Odívání

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Odívání

Post by Bohuslav »

Já to řešil tunelem s provázkem...http://koho.rajce.idnes.cz/bruchy/#kratsi.JPG
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
Jean dArc
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Mon 07. Nov, 2011 10:32

Re: Odívání

Post by Jean dArc »

Ledenický z Ledenic wrote:Upřímně, břuchy jsou spodní oděv a příliš se neukazuje :) , tam asi moc estetiky nehledej...
Viem, že je to spodný odev, ale chalani v lete zvyknú pobehovať len v bruchách, tak kvôli tomu :mrgreen:
Jean dArc
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Mon 07. Nov, 2011 10:32

Re: Odívání

Post by Jean dArc »

Bohuslav wrote:Já to řešil tunelem s provázkem...http://koho.rajce.idnes.cz/bruchy/#kratsi.JPG
Hmmm, zaujímavý strih. Podľa akého vzoru si to robil? Ja som to strihla tak klasicky, dve rúry na nohy a stredný obdlznikovy klin.
Ozaj, tak všeobecne - existujú nejaké dochované bruchy?
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by richardrg »

No možná to taky není tunýlek, možná je to archaické pojetí, tak jak ho nosím já. Kolem pasu mám šňůrku a horní lem kolem ní jen omotám.

Nevím o tom, že by se zachovaly nejaké bruchy, ale možná bude něco ve Švédsku...
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Odívání

Post by Bestian »

richardrg wrote:No možná to taky není tunýlek, možná je to archaické pojetí, tak jak ho nosím já. Kolem pasu mám šňůrku a horní lem kolem ní jen omotám.

Nevím o tom, že by se zachovaly nejaké bruchy, ale možná bude něco ve Švédsku...
Souhlasím.Tohle mi připadá jako velmi pravděpodobní, dokonce to tak z vyobrazení i vypadá. Třeba je zřejmě rozlišovat jednoduší střih pro chudého člověka a lepší, pohodlnější střih pro movitého.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Odívání

Post by richardrg »

V zásadě nesouhlasím, nosím jen přeložený obdélník bez tunýlku, jen omotaný kolem pásku ( na vyobrazení jesem to viděl ještě kolem 1360) a je to úplně pohodlné, jen to nejde zkombinovat s těsnými nohavicemi a kabátcem. Ale pokud dělám sedláka, tak mi to přijde naprosto vyhovující.
Jean dArc
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Mon 07. Nov, 2011 10:32

Re: Odívání

Post by Jean dArc »

richardrg wrote:V zásadě nesouhlasím, nosím jen přeložený obdélník bez tunýlku, jen omotaný kolem pásku ( na vyobrazení jesem to viděl ještě kolem 1360) a je to úplně pohodlné, jen to nejde zkombinovat s těsnými nohavicemi a kabátcem. Ale pokud dělám sedláka, tak mi to přijde naprosto vyhovující.
A keď sa v takýchto bruchách pohybuješ, nevyhrnie sa ti ten preložený obdĺžnik? Nemusíš si to stále naprávať? S tým preložením/tunelom mám zatiaľ asi najviac starostí, pomaly aj zošitie celých brúch mi trvalo menej (a to boli zošívané ručne) :cry:
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Odívání

Post by Bestian »

richardrg wrote:V zásadě nesouhlasím, nosím jen přeložený obdélník bez tunýlku, jen omotaný kolem pásku ( na vyobrazení jesem to viděl ještě kolem 1360) a je to úplně pohodlné, jen to nejde zkombinovat s těsnými nohavicemi a kabátcem. Ale pokud dělám sedláka, tak mi to přijde naprosto vyhovující.
Ale o tom přeci mluvím, že střih je právě jen ten přeložený obdelník kolem pásku. Ale propracovaný střih je zkrátka výsadou movitějších lidí, to je ostatně na dochovaných rouchách vidět.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Odívání

Post by Maršálek »

Podle mně to zbytečně komplikujete :wink: já bych to shrnul tak, že použitelné jsou obě verze a to bez ohledu na společenské postavení.
Ich dien!
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Odívání

Post by Bohuslav »

http://koho.rajce.idnes.cz/kalhoty_spodky_bruchy_hace

Myslím si, že střihy vysoké i nízské vrstvy obyvatel budou podobné. Mohly by se spíše měnit kvalitou materiálu (ve stylu lépe zracované tkaniny, jak vlákna tak vazby)
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
Miiisssaaa
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Tue 14. May, 2013 18:47

Re: Odívání

Post by Miiisssaaa »

Zdravím všechny, jsem tu nová a tudíž budu mít pár dotazů, se kterými si nevím rady.
Chci si pořídit lněné svrchní šaty, zdobené na předloktích knoflíky, ale netuším, jak by měly vypadat, aby byly co nejvíc living.Jaký materiál, obyčejné nebo i nějaké zdobenější, nebo lité? Díky
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Odívání

Post by Maršálek »

Období vrcholného středověku je poměrně dlouhé a obnáší velmi výrazný vývoj střihů a módních vln, střídajících se třeba po 10 letech.

Takže pro jaké roky, jakou společenskou vrstvu a pro jaký účel nošení?
K přelomu 13. a 14. st. jsou k nahlédnutí a inspiraci fotky z akcí Hradeckého dvora www.hradeckydvur.net
http://www.hradeckydvur.net/fotogalerie/

Pokud je to na 13. st., bude oděv vypadat poněkud jinak, stejně jako na 2. pol. 14. st. :wink:

P.S. living oděv - oděv jako živý? :wink:
Ich dien!
User avatar
Miiisssaaa
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Tue 14. May, 2013 18:47

Re: Odívání

Post by Miiisssaaa »

Jojo, chtěla bