Nábytek

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

čistý terpentýn je strašně drahý, zvlášt toto množství,
podle mě by stačil terpentýnový olej, já ho na rozpouštění úsoěšně používám
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

richardrg wrote:čistý terpentýn je strašně drahý, zvlášt toto množství,
podle mě by stačil terpentýnový olej, já ho na rozpouštění úsoěšně používám
A je nutné to nějak nahřívat?
Pokud ano, jak moc?
A dohromady, nebo vložit vosk do teplého oleje?

Za případnou odpověď děkuji :)
Volo, multum, statim!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Jasně, myslel jsem terpentýnový olej, když píšu ve spěchu...vlastně ani nevím, kde by se čistý terpentýn dal sehnat...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Jiři z Holohlav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 339
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Rumburk

Post by Jiři z Holohlav »

A co třeba horkovzdušná pistole nebo fén?
Smrt je smyslem života.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Našla jsem takový zajímavý web s restaurátorskými potřebami a tam mají terpentýn asi docela levně:

http://www.sandragon.cz/
Volo, multum, statim!
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

Jiři z Holohlav wrote:A co třeba horkovzdušná pistole nebo fén?
Ani není třeba, pokud nespěcháme, a dáme tomu čas, tak vosk se v tom terpentýnovém oleji docela solidně polorozpustí do konzistence (téměř) ideální pro nanášení. Já používám takovou konzistenci kaše...
Já si teda ten vosk připravuju tak týden předem, resp... vždycky, když už mi ve flašce dochází, tak založím novou flašku 8) a ono to nějak dojde... Vosku se do terpentýnu snažím nalámat co nejvíc, ale kdybyste mě zabili, poměr nevím... Prostě od oka.

Dřevo při nanášení nenahřívám, je fakt že voskuju celkem zásadně jen v létě, kdy se dá větrat a tak... Jen když mám v dílně zimu, jako třeba teď, a něco nutně potřebuju, tak kelímek s voskem šupnu do vodní lázně s teplou vodou (ne vařící!), a ono to tak jako poměkne... napajcuju, nechám u kamen (pozor! ne příliš blízko!!!) vsáknout , a povrch zase rozleštím...

pozor na hadry špinavé od vosku s terpentýnem.!!! Tak samovznětlivé jako fermež to není, ale když ta hadra blafne, tak je to fagula...
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
alistaire
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 409
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: okolí Brna
Contact:

Post by alistaire »

jo, jinak takový docela dobrý, i když neliving tip... :idea:
kamarád umělec, který dělá dřevěné plasiky používá vosk výrazně řidší, a přilévá do něj vždycky před prací hodně naředěný nitrolak. Důležité je to řádně promíchat... Nitrolak se do dřeva vsákne, a tím je uzavře proti vodě a tak, nicméně na povrchu zůstává ten sametový povrch vosku... Výhodu to má v tom, že když to dílo oprší, nebo typicky na nábytek někdo položí vlhkou skleničku... tak se ty "vodní fleky" nepromítnou až do dřeva, ale stačí jen tu povrchovku znovu rozleštit...

Já to teda nepoužívám... Možná ale do toho dává ještě něco jiného, co mi třeba nechce říct , tak si to kdyžtak oukoušejte na nějakém odřezku.
http://www.mortaigne.com - projekt Švédského regimentu z třicetileté války
Image
http://tricitka.brodec.org - diskuse zaměřená na třicetiletou válku
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Jako neliving tip používám benzín. Vsákne, vypaří se, ale vosk zůstane...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Jste si jisti masovým používáním terpentýnu pro napouštění dřeva voskem ve 1. pol. 14. stol? vím, že je možné ho připravit z borového jehličí vřením (psal o tom Andre, alespoň myslím), ale osobně jsem si myslel (možná že je to zcela zcestná představa), že to bude nanášení horkého vosku na lehce předehřátý povrch dřeva tak, aby se vosk zapil dovnitř a vytvořil zároveň ochranu proti vodě. Bez terpentýnu.

Máte někdo "neterpentýnové" zkušenosti?

I za terpentýnové zkušenosti díky.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Pike »

Vosk se dá zatepla rozpustit ve lněném oleji. Ten sice nevyschne, ale zpolymeruje.
Nebo se dá bez jakýchkoliv rozpouštědel nanášet roztavený vosk na nahřáté dřevo. Nevsáknutý zbytek ještě zatepla setřít, několikrát opakovat, na závěr po vychladnutí rozleštit měkkým hadříkem. Je ale pravda, že tento postup se hodí spíš na menší věci.
Tu ora, tu protege, tu labora!
Dano
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 63
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Dano

Post by Dano »

ked je nater len z cisteho vosku, tak sa do toho strasne zachytava prach. ten terpentinovy recept v "nateroch dreva" je z jednej vcelarskej knihy.
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Pike »

Pokud opravdu dobře setřeš veškerý zbytek a pak ho důkladně zaleštíš, tak je to podle mých zkušeností v pohodě, aspoň na tvrdém dřevě.
Tu ora, tu protege, tu labora!
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

ještě k terpentýnu, někde jsem to tady rozebíral a někdo komu věřím mi napsal, že ten terpentýn se po uvaření prostě jen nechal dlouho odstát, myslím že to je tak jednoduchá příprava že byl asi používán relativně dost.
Jinak já mám vyzjoušené, že když dám do zavařovačky terpentýnový olej tak tam dávám kousky vosku dokud není až k hladině a ráno je z toho kaše, nanáší se dobře a není třeba ji zahřívat ani v zimě.
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Post by narvek »

Inu i já jsem se rozhodl pořídit si truhlu (společně s novým stanem a další spoustou pebechů). Prošel jsem si obrázky na larsdatter.com a chci se jen ujistit, jestli truhly menších rozměrů obvykle mívaly ty "nožičky", tzn. že nestávaly přímo na zemi. Díky.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

http://image.ox.ac.uk/images/bodleian/m ... 4/169r.jpg Romance of Alexander(1338-44) Nizozemí

Jsou možné obé varianty.Ale asi se nejedná o samostatné "nožičky" budou to jen prodloužená prkna samotné truhly.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Post Reply