Tkalcovství

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
Jasánek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 485
Joined: Thu 23. Sep, 2010 19:50

Tkalcovství

Post by Jasánek »

Jak přijít k látce a jak to vypadalo s tkalcovstvím? Už nějakou dobu se zabývám tkalcovstvím. Pořídil jsem si dřevěný tkalcovský stav a tkám na něm látky. Teď sháním co největší množství materiálů o starých stavech, abych mohl zrekonstruovat dobový stav a začít vyrábět na něm. Jestli někdo máte znalosti textilního průmyslu a jeho minulosti, velice bych uvítal poslední dílek mé skládačky informací při tvorbě dobového stavu. Potřebuju zjistit, jakým způsobem se vyplétaly listy. Až to zjistím, můžu začít s výrobou. Ale teď především k tomu hlavnímu, řekl bych:

Touto formou bych všem chtěl nabídnout ručně tkané látky v šíři cca 65cm


Zde je pár fotek: http://fighterfromaragorn.rajce.idnes.c ... ch_vyrobku

Bohužel, protože nemám pevného dodavatele materiálu a nakupuju z aukcí nebo z e-shopů, nemám stanovené pevné ceny, tak že se každému zájemci budu věnovat zvlášť. Ale řádově počítejte tak s cenou 400-500Kč/bm. Momentálně nabízím především čistou bavlnu (vhodnou spíše pro pozdější dobu), tzv. brachan (známá směs lnu a bavlny, která se používala v malé míře i na vesnicích-známé jsou především jeho krádeže), ale můžu utkat i směs vlna:bavlna (cca 80:20%). Momentálně mám osnovu bavlněnou, ale do budoucna se můžete těšit i na vlnu. Máte-li zájem o látku, pište mi prosím do soukromých zpráv. Máte-li nějaký dotaz, připomínku nebo informace, které pro mě zatím zůstávají skryty, diskuse je vaše…

Teď troška teorie:
V našich zemích přišla s přelomem 13-14. století modernizace tkalcovství. Dříve se tkalo na stavech vertikálních, jak je známe z raného středověku. V této době se začal objevovat stav horizontální, který pomocí dokonalejší textilní technologie umožňoval mnohem rychlejší a méně chybové tkaní. Tkalo především na dvou-listových a méně často na stavech čtyř listových, které se do běžného užívání dostaly až v pozdější době. Z čehož vyplývá, že valná většina běžně dostupných látek byla v plátnové vazbě (výroba je možná i na jednoduchém dvoulistovém stavu). Toto tvrzení dokazují i archeologické nálezy. Valná většina nalezených zbytků nebo otisků tkaniny je obyčejné plátno. Zřídka se objevují i vazby rypsové nebo keprové. Vazby jako rybí kost, nebo jiné vzory nejsou pro období středověku podloženy archeologickými nálezy. (nebo o takových nálezech nevím, své tvrzení zakládám na práci Heleny Březinové: Textilní výroba v českých zemích v období 13-15. století-poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů) Materiálem látek byl především len, konopí, kopřiva, vlna a zřídka kdy a pouze ve směsích i dražší dovozová bavlna.
Post Reply