvalitu se musí něco obětovat :)
Já o něm slyšel jak si obkresluje nohu a porovnává každý kloubík. Je vidět že nesmolí nějakou obuv, ale že šije boty. Dokonce ty co dělá, jako konfekci pro šermířský svět jsou jediné které nemají ten vnější šev, tak že ani na fotkách nepůsobí jako kecky, ale poměrně koukatelně.
Tak to se nepochlubil já měl zato že vnitřní šev je vychytávka co se dělá jenom zkázkově.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ratatosk wrote:A je vůbec v Čechách švec, co dělá něco alespoň trochu dobové boty :) ? Mě to začíná zajímat, bo si chci nechat ušít boty na 14.st. ke šlechtickému kostýmu. Původně jsem uvažovala o Benovi, ale přesvěčili jste mě, že to není dobrý nápad :|
Ave, krásná paní,
je mi potěšením opět si s tebou psát. Také mohu doporučit Kvasničku (a to i po stránce ceny). Loni byl na Libušíně a měl docela široký sortiment.
Bena rozhodně nezavrhuji a mohu potvrdit, že co si kdo zadá, te je mu ušito. Kdo nemá představu a vybírá proto z běžné nabídky, vidí jen ty všegotické :wink:
Last edited by Maršálek on Thu 15. Feb, 2007 13:59, edited 1 time in total.
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Tak v té Knize lovů jdou vidět jedny boty ,které jsou jak píše Ronšperk přehrnuté,ale rozhodně to není původní tvar.Já jen chtěl vidět něco ,co by tu masu lidí alespoň trochu očisťovalo.

Mám boty od Tarbiqa-http://www.nonstop.cz/lawart/boty.php?men=2&lang=cz ,ale myslím si ,že nejideálnější řešení bude, si je ušít sám ,podle Melkelovo návodu, jen si trochu změnit ten střih .

Dobrohost: Jaké hand made?
User avatar
Ratatosk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 171
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okr. Praha západ, Ukrajina:-)
Contact:

Post by Ratatosk »

Už jsem měla v plánu ušít si boty sama, ale pořád není čas :? navíc se velmi obávám, že po stánce estetické to nebude zrovna nejlepší - byl by úspěch kdyby to botu jen připomínalo. :biggrin:
Máte někdo kontakt na pana Kvasničku, prosím? To kdybych vědela, že se dájí sehnat slušné boty i na Libušíně, tak tam jedu, i když jsem se zařekla, že už se tam neukážu :biggrin:
Vím, že nic nevím. O:)
Post Reply