Nábytek

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Mám plánek pouze na postel "s nebesy", co je na fotce na předchozí straně...
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Heinrich von Rheinhausen »

rab wrote:Mám plánek pouze na postel "s nebesy", co je na fotce na předchozí straně...
I za ten bych byl vdecny. Trochu se ve vykresech vyznam a tak bych si upravi co bych potreboval. Tzn. nebesa pryc. Spis mne trapi to, jak ji udelat rozkladaci a zaroven aby se nerozvrzala po par akcich.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

No, potom si myslím, že kdyby sis to načrtnul sám, bylo by to asi nejlepší - stejně bys musel přizpůsobovat rozměry, vymýšlet to rozkládání atd. Já ty své plánky kdysi dělal taky sám podle fotografií z knihovny UPM... Ale jestli chceš, pošlu ti to, jen mi napiš nějakou adresu.
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Heinrich von Rheinhausen »

rab wrote:No, potom si myslím, že kdyby sis to načrtnul sám, bylo by to asi nejlepší - stejně bys musel přizpůsobovat rozměry, vymýšlet to rozkládání atd. Já ty své plánky kdysi dělal taky sám podle fotografií z knihovny UPM... Ale jestli chceš, pošlu ti to, jen mi napiš nějakou adresu.
No ja technicky vykres nabytku dohromady dam relativne v pohode. Problem je v tom, ze bych to chtel mit dobove a navic nemam zkusenosti s materialama. Treba by mi nejakej truhlar rekl "takhle tam ten cep sice muze byt, ale rozstipne se. Kdyz ho tam das takhle, tak to bude mnohem lepsi". No jestli tedy muzes, posli mi to na praguepaul@post.cz. Podivam se na to a zkusim z toho kdyztak alespon vychazet. Diky moc.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Do tematu odkazy jsem prihodil jeden tykajici se stredovekeho nabytku. Najdete tam pomerne bohatou a hlavne velmi inspirativni a nazornou galerii fotografii. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Pajiczek
Nováček
Nováček
Posts: 24
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň, Slovany

Post by Pajiczek »

Chtel bych se zeptat, jak to bylo s vybavenim stanu nobility 1 pol 14 stol.? Postel, kreslo, lavice k motlitbe, stolek? A cim se pokryvala zem? slamou nebo kobercem?

Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Pajiczek wrote:Chtel bych se zeptat, jak to bylo s vybavenim stanu nobility 1 pol 14 stol.? Postel, kreslo, lavice k motlitbe, stolek? A cim se pokryvala zem? slamou nebo kobercem?
Vybavení stanu šlechtice je závislé nejenom na bohatství majitele, ale i na účelu jeho cesty a momentálních možnostech. To je takové nic neříkající, že? Zjednodušeně: budu-li na mnohadenní cestě a své noci budu trávit jenom ve stanu (nikoli na hradech a ve městech cestou), pak tomu přizpůsobím vybavení svého stanu (pokud mi to samozřejmě okolnosti umožňují). Krom lůžka, 1-2 křesel, stolu a truhlic s oděním, nádobím, zbrojí, lůžkovinami a odpovídající pokladnicí, v níž povezu potřebnou hotovost a své šperky (pásy, řetězy, prsteny, atd.), budu mít i cca 3 lucerny (1 zavěšenou ve stanu, 1 před stanem a 1 na chození po táboře), svícny nebo olejové lampy na dostatečné osvícení interieru stanu, protože na to 1 lucerna nestačí, dále pak koberce a kožešiny na pokrytí země. Čím movitěší šlechtic a větší stan, tím více dalších nezbytností :biggrin: Já vozím krom lůžka a 2 křesel též 3 truhlice (na odění, na nádobí a malou pokladnici na hotovost a šperky), je-li to potřeba pak další truhlici na zbroj. Dále stůl, kožešiny, 3 lucerny, 2 svícny a 2 olejové lampy - do velkého kombíku se pak vejdu jenom já a moje paní :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Pokud jedu na kratší cestu, beru si jenom lůžko, kožešiny na spaní, 1 truhlici na odění a zbroj, která současně slouží i jako lavice. Dále pak 2 lucerny :wink:
Ich dien!
User avatar
Pajiczek
Nováček
Nováček
Posts: 24
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň, Slovany

Post by Pajiczek »

Dekuji za Tvou odpoved. Jeste bych se chtel zeptat na kresla. Jaky je mozno na tuto dobu pouzit?

Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

projdi si iluminace k danému období, je to svoušířkou nejlepší obrazový pramen
Ich dien!
Mac
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem

Post by Mac »

Ahoj,

tady je pro inspiraci odkaz na historický nábytek.
http://www.medievalfurniture.co.uk/8.html
Mac
Thor
Nováček
Nováček
Posts: 6
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Martin

Post by Thor »

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Jsem na vážkách. Plánuji zhotovit sobě polní lůžko. Ale nejsem si jist zda výplet lan či prkená pryčna. Na iluminacích lze vidět jen ta vnější konstrukce a v pramenech jsem zatím nenalezl podrobnou zmínku o konstrukci. Z hlediska převozního, bych raději preferoval ten výplet, ale ten mám spolehlivě doložen jen k 12. stol. Pak již nic. Máte někdo detailnější info o tomhle?
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc

Post by Opat »

Maršálek wrote: Já vozím krom lůžka a 2 křesel též 3 truhlice (na odění, na nádobí a malou pokladnici na hotovost a šperky), je-li to potřeba pak další truhlici na zbroj. Dále stůl, kožešiny, 3 lucerny, 2 svícny a 2 olejové lampy - do velkého kombíku se pak vejdu jenom já a moje paní :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Pokud jedu na kratší cestu, beru si jenom lůžko, kožešiny na spaní, 1 truhlici na odění a zbroj, která současně slouží i jako lavice. Dále pak 2 lucerny :wink:
Straší tě... :wink: Realita je horší. Můj pán pobere toto všechno, svou sličnou paní i s jejími životními nutnostmi, a k tomu všemu ještě jednoho až dva družiníky. Povoz úpí, ale jede... :biggrin:
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Posledni tri dny jsem travil tim, ze jsem zpracovaval plany na polni nabytek pro meho truhlare. Postel, stul, stojan na zbroj, stojan na zbrane, prenosny oltar. Vse rozkladaci. Probiral jsem podobu polniho nabytku s Wothanem i s Marsalkem a bohuzel jsme nedosli k zadnym rozumnym podkladum. Vse co je overene a k dispozici je pevny nabytek do kamennych interieru, coz nepripada v uvahu. Tudiz jsem vsadil na tech malo podkladu co jsem nasel na netu, sve konstrukcni mysleni scenografa a navrhl jsem si plany k tomu nabytku sam. Jak rikam, vse rozkladaci, bez pouziti jedineho vrutu, nebo hrebiku. Velke puzzle na kliny. :wink: Ve ctvrtek (2.11.) mam schuzku s truhlarem a sdeli mi kolik bude za jednotlive kusy chtit. Pokud by jste mel nekdo zajem, Ronsperk, mohu se ho zeptat, zda by byl ochoten obcas nejaky ten kus nabytku udelat i pro jine. Zdobeni necekejte. Vse ciste a proste, jak se na radoveho rytire slusi a patri. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Já jsem tuhle akci rozjel samovýrobou. Přeci jen mi to vyjde levněji. Začal jsem s křeslem pro mou paní. Borovice+smrk, kterému jsem se nevyhnul. A v podstatě jsem si na něm vyzkoušel mnoho postupů. Uvidím jak se mi bude dál dařit. Až bude čím, pochlubím se.
Honor supra Vitam! Image