Odívání

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

vím že prostřihy na plášti se objevovaly, ale nejsem si jistý obdobím. zkus Catany: catany@hotmail.com
Ich dien!
catany
Nováček
Nováček
Posts: 33
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by catany »

pruser - zklamu Tě, zatím nalezli jsme průstřihy na ruce jen u kolových plášťů... ještě u pozdní formy peliconu, což byl v podstatě 3/4 kolový plášt s vlečkou vepředu zapnutý, takže průstřihy na ruce byly nutné (datace: 13.-14.stol, V. le Duc)
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Z vlastní zkušenosti ti poradím zvěč jej na třičtvrtě kruh. Ten půl kruh je nepohodlný a bude tě táhnout dozadu. 3/4 lépe obrpne tvé tělo a jeho váha se rozloží.
Honor supra Vitam! Image
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

nataniel wrote:Ahojte,

Neviete mi poskytnúť nejaké odkazy na strihy kostýmov. Som uplný laik a len teraz s tím začínam. Na nete som nič zaujímavé nevedel najsť. :oops:
Myslím oblečenie Slovanov vo vrcholnom stredoveku
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Ve vrcholném středověku se o Slovanech a slovanském odívání už nemluví - už se nejedná o nějaké obecné dějiny Slovanů ale o dějiny jednotlivých národních států. Takže třeba Čechy ve vrcholném středověku, Polsko apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
nataniel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 216
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hnúšťa

Post by nataniel »

Podľa web stranky ktorú máš v profile tak vy sa teda zaoberáte Čechmi. Boli teda nejaké odlišnosti odievaní v tomto období na Slovensku / ak sa vôbec dá hovoriť o Slovensku v tomto období /, alebo odievanie bolo také isté ako v Čechách.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

My se zabýváme raným středověkem. Jinak ale v Čechách byla určitě jiná specifika v odívání než třeba v Polsku nebo Rusku, když jde o ty Slovany. V Čechách byl už od raného středověku celkem patrný silný vliv Západu - nejprve Německý a později též Francouzský, který se sem ovšem dostával zprvu s určitým spožděním - takže třeba raně gotické odívání se ve Francii objevuje už ve 12.st. ale k nám dorazilo až v průběhu 13.st. Na Slovensku ale bude určitě silný vliv Poláků a Maďarů, takže bych sázel na to že to i v odívání bude znát. Rozdíl nemusí být ve všem, ale soudím že bude patrný rozdíl mezi Čechami a Slovenskem/Uhrami v té době.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Romul »

Zdravím
Dávám dohromady kostým chudšího rytíře okolo roku 1320 (Čechy) a pořád nevím jakou látku použít na svrchní oděv :? a jestli někdo máte ukázky kostýmů z této doby pro tuto společenskou vrstvu tak bych byl za ně rád.Díky- něco mám ale věčinou to je všechno pro bohatou dvorskou nobilitu
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Použij len nebo vlnu.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Svrchník býval zpravidla z vlněného sukna.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Romul wrote:Zdravím
Dávám dohromady kostým chudšího rytíře okolo roku 1320 (Čechy) a pořád nevím jakou látku použít na svrchní oděv :? a jestli někdo máte ukázky kostýmů z této doby pro tuto společenskou vrstvu tak bych byl za ně rád.Díky- něco mám ale věčinou to je všechno pro bohatou dvorskou nobilitu
pravděpodobně to bylo kvalitní vlněné sukno zdobené nějakou tou výšivkou, spodní odění len. Klasika, bruchy, nohavice-lněné i vlněné, kytle, kabátec, surcotte, plášť. Záleží také zda půjde o oděv všední, nebo reprezentativní. Hodně inspirace na střih najdeš v Manessovi.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Romul wrote:Zdravím
Dávám dohromady kostým chudšího rytíře okolo roku 1320 (Čechy) a pořád nevím jakou látku použít na svrchní oděv :? a jestli někdo máte ukázky kostýmů z této doby pro tuto společenskou vrstvu tak bych byl za ně rád.Díky- něco mám ale věčinou to je všechno pro bohatou dvorskou nobilitu
Průřez odíváním nobility 1. pol. 14. st. http://www.dvur.radekpl.net/vsedni/odivani.htm

Kdo je chudší rytíř? Myslíš nemajetného pasovaného rytíře, nebo drobnného zemana ve smyslu renesance a baroka? Stavovské označení rytíř pro drobnou šlechtu je záležitost nepoměrně pozdější? V našem období je rytíř vrcholem toho, co může šlechtic v životě dosáhnout - ve smyslu přílsušnosti ke společenské elitě (bez ohledu na majetek a postavení u dvora). Vůbec nebylo samozřejmé že každý šlechtic dosáhne zlatých ostruh, např. Jan Lucemburský je získal až u Neckaru 1316 (to už byl 6 let českým králem a jako válečníka ho znala celá střední Evropa) :wink:

Pokud jde o vhodný materiál, pak pro zemana bych doporučil kvalitní vlnu (neboj, vyjde tě stejně draho jako samet), pokud se budeš stilizovat jako velmož, nebo hradní pán, pak doporučuji kabátců více a jeden z nich sametový (+ odpovídající zbytek oděvu a doplňků).
Ich dien!
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Romul »

Pravděpodobně jsem se špatně vyjádřil když jsem napsal "chudší rytíř" spíš by mělo jít o loupeživého rytíře-takže hradního pána.
A děkuji všem co mi poradili, mám před sebou ještě těžkou cestu :wink:
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

To jsme si nerozuměli, rytíř totiž není označení pro konkrétně majetného šlechtice. Rytířem se v dané době stával šlechtic (nebo i nešlechtic) za nějaký mimořádný čin a přijímal tím současně množství mravních závazků. Všichni šlechtici se na to celý svůj život tvrdě připravovali, ale zdaleka ne každý tento titul získal, bez ohledu na to jak byl majetný a mocný. Dnes je obecně za rytíře považován každý hradní pán, nebo dokonce těžkooděnec, ale to naprosto nekoresponduje s dobovým právem, pohledem a myšlením. Zjednodušeně lze říct, že staří Čechové nenazývali v období 13.-14. st. rytířem každého hradního pána či šůlechtice. Na tento titul měli nárok jenom opravdu pasovaní rytíři, nebo tak byli nazýváni opravdoví rekové. To ale nijak nepodmiňuje vlastnictví hradu :wink: Hradní pán by tehdy byl svými poddanými nazýván prostě pánem a ostatní šlechta by ho titulovala podle predikátu: Oldřich z Brandýsa, pan Oldřich, nebo jen Brandýs.
už jsem ti psal emali a děkuji za tvůj.
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

Hledal jsem dvoubarevné nohavice na první třetinu 14. stol. a nenašel jsem nic krom kejklířů,hudebníků a podobných pochybných živlů.U nobility je problém ,že většinou mají dlouhé cotte.Nemáte někdo něco z písemných pramenů či nějakou illuminaci?

Přeci jen bych něchtěl jako mladý panský synek chodit oblečen jako nějaký herec. :roll: