Odívání

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Crowfoot, Pritchard & Staniland v "Medieval Finds From Excavations in London: 4 Textiles and Clothing, c.1150-1450" na str. 170 - 171 uvádějí, že dle nálezů z Londýna byly knoflíkové dírky do počátku 16. století vytvářeny poměrně primitivně pouhým proseknutím látky a jejím obroubení po delších stranách dírky, bez zesílení konců dírky. Teprve počátkem 16. století se dle nich objevují knoflíkové dírky obšité tak, jak je známe dnes. Výslovně se pak na str. 170 uvádí že "...u nálezů ze 14. a 15. století nebyl nalezen žádný důkaz o užití speciálních stehů ani o obstehování celého obvodu dírky, které by drželo obě strany dírky pohromadě a zesílilo ji tak..."

Dle téže publikace byla velikost dírek na nálezech zjištěna v rozmezí 7-10mm se vzdáleností 12-14mm podél uzavírané části oděvu. Dále se uvádí, že dírky bývaly umístěny podstatně blíže k okraji látky než dnes, a to proto, že okraje látek bývaly často namísto zahnutí začišťovány karetkováním. Proto nehrozilo roztržení dírky a spolu s ní okraje rozparku.
Způsob začišťování karetkováním je u londýnských nálezů datován do 14. a 15. století, se zkvalitňováním krejčířské práce mizí.

Na str. 160 se v knize uvádí, že knoflíky se ve středověku na kvalitních oděvech přišívaly na lemy, nikoli přímo k látce oděvu. Lemovky, užívané jako podložky pro knoflíky byly tvořeny stužkami z hedvábí, z velmi kvalitní bavlny zvané "bockeram" (dnes buckram) nebo jemné husté lněné tkaniny.

Pro obšívání dírek se dle zmíněné publikace užívalo především jemných, ale velmi pevných (pevně stáčených) hedvábných nití. Ty se dále užívaly pro vyšívání a šití viditelných švů. Nálezy lněných nití na obšití dírek jsou nesmírně vzácné a byly prokázány pouze u vlněných oděvů. Bavlněná nit se bojevuje až koncem 14. století. Ojediněle se v nálezech objevilo i šití a obšívání konopnou nití - zde ovšem nejsou archeologové zajedno a spory o to, zda se skutečně jedná o konopnou nebo lněnou nit zatím nebyly dořešeny.

V nálezech převažují podélné knoflíkové dírky.
Last edited by Kateřina_z_Landštejna on Mon 23. Jun, 2008 10:36, edited 1 time in total.
Volo, multum, statim!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Seznam stehů užívaných v různých historických obdobích s nálezovými příklady:
http://www.personal.utulsa.edu/~Marc-Ca ... itches.htm

Za pozornost stojí i tato práce o "archeologickém šití":
http://heatherrosejones.com/archaeologi ... index.html
Volo, multum, statim!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Vzácný výskyt látek a nití rostlinného původu souvisí s jejich rychlejším rozpadem, viz. BŘEZINOVÁ, H. Textilní výroba v českých zemích ve 13.-15. st. Poznání textilní produkce na základě archeologických nálezů. 1. vyd., Praha – Brno: 2007, 167 s.

Dovoz bavlny a bavlněných nití máme doloženo nejpozději od počátku 14. st. S největší pravděpodobností se sem až do druhé poloviny 14. st. vozila bavlna jako dražší a kvalitnější zboží, od sklonku 14. st. se pak stává běžnější a je zjevně dovážena v celé kvlaitativní škále.

Obšívané dirky jsou např. zde a myslím že se obšíváním nelyší od knoflíkových (tvar je samozřejmně jiný :wink: ): http://www.kostym.cz/Cesky/2_Detaily/01 ... _01_46.htm
http://www.kostym.cz/Cesky/2_Detaily/01 ... _01_08.htm
http://www.kostym.cz/Cesky/2_Detaily/01 ... _01_09.htm

datace mluví sama za sebe :wink:

P.S. aby nedošlo k nedorozumění, nehádám se, jenom rozšiřuji obzory protože mnozí autoři se ve svých tézích bohužel nezabývají souvisejícími pracemi, což může být ve výsledku zavádějící :wink:
Ich dien!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Dotaz byl přece ke knoflíkovým dírkám a způsobu jejich zpracování... :)

Ty tři odkazy jsou k dírkám kulatým, na protahování šňůrek.
Co se těch týče, pak již někdy koncem 12. století bylo "dírkování" užíváno i jako ozdoba. Minulý týden jsem narazila na odkaz právě na takovou dírkovaně zdobenou látku - tuším, že byla užita na nějaké sváteční krzno nebo prošívanici a měla být datována na konec 12. století. Jednalo se o hrubší lněnou nebo hedvábnou tkaninu šedobílé barvy s nopky, která byla proděravěna řadami pečlivě obšitých dírek. Bohužel jsem ten odkaz nijak neevidovala, protože jsem hledala něco úplně jiného - ale pokud by to někoho zaujalo, mohu se podívat.

