Trh a související okolnosti

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
Krahujec
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Tue 22. Dec, 2009 23:40

Trh a související okolnosti

Post by Krahujec »

Ahoj, zajímalo by mě, jak vypadal trh v době 11. a 12. století. Vím, že práce ani půda se na trhu nevyskytovaly, ale nějak si to nedovedu představit. Znamenalo to, že jedinec mohl pracovat třeba u kováře, ale dostal za to "jen" střechu nad hlavou a jídlo? Pokud ano, jaké byly jiné způsoby výdělku, než prodávat svoji práci (zemědělství?). A jak trh vůbec vypadal? Co na něm bylo možné najít, v jakém množství a za jakou cenu, v porovnání s tím, na kolik si průměrný poddaný přišel za rok? Kolik stály boty, jídlo, kůň, osivo, nebo meč?

Je to spousta otázek, ale budu rád za cokoliv k tématu. :wink:
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Trh a související okolnosti

Post by Bestian »

http://myschwerk.webzdarma.cz/mainpage.html

něco k cenám bohužel mimo dotazované období....
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Trh a související okolnosti

Post by Boza »

K obecné ekonomice střední Evropy v daném rozsahu nelze než nedoporučit klasiku - Legendu o Ostojovi od pana Smetánky. Já vím že se nedá sehnat po knihkupectvích, ale v lepších knihovnách by měla být k dostání.

A vůbec, máš na mysli trh ve smyslu tržiště, nebo spíš vnitřní ekonomiku státu?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Krahujec
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Tue 22. Dec, 2009 23:40

Re: Trh a související okolnosti

Post by Krahujec »

Boza wrote:A vůbec, máš na mysli trh ve smyslu tržiště, nebo spíš vnitřní ekonomiku státu?
Tak to je záludná otázka. Rozhodně mě nejvíc zajímá ekonomika, nejen státu, ale i menších celků. Nepohrdnu ale ani informacemi o tržišti. Takové moje všeprostupující otázky zní: "Když si člověk usmyslel, že chce něco koupit, bylo to většinou k dostání? A jak dlouho a jakými prostředky musel vydělávat, aby mohl koupit nejrůznější zboží?"
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Trh a související okolnosti

Post by Bohuslav »

Hodně by ti v tomto pomohla Wintrovo řemesla nebo města ve středověku. Pokud by si je nemohl sehnat, tak bych ti je mohl poslat.
Je to sice starší poblikace, ale je dobře mířená na popis a vývoj řemesl a vůbec na středověkou dělbu práce.

Ale nějaké konkrétní čísla kolik za co, tam stejně nenajdeš :roll:
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Trh a související okolnosti

Post by Maršálek »

jako další informační zdroj doporučuji Favierovu práci Zlato a kořeni http://www.kosmas.cz/knihy/127199/zlato-a-koreni/
Ich dien!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Re: Trh a související okolnosti

Post by Wothan »

Jen trochu nechápu proč je dotaz na 11-12.st. ve vrcholném středověku, tady bych to fakt nehledal - u nás (Čechy/střední Evropa) by to mělo být ještě v raném. Jinak nic konkrétního k trhu v RS nemáme, spíš jsou to různé střípky pramenů v různých knihách - tady máme nějaký seznam: http://www.curiavitkov.cz/prace9.html a to málo co se nám podařilo vyšťourat z pramenů. Z cizích je zajímavá Norbert Ohler - Cestování ve středověku - to se toho sice dotýká jen okrajově, ale cestování a doprava zboží s tím souvisí také.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Trh a související okolnosti

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Krahujec wrote:Ahoj, zajímalo by mě, jak vypadal trh v době 11. a 12. století...
To vše záleželo na spoustě okolností - zda ten jedinec byl svobodný člověk, nevolník nebo otrok (třeba Praha údajně patřila ještě ve 12. století ke třem největším tržištím s otroky v Evropě), zda byl v učení nebo již vyučeným řemeslníkem, zda byl nádeníkem nebo kvalifikovaným členem cechu.

V 11. a 12. století již existovala stálá tržní místa, v Praze stál v 11. století Ungelt (Týnský dvůr) - opevněná obchodní stanice s celništěm, špitálem, sklady, stájemi, ubytovací kapacitou a přilehlým tržištěm (dnešní Staroměstské náměstí).

