Čištění vlny

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Ctirad ze Švamberka
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Sun 31. Jan, 2010 18:06

Čištění vlny

Post by Ctirad ze Švamberka »

Nuže, mám špinavé rouno nacucané mastným a smrdutým lanolinem a mám v plánu z něho učinit tlustý kabát, tedy vycpávanou zbroj. Myslím, že vlna by snad mohla být vcelku dobovým materiálem. Narazil jsem tedy na problém - kterak onu vlnu vyčistit, aniž by ztratila něco ze své dobovosti? A používala se pro tento účel vůbec vyčištěná vlna? Kdesi jsem se dočetl, že se dříve využívalo shnilé moče, zda se to tak však provádělo právě ve středověku, nevím jistě. Další zprávy o tom nemám. Po pravdě se mi do té hnijící moče moc nechce, takže pokud zjistím, že to není pravda, budu rád. :)
Last edited by Ctirad ze Švamberka on Mon 01. Feb, 2010 19:31, edited 1 time in total.
Pozdě však již honiti bycha,
Země česká naříká a vzdychá.
-Mikuláš Dačický z Heslova, 1621
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Re: Čistění vlny

Post by narvek »

Pokud netrváš na LH způsobu, tak počkej až se někdo půjde vykoupat do vany, instruuj ho aby vanu nevypouštěl a rouno tam nahaž.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Čistění vlny

Post by Bohuslav »

Já to doma normálně vymáchám v kýblu xkrát, tu vanu asi dost zas..ereš
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Čištění vlny

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Snadná pomoc - rouno zbavíme větví, slámy a podobného humusu, cca 30 deka ho uškubneme a strčíme do starého povlaku od polštáře. V tom ten chuchvalec vložíme do pračky, do přihrádky na prací prostředek nalijeme cca 2 odměrky (víčka) pracího prostředku na vlnu PerLano (jsou i jiné, ale s tímto mám zatím nejlepší zkušenost), zapneme program na šetrné praní (ne na vlnu, ten je příliš krátký a rouno by se málo odmastilo), teplotu nastavíme na 40°C a vypneme odstřeďování, pokud to jde.
Vlna v povlaku se docela pěkně vypere a neucpe filtr.
Postup opakujeme, až je vypraná celá várka.

Rouno sušímetak, že je nejprve vymačkáme v tom povlaku a po vyjmutí pak rozprostřené na takovém tom špruclíkovém sušáku, nejlépe někde v průvanu. Na sušáku je obracíme a protřepáváme. NEŽDÍMAT!!!!!

Upozornění :!: : Buben pračky po vyprání vlny zešedne uvolněným lanolinem. Nic se neděje, po dvou až třech normálních praních povlak zase zmizí. Podobně vypadá buben i když použijeme nějaký mýdlový prací prostředek (např. Lanza).
Volo, multum, statim!
User avatar
Ctirad ze Švamberka
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Sun 31. Jan, 2010 18:06

Původní čištění

Post by Ctirad ze Švamberka »

Díky za radu; teď už vím, jak to můžu vyčistit, ovšem - nevíte ještě, jak se vlna čistila ve středověku?
Pozdě však již honiti bycha,
Země česká naříká a vzdychá.
-Mikuláš Dačický z Heslova, 1621
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Čištění vlny

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Opět velmi jednoduše, urozený pane Ctirade...

Naženeš čeleď s pytli ostříhaného rouna, káděmi, kotlem, pytlíkem sody a křesadlem k potoku, rybníku nebo jinému vodnímu zdroji. Tam si ta holota nasbírá hromadu dříví, rozdělá oheň a v kotli začne ohřívat vodu.

Do kádí se nalije voda tak, aby byla vlažná (ledová nebo naopak horká voda může způsobit plstnatění rouna), a přidá se soda (uhličitan sodný i draselný obojí již ve 14. století známe). Poměrně dost sody - na 10 l cca 50 g. Do roztoku se vloží rouno (voda s rounem by měla mít objem cca 60% kádě, ono to nabyde - resp. 3 litry vlny na 10 l vody) a tloukem a rukama se propírá. Když lázeň vystydne, dolije se teplá voda. Je-li voda dostatečně špinavá, vylijeme ji (nejlépe na zeleninu nebo kytky, prý je to výborné hnojivo), nalijeme novou a proces opakujeme - celkem asi třikrát.

