Odívání

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují

Re: Odívání

Post by Posadowski »

podle mě je to kukla, v té době tedy módně nevelká upravená jako točenice (tedy s přehrnutým obličejovým otvorem)a posazená na hlavě, to co kouká do čela je krátký cípek té kukličky (je udělaná tak, že má obličejový otvor lemovaný kožešinou, ta pak při přehrnutí vyleze ven a tvoří tu bílou "obruč" na hlavě. To co trčí nad čelem je toho cíp. Těchto točenic se dá najít v 848 spousta. Tady je to zmatené tím, že ten člověk má na hlavě přes tuhle točenici ještě kapucu od gardecorpsu, takže to vypadá divně, jakoby to byla jedna pokrývka..
To je moje interpretace - objasní se to jen v souvislosti s dalšími vyobrazeními
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Re: Odívání

Post by Bohuslav »

Jojo jsem rád, že nato máme stejný pohled, jen tak kapuce není od gardecorpsu, je totiž zvlášť.

Skutečně to je točenice a přes ni jen tak lehce nandaná samostatná kapuce.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Re: Odívání

Post by Maršálek »

jsem stejného názoru :wink:
Ich dien!
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují

Re: Odívání

Post by Posadowski »

Bohuslav wrote: kapuce není od gardecorpsu, je totiž zvlášť.
Jasně. je na gardecorpsu, má lem, takže není přidělaná, jsem se nějak blbě vyjádřil, sri...
P.S. Vyrobil jsem si takovouhle kukličku s tím kožešinovým lemem, abych na Dohalicích neumrz. V zrcadle v tom vypadám přesně takhle
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Re: Odívání

Post by Bohuslav »

Pěkné tak pak pošli foto , jak to vypadá, taky jsem o tom již uvažoval, jen nebyla by asi spíše celá podšitá kožešinou, teda konkrétně jsem to nedohledával ,ale příjde mi že by ten trend byl spíš to podšít komplet a vykoukával by jen ten ohrnutý lem.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují

Re: Odívání

Post by Posadowski »

Bohuslav wrote:Pěkné tak pak pošli foto , jak to vypadá, taky jsem o tom již uvažoval, jen nebyla by asi spíše celá podšitá kožešinou, teda konkrétně jsem to nedohledával ,ale příjde mi že by ten trend byl spíš to podšít komplet a vykoukával by jen ten ohrnutý lem.
No, člověče, o tom jsem přemýšlel, podšít to. Jenže ono když se to podšije, tak je to tak tlusté, že to trčí na hlavě a nesplývá, jako na těch obrázcích. Já to zkusil podšít tenčí vlnou a stálo to za houby. Tak za houby, že jsem to vypáral a udělal tam podšívku z tenoučkého plátna a stejně ta část, která převisá dolů je poznat, že je tužší. Tak nevím, Asi by se to muselo podšít něčím úplně tenoučkým, ale takovou kožešinu jsem neviděl. Takže mi přijde, že je to opravdu spíš jen lem.
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Odívání

Post by Lenka »

Možná by musela být i ta kukla z nějaké hodně tenoučké, splývavé látky. Třeba hedvábí podšité nějakým krtkem by asi tak netrčelo.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Re: Odívání

Post by Bohuslav »

Z hedvábí bych na kuklu podšitou kožichem moc neviděl, ikdyž existují nějaké zmínky o hedvábných kuklách, tak to je spíše v tom ohledu právě hedvábí jako podšívka kvalitního sukna.
Takže u toho podšívání kožešinou bude asi pravděpodobnějši vlněná tkanina.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Posadowski
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Bohuslavice nad Metují

Re: Odívání

Post by Posadowski »

Bohuslav wrote:Z hedvábí bych na kuklu podšitou kožichem moc neviděl...
No, ono hedvábí je materiál, záleží, co z něj je vyrobené za tkaninu. Ta mnou neustále omílaná bohatě vyšívaná sametová kápě byla podšitá bobří kožešinou a já si myslím, že ten samet nebyl vlněný. Oni většinou v účtech neuvádějí materiál těch tkanin, spíš se používají názvy odvozené od barev, ovšel tehdy zřejmě podle toho názvu každý poznal, co je to za materiál. Takže když je v účtu látka "escarlatte" což bych česky označil jako šarlat, asi mi to evokuje látku spíš nevlněnou. Ikdyž těžko říct. Ale nevidím důvod, proč nemít kuklu hedvábnou, spíš záleží, jak se to bude nosit. Teď úplně blbá argumentace: mám kuklu z hedvábného brokátu, na karlovce, takovou tu dlouhou zakrývající ramena a hruď a ta kdyby byla podšitá tenkou kožešinou, nebude to problém... Takže - určitě bych neřek, že by nutně musela být vlněná.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Re: Odívání

Post by Bohuslav »

Odpovídal jsem Lence a ta popisovala tenoučké hedvábí.

Jinak k šarlatu jsem našel třeba ve Zbraslavské kronice jak paní královna Jitka nařídila udělati opatovi Zbraslavského kláštera kuklu z jemného sukna z bílého šarlatu.
Bohužel k tomuto druhu textilie nemám další bližší informace.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Escarlate (écarlat, scarlet, šarlat) je nejdražší francouzská vlněná látka červené barvy, dodávané tkanině karmazínem. První doklady o její existenci se objevují v létech 1030 - 1050.
Tato tkanina byla považována za konkurenci některým italským hedvábným tkaninám.
Výše ceny za 5 stop (loktů?) tkaniny údajně odpovídala tříletému platu (příjmu) truhlářského nebo zednického mistra.