Navíc se kulaté dírky i šijí trochu jinak než obdélníkové nebo podlouhlé - ty se nejprve proříznou (prostřihnou) a pak jemným stehem obšijí. Kulaté se nejprve obšijí a pak teprve prorazí, případně se vůbec neprorážejí, ale vznikají pouhým roztažením vláken tkaniny od sebe.
Volo, multum, statim!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

a tady se dle mého rozcházejí některé závěry autorů Londýnských nálezů s dalšími dochovanými exempláři :wink: způsob provedení těch kulatých obšívaných direk na taštičkách považuji za shodný s obšívanými knoflíkovými dirkami. abych to upřesnil - přijde mi úsměvné že podle analýzy pár nálezů usuzují, že se to tehdy obecně dělalo jednodušší, protože klasické obšívání direk považují až za mladší :wink:
tak to by tak asi byla má myšlenka dne :wink:
Ich dien!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Já to vyzkoušela - v ruce i na stroji, s prořezem před i po obšití a musím říci, že je v tom rozdíl. Kulatá dírka se opravdu dělá líp obšitím budoucí dirky a následným proražením tkaniny. V případě, že se kulatá dírka dělá roztažením vláken a obšitím, je postup opačný - tedy vlastně stejný jako u londýnských nálezů (ale příšerně pracný).

Podélná je nejrychlejší a s nejlepším výsledkem nejprve proříznutá a pak pečlivě rukou obšitá. Na stroji se šije opačně - nejprve se obšije a pak prořízne. Výsledek tedy vzhledově nic moc; to už bylo lepší nastavit entl skoro na nulu a budoucí dirku hustě oentlovat a pak proříznout. Po této špatné zkušenosti tedy šiji knoflíkové dírky v ruce tak, jak je popsáno v londýnských nálezech.
Volo, multum, statim!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Já obšívám jak kulaté tak rovné dírky až po vytvoření otvoru. U kulatých je dle mého názoru nejlepší roztáhnout vazbu (ne prorazit) a pak obšít - jde to odost snáze. U rovných se asi prořezávání vyhnout nelze.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6

Post by Zuza »

Me jeste napadlo siti kulatych direk na stroji (kdyz nejde o super autenticnost, ale kovove by to uz zkazily) - ale zatim jsem to nezkousela, protoze bych s tim musela za nekym znamym, kdo takovy stroj ma, coz je hodne prace - nicmene v takovem pripade se dirka nejdriv obsije na stroji, pak prorazi otvor (jako pri vysivani). Az to vyzkousim, budu hlasit, jak to funguje, tj. jestli ty strojem site kulate dirky maji nejakou pevnost...

Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Eliza co vím obšívá jak ploché tak i kulaté dírky až po proražení. Nikdy jí obšití několika direk netrvá déle než pár minut.

Kateřina. Nevzpomeneš si kde jsi na tu dírkovanou látku narazila? Viděl jsem tenhle motiv použitý lidmi od Embletona, ale ten origoš mne láká samozřejmě více.
Honor supra Vitam! Image
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují

Post by Posadowski »

Zdravím,
dovolím si to tu maličko oživit. Sice jsem se pokoušel tenhle článeček zveřejnit i tady na webu livinghistory, ale zatím se to nepodařilo. Proto budete muset vzít za vděk odkazem na stránky Catany. Díky moc! Nejen za hosting článku.
Tak tady to je, jedná se o popis několika francouzských soch ze 14. století, na kterých lze pozorovat zajímavé oděvní detaily.
http://kostym.cz/Cesky/4_Odivani/franco ... 0sochy.pdf
(omlouvám se, je to pdfko a je to trochu větší, asi 3MB)

Tak se do mě pusťte...
Posadow
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

=D> vyborne cteni diky moc
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Ronšperk wrote:Eliza co vím obšívá jak ploché tak i kulaté dírky až po proražení. Nikdy jí obšití několika direk netrvá déle než pár minut.

Kateřina. Nevzpomeneš si kde jsi na tu dírkovanou látku narazila? Viděl jsem tenhle motiv použitý lidmi od Embletona, ale ten origoš mne láká samozřejmě více.
Stále se marně snažím najít onen pramen. Byl to materiál použitý na zpevněnou vestu či kabátec někdy z přelomu 14. a 15 století. Něco jako dnešní "neprůstřelná vesta". Bylo to z několika vrstev pevného lnu a prošito za použití těch ozdobných dírek (možná měly i odlehčovat jinak asi dost těžký kus oděvu či zbroje). Protože jsem na to narazila náhodou a mimo cíl hledání, neuložila jsem si zdroj #-o
Volo, multum, statim!
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují

Post by Posadowski »

Kateřina_z_Landštejna wrote:neuložila jsem si zdroj #-o
Kateřina nekecá, já to taky někde viděl. Ale bylo to kus zbroje, tak jsem to taky nechal být...
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Ing. Havránek Jiří wrote:spíš to mohlo být odvětrání do horkých dnů
Jo, obecně se má za to, že to byla ventilace, aspoň u toho co myslel Ronšperk :)
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
Zuza
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 117
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha 6

Post by Zuza »

Ronšperk wrote:Eliza co vím obšívá jak ploché tak i kulaté dírky až po proražení. Nikdy jí obšití několika direk netrvá déle než pár minut.
Ja jsem zatim obsivani direk namerila asi na 3-4 minuty na dirku. Vzhledem k doporucenim Siegfrieda je pred prosivanim prorazim jen castecne - prorazim o neco mensi otvor, ktery pak obsiju a pak obsitou dirku bodcem roztahnu tak, aby se ji dala provleknout tkanice. Dirka se pak uz dal neroztahuje, kdyz pevne utahujete tkanice apod.

Nekdo dirky neprorazi vubec a jen je bodcem roztahuje, ale to se pak neuveritelne blbe obsiva a hlavne se tim ta latka podivne vytaha a dirky se tim umisti mirne jinak, nez by mely, takze vysledny efekt vypada ponekud neprofesionalne. Mozna na prizpusobivych latkach jako je len, vlna a bavlna se to zehlenim ztrati, ale u hedvabi to je dost napadne.

Posadow: Ten clanek vypada na prvni pohled dost dobre, uz se tesim, az se na nej poradne az si najdu trochu casu:-)

Image