Ty se na celou akci díváš z okna a pak si jen zajdeš zkontrolovat, je-li již vlna dostatečně bílá (hnědá, šedá - podle barvy oveček) :biggrin:
Volo, multum, statim!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Čištění vlny

Post by Bohuslav »

Co vím, tak taky možnost je tu vlnu stříhat již vyčištěnou, ovce se vykoupou pár dní před střižením po stříhání se jim dá čistá sláma a po pár dnech se ovce střihá, myslím aby se vlna zas potáhla lanolinem.

Nevím, jestli se toto aplikovalo v historii.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Čištění vlny

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Já si to koupání tedy neumím moc představit.

Představa, že živou ovečku máčím několik hodin v sodě (nebo dnes v saponátu), je dost hrozná. Pokud bych ji jen osprchovala, je to k ničemu, to se rouno neodmastí, protože voda steče po mastné srsti dolů. Nemluvě o tom, že by ochranáři asi spustili docela oprávněný povyk.

Ono spíš záleží na tom, jak je s ovečkami obecně zacházeno. Pokud jsou na loukách, v salaši mají vysoko nastlanou slámu a seno a necourají někde bahnem, tak je rouno docela čisté i bez praní a stačí je opravdu jen trochu zbavit lanolinu. Horší je, když jsou ovce někde v chlívku a dostanou se jen občas na vycházku jako psi. Pak jsou jak čuňata a rouno se musí prát klidně i několik dní.
Volo, multum, statim!
User avatar
Ctirad ze Švamberka
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Sun 31. Jan, 2010 18:06

Re: Čištění vlny

Post by Ctirad ze Švamberka »

Koukal jsem se na anglickou Wikipédii a zjistil jsem, že se technologie získávání surového uhličitanu sodného a draselného vynalezly až někdy v 18. století, a narazil jsem ještě na jednu nelibou věc:
,,Urine has often been used as a mordant to help prepare textiles, especially wool, for dyeing. In Scotland, the process of "walking" (stretching) the tweed is preceded by soaking in urine."
Česky ,,Moč se často užívala jako čistidlo při přípravě tkanin, obzvláště vlny, k barvení. Ve Skotsku předchází proces šlapání (natahování) vlny máčení v moči."
Kromě toho se uhličitanu draselnému dříve říkalo potaš, nu a nejběžnějším zdrojem potaše je právě moč (pro to se taky dřív používala k hašení řeckého ohně). Tak se obávám, že jsem si odpověděl sám. :shock:
Pozdě však již honiti bycha,
Země česká naříká a vzdychá.
-Mikuláš Dačický z Heslova, 1621
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Čištění vlny

Post by Bestian »

Potaš se získávala především z popela...u nás používaná ve sklárnách..
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Ctirad ze Švamberka
Nováček
Nováček
Posts: 4
Joined: Sun 31. Jan, 2010 18:06

Re: Čištění vlny

Post by Ctirad ze Švamberka »

Když potřebuješ potaš jako materiál, pak je samozřejmě potřeba mít ji co nejčistší a ta se nejsnadněji získávala z toho popela. Tady nám jde o chemickou reakci, takže nemusíme pálit obrovké hromady dřeva kvůli popelu; s močí to zreaguje podobně. Řekl bych, že se dřív používal ten skotský způsob čištění.
Pozdě však již honiti bycha,
Země česká naříká a vzdychá.
-Mikuláš Dačický z Heslova, 1621
User avatar
Pike
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 59
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Re: Čištění vlny

Post by Pike »

Ale houby. Z moči bys moc uhličitanu draselného nezískal. To, co v ní funguje jako čisticí a desinfekční prostředek, je močovina.
Uhličitany sodný (soda) a draselný (potaš) se skutečně získávaly z popela, a to prokazatelně už od starověku, určitě ne od 18. století. Kromě sklářství byly i nezbytnou surovinou pro výrobu mýdla. Popel z tvrdých dřev, který se používal u nás, obsahoval hlavně uhličitan draselný, zatímco ve Středomoří se pálil popel z mořských řas, ve kterém převažoval uhličitan sodný. To je důvod, proč byla benátská, byzantská a jiná "jižní" mýdla mnohem kvalitnější a cennější než domácí - sodné mýdlo je pevné, draselné je mazlavé.
Tu ora, tu protege, tu labora!
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Čištění vlny

Post by Bestian »

O Potaši....

http://antropologie.zcu.cz/clanek/zapomenuta-potas

Mohlo by to být zajímavé čtení, autor dostal cenu Akademie věd ČR pro mladé vědecké pracovníky za vynikající výsledky vědecké práce.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Post Reply