Prameny:
Prof. John M. Munro, Toronto University - "Textiles from medieval France" (a další články na internetu)
Robin Netherton & Gale R. Owen-Crocker "Medieval clothing and textiles" (Boydell Press, 2007)
Volo, multum, statim!
User avatar
Lenka
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 264
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ostrava

Re: Odívání

Post by Lenka »

Bohuslav wrote:Odpovídal jsem Lence a ta popisovala tenoučké hedvábí.

Jinak k šarlatu jsem našel třeba ve Zbraslavské kronice jak paní královna Jitka nařídila udělati opatovi Zbraslavského kláštera kuklu z jemného sukna z bílého šarlatu.
Bohužel k tomuto druhu textilie nemám další bližší informace.
Já jsem se asi trochu špatně vyjádřila. Měla jsem na mysli nějako tenkou látku, například hedvábí, ne tenké hedvábí. Osobně bych použila hedvábí střední nebo vyšší gramáže. Pokud by byla látka příliš tenká až průsvitná, byly by přes ni vidět švy a případné další nedostatky rubu kožešiny, to by asi nevypadalo dobře.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Re: Odívání

Post by Maršálek »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Escarlate (écarlat, scarlet, šarlat) je nejdražší francouzská vlněná látka červené barvy, dodávané tkanině karmazínem. První doklady o její existenci se objevují v létech 1030 - 1050.
Tato tkanina byla považována za konkurenci některým italským hedvábným tkaninám.
Výše ceny za 5 stop (loktů?) tkaniny údajně odpovídala tříletému platu (příjmu) truhlářského nebo zednického mistra.

Prameny:
Prof. John M. Munro, Toronto University - "Textiles from medieval France" (a další články na internetu)
Robin Netherton & Gale R. Owen-Crocker "Medieval clothing and textiles" (Boydell Press, 2007)
děkuji, to je dobré pro orientaci, ale zjevně se nejedná o zcela závaznou definici šarlatu, viz. Kohův příspěvek výše :wink:
Ich dien!
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Doporučuji pročíst si články profesora Munro, který se středověkým textiliím věnuje značně. Stejně tak doporučuji seznámit se s obsahem příslušných kapitol v uvedené publikaci; definice tam uvedené jsou celkem jednoznačné. A podle nich se v případě šarlatu - tkaniny jedná o velmi jemné vlněné, modré či bílé, sukno, někdy ještě vylepšené hedvábím, barvené obvykle šarlatem (nebo karmazínem - jedno je muška a druhé mořská breberka).
Zde - http://www.economics.utoronto.ca/munro5 ... pfourC.pdf - je jen šarlatu věnováno asi 30 stran vč. etymologických rozborů, historických, technologických, ekonomických a společenských. Více už asi opravdu definovat nejde :)

KOHOva věta nedává, bohužel, smysl. Šarlat je 1) označení pro druh červené barvy, 2) pro specifické barvivo (jinak též karmazín) a 3) pro luxusní tkaninu, tímto barvivem upravenou. Šarlat tedy nemůže dost dobře být bílý, jak uvádí KOHO; bílá je jen základní tkanina před barvením, ale to ještě není šarlat...
Volo, multum, statim!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Re: Odívání

Post by Bohuslav »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Doporučuji pročíst si články profesora Munro, který se středověkým textiliím věnuje značně. Stejně tak doporučuji seznámit se s obsahem příslušných kapitol v uvedené publikaci; definice tam uvedené jsou celkem jednoznačné. A podle nich se v případě šarlatu - tkaniny jedná o velmi jemné vlněné, modré či bílé, sukno, někdy ještě vylepšené hedvábím, barvené obvykle šarlatem (nebo karmazínem - jedno je muška a druhé mořská breberka).
Zde - http://www.economics.utoronto.ca/munro5 ... pfourC.pdf - je jen šarlatu věnováno asi 30 stran vč. etymologických rozborů, historických, technologických, ekonomických a společenských. Více už asi opravdu definovat nejde :)

KOHOva věta nedává, bohužel, smysl. Šarlat je 1) označení pro druh červené barvy, 2) pro specifické barvivo (jinak též karmazín) a 3) pro luxusní tkaninu, tímto barvivem upravenou. Šarlat tedy nemůže dost dobře být bílý, jak uvádí KOHO; bílá je jen základní tkanina před barvením, ale to ještě není šarlat...
To není moje věta , ale dobrá přesně to radši zacituji "Pan opat nemá z té příčiny kuklu, protože si zřídka dlouho kuklu uchová, ale dává ji tomu, kdo ji potřebuje. Královna mlčela, nepozorovaně si dala přinésti jemné sukno z bílého šarlatu a nařídila udělati kuklu pro opata, kteý ji neměl, a když konečně opat přišel, věnovala mu královna složenou kuklu, zabalenou v čistém plátně,a požádala ho, aby ten klenot nosil, a mile mu to nařídila...."

Čili pokud budu předpokládat, že šarlat také může být nějaký druh tkaniny, tak nemusí být nejspíše ani obarvena přímo na šarlatovou.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard