Odívání

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
Jiskra

Odívání

Post by Jiskra »

Zarazilo mě, že jsem na spoustě kostýmů (na živo) viděla u slečen točenice, ale nemám jediný takový obrázek. A v literatuře ani slovo.
Mám to brát tak, že nebyly a jen se to přebralo z klenotu přileb (<= teď si nejsem jista terminy) na hlavy slečen?
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Točenice v našem prostředí byla oblíbeným módním doplňkem především v době Václava IV. Nositel, kterým mohla být žena i muž, tím vyjadřoval, že je vázán nějakým poutem - věrnosti a lásky k blízké osobě, ale i k bohu nebo rytířským ideálům. Točenice byla stočeným pruhem látky, často sestávající i z více různobarevných pruhů, obvykle s volně ponechanými vlajícími konci. Nosila se buď samostatně na hlavě nebo v kombinaci s plachetkou, kterou tím přidržovala (zřejmě u vdaných žen). To, co mnohé dívky dnes nosí, je z větší části nepochopení jiné oděvní součásti, a to dámského klobouku nebo zdobeného závoje - zůstal jim z něho jen rantl.
(Jinak toto téma patří do vrcholného středověku, asi by se tam mělo přesunout).

Obrázky: Bible Václava IV., Bellifortis
Image Image Image

Image Image
Jiskra

Odívání

Post by Jiskra »

(Navazuji na Šperky, ozdoby, drobné doplňky, když se to pravda stejně týká vrcholného středověku )
Rab napsal: "To, co mnohé dívky dnes nosí, je z větší části nepochopení jiné oděvní součásti, a to dámského klobouku nebo zdobeného závoje - zůstal jim z něho jen rantl."

Nedovedu si představit ani klobouk ani závoj. Obrázky nemáš?
Mne totiž šokovalo, jak jsou točenice rozšířené, skoro univerzální pokrývka hlavy (dámská)...

Když děláme 13. století, co by měly mít slečny (panny i paní) na hlavě (kromě vlasů)? :-k
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)
Contact:

Post by Rab »

Jenom doplňuji - rozhodně pro 13. století nelze uvažovat o "točenicích". A dámský klobouk v našem prostředí je také spíš pozdější záležitost. Takže doporučuji také čepec resp. zavinutí hlavy rouškou (pro "vdané"). Ještě je rozhodující, o jakou společenskou třídu se jedná, protože u nižší vrstvy pokrývka hlavy u svobodných žen nemusela být pravidlem (avšak u vdaných byl čepec nutností), naproti tomu u šlechty svobodné dámy musely na hlavě něco mít (lehkou čepičku se zesíleným okrajem nebo krátký závoj přidržovaný látkovým věnečkem apod.). Zkusím se po něčem podívat, ale zabýval jsem se hlavně 14. a 15. stol., tak nevím jestli ve svém archivu něco najdu k 13. století.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Možná bych doporučil nalézt Manesský rukopis. Je na webu v digitalizované formě. Pokusím sew jej nalézt a případně sem dám odkaz.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ty zmiňované pokrývky hlavy z Manesse a Maciejowské bible (obojí 13.st.) jsou třeba na našem webu - vybral jsme záměrně takový průřez tím co lze v těch rukopisech najít:

Image

Více toho je pak na:

http://www.wothanburg.cz/odev13.html
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Post by Mokohtavenotaxe »

To vpravo dole není točenice? :(
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Může být,a le taky to může být jen věnec.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jen pro doplnění zde je adresa, kde se dá Maness prohlédnout www.tempora-nostra.de/manesse/
Honor supra Vitam! Image
Jiskra

Post by Jiskra »

Moc díky, Maness už je doma. 8)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tady je takový hist. průřez tašvicemi/měšci/peněženkami apod. doplňky.

http://www.geocities.com/karen_larsdatter/pouches.htm
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jak je to se sametem. Používat? ano či ne.
Honor supra Vitam! Image
Mrkvoslav

Post by Mrkvoslav »

Samet používán byl, ale jako dost drahá a vznešená záležitost.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

To bez pochyby. Vzhlížel ale stejně jako dnes. Jde mi o to zda ho můžu použít relativně s klidným LH svědomím.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tak to samozřejmě absolutně....nemůžeš 8) Jednoduše pro to že když pominu a nechám stranou syntetické směsi, tak současné pravé samety jsou sice 100% přírodní, ale bavlněné. Na původní samet se bavlna neopoužívala, pokud je mi známo používalo se hedvábí. Sehnat pravý hedvábný samet bude obávám se velký problém.

Takže pokud se tvého Lh svědomí týče obávám se že šiješ-li něco z moderního sametu máš smůlu. Jinak samet, tedy aksamit - byla vždy velmi drahá látka vyskytující se zjevně jen v prostředí nobility nebo zámožného měšťanstva aj.
Post Reply