Půda se na trhu vyskytovala, byť v omezené míře, protože již v té době zde existovali svobodní sedláci s právem zcizovat své majetky, a s pozemky, vesnicemi a jinými nemovitostmi obchodovali i šlechtici. Stejně tak byla na trhu práce, protože existovali různí nájemní dělníci, toulaví nádeníc, iposkokové, ale i bojovníci, kromě nich pak i kvalifikovaní řemeslníci bez vlastní dílny. Takže klasická námezdní síla, prodávající svou práci...

Doporučuji již zde uvedené publikace a navíc třeba:

Jiří Kovanda a spoluautoři, Neživá příroda Prahy a jejího okolí (název je trošičku matoucí, ale je to, mj. i o archeologii pražského osídlení :biggrin:), Academia
Kolektiv autorů, Dějiny hmotné kultury I a II, Karolinum (obnovené vydání), 2009
Zikmund Winter, Dějiny řemesel a obchodu v Čechách v 14. a v 15. století, Praha - Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1906 (je to mladší období, ale nic lepšího zatím asi nemáme)

Téma, které jsi zde, Krahujče, nadhodil, to je na rozsáhlé studium. Přeji Ti tedy hodně chuti a odvahy se do toho pustit :)
Volo, multum, statim!
User avatar
Boza
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 956
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Re: Trh a související okolnosti

Post by Boza »

Krahujec wrote:Tak to je záludná otázka. Rozhodně mě nejvíc zajímá ekonomika, nejen státu, ale i menších celků. Nepohrdnu ale ani informacemi o tržišti. Takové moje všeprostupující otázky zní: "Když si člověk usmyslel, že chce něco koupit, bylo to většinou k dostání? A jak dlouho a jakými prostředky musel vydělávat, aby mohl koupit nejrůznější zboží?"
Mhh, prosím jasně se vyjádři kam svými dotazy směřuješ, píšeš snad esej do školy? Nebo si chceš zřídit mincovnu? Nebo jsi se jenom vsadil s kámošem kolik majetku musel mít "chudý zeman"?
A když už byl založen řečený hrad Kamenec, kníže Břetislav, než odtud odjel, pojav stranou Mutinu...
Krahujec
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Tue 22. Dec, 2009 23:40

Re: Trh a související okolnosti

Post by Krahujec »

Zpětně děkuji všem za odpovědi. Vaše zdroje mi byly plodnou inspirací.
Mhh, prosím jasně se vyjádři kam svými dotazy směřuješ, píšeš snad esej do školy? Nebo si chceš zřídit mincovnu? Nebo jsi se jenom vsadil s kámošem kolik majetku musel mít "chudý zeman"?
Je to již mimo mísu, protože brzy po založení tématu jsem začal řešit jiné potíže s mým takzvaně "projektem", ale stejně cítím, že dlužím vysvětlení. Tehdy mi šlo vlastně o to, nastavit realitě se aspoň trochu blížící trh pro jistou rpg hru. Chtěl jsem zjistit ceny alespoň několika základních komodit, ať už šlo o věci denní spotřeby, nebo nástroje, či snad služby, od kterých bych se mohl odrazit, a vycucat si z prstu ceny toho ostatního. Zároveň jsem chtěl vědět, zda je vůbec reálné, aby postavy cestovaly z místa na místo, a v každém větším sídle si mohly zakoupit prakticky cokoliv, nebo zda různé druhy zboží musely cestovat nesčetné míle do nějakých opravdu velkých center obchodu. Taky jsem chtěl vědět, zda a jak si na sebe postavy mohou vydělat, případně kolik je asi tak reálná suma, jakou by nadprůměrně nadaní jedinci mohli za život vydělat.

Ukázalo se však, že pro rpg potřeby postačil rpg ceník a pro poměry na trhu trochu informovaný zdravý rozum. Cílem bylo ukázat tehdejší společnost v trochu střízlivém světle, a to se snad povedlo. Máloco mě totiž vytočí tak, jako když hrajeme středověk, který se středověku nepodobá ani vzdáleně. I přesto, že jsem použil ceny zřejmě jen málo založené na realitě, strukturu a vztahy ve společnosti jsem snad zachytil, a to mě hřeje. Stejně jsem však některé ze zdrojů vyhledal a prolistoval, neb mě téma zajímá i za hranice herního žánru, takže znovu: děkuji, a omlouvám se, že jsem téma předčasně opustil.
Post Reply