Nábytek

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Nábytek

Post by Ronšperk »

Tak šup sem s těma obrázkama a odkazama. Zařizuji barák a potřebuji inspiraci. Určitě nebudu jediný :)
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Tak pokud by to mělo být něco takového jako níže na fotkách (Točník do roku 1995), tak k tomu mám i jednoduché technické výkresy, které mi z těch dob zbyly. Pokud budeš chtít, zkopíruju je a vezmu do Kouřimi.

Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jasně že chci, ale do Kouřimi nejedu. Letos právě kvůli tomu baráku nemohu moc cestovat :cry: . Není čas. Ale zájem mám velký. Na WB budeš? Dříve se do toho stejně nepustím.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Tak mi do schránky napiš nějakou poštovní adresu a já ti to pošlu, na WB zřejmě nepojedu.
Jiskra

Post by Jiskra »

A nechceš to hodit někam na net a sem dát odkaz? Já osobně bych měla totiž taky zájem.
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

No to asi nepůjde, neb je toho docela dost - jde o soubor technických výkresů, které musí být kvůli čitelnosti oskenované ve vyšším rozlišení, tzn. že budou poměrně velké a tudíž by zabraly dost místa, což by mi zase omezilo jiné potřeby, takže sorry. Mohu ale okopírovat, podobně jako pro Ronsperka.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Koukam, ze do tohot tematu uz dlouho nikdo neprispel, ale snad se jeste nekdo ozve. :wink: Chtel jsem se zeptat na takova ty X kresla. Netusite, zda to nekdo dela a popripade za kolik?
User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by abaddon »

Rab: pokud resis ciste jen misto a umisteni a nikoliv ze to nechces davat volne mezi lidi muzu ti to nekam umistit na net, bez problemu...
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Jachym Hrabec wrote:Koukam, ze do tohot tematu uz dlouho nikdo neprispel, ale snad se jeste nekdo ozve. :wink: Chtel jsem se zeptat na takova ty X kresla. Netusite, zda to nekdo dela a popripade za kolik?
já dvě mám, jsou jednoduchá, skládací a bez opěrky
Image
Ich dien!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ta takzvaná X-křesla se nazývají "faldistorium" - pochází to už z Antiky - ve starém Římě šlo původně o čestné sedadlo vyšších úředníků. Nákladně zdobená - vyřezávaná nebo polychromovaná faldistoria známe z raného středověku - ať už z dochovaných památek nebo z ikonografie. Jenže ani v raném středověku nešlo o běžný kus nábytku - šlo v duchu antické tradice opět o sedadlo čestné, určené světské nebo církevní nobilitě. Ono je to také trochu o tom že raný středověk zná jen poměrně málo kusů nábytku - prosté lavice, stoličky a truhly plnící funkci stoličky nebo postele tak nějak mimochodem. Faldistorium vedle toho byl nákladný a k ničemu jinému se nehodící kus nábytku. Proto vlastně ani neznáme žádná prostá jednoduchá faldistoria bez zdobení. Jistě, nebyl důvod něco takového malovat nebo zachovávat budoucím, nicméně nebyl ani důvod to vyrábět. Jak tomu bylo v gotice nevím, znám křesla která z faldistorií svým tvaroslovím vychází, ale už nejsou skládací a nemají sedák z kůže nebo plátna, docela by mne zajímalo zda se ve vrcholném nebo pozdním středověku nemohlo podobné faldistorium objevit i v nějaké prostější obecněji rozšířené verzi, zatím jsem se s tím nesetkal.

Tady je moje faldistorium - při jeho výrobě jsem se inspiroval dochovaným faldistoriem Gertrudy II. abatyše kláštera Nonnbergu:

Image

Druhé faldistorium jsem vyráběl pro našeho kněze Juru, bohužel nafocené zatím není.

Čili vyrobit takové faldistorium bych samozřejmě dokázal, otázka by samozřejmě bylo provedení - v provedení v jakém je to moje nebo Jurovo by to nebyla zrovna laciná legrace, v prostém provedení by to zase tak moc drahé být nemuselo, ale jsem závislý na truhlárně kde mi dělají nějaké práce na tom, proto že já na hrubou práci nemám dílnu. Obě faldistoria jsou vyrobena z jasanu. Další otázka je zda bys vůbec chtěl přímo faldistorium, nebo jinou sesli.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

No ja mel na mysli neco takoveho.

Image

Ovsem je mi jasne, ze uz se to hodne blizi renesanci. Ale jde mi o to prohnuti. Omlouvam se za velikost obrazku. Sice to muzu zmensit, ale uz to nemam moznost vratit zpet na web.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Ta ranější křesla tohoto tvaru mají těch šprušlí o poznání méně cca 5. Ale i tak je to záležitost konce 14. spíše 15. stol. Na polovinu 14. jsem je nikde nenašel, k mé smůle, protože jsem je také chtěl.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Do tematu odkazy jsem hodil pomerne zajimavy odkaz na stredoveky nabytek.

Jinak...kolik by jsi chtel Wothane za nejake proste, nezdobene, Johanitske falice...no proste to sedatko. :wink: Podobne, jako poslal Marsalek.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

A jeste drobnost. Netusite, kdo by mi vyrobil rozkladaci postel na akce? A kolik to tak muze stat?
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Kuciiii...co ta postel? :(
Nerikejte mi, ze spite na akcich na zemi jen na slamnicich? Ja mam v planu stan v plne parade, vcetne perskeho koberce na zemi, tak tam prece nemuzu spat na zemi. :wink:
Potrebuji nejaky plan rozkladaci postele, abych to vrazil do nejake truhlarny. Pomoooooc! :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Post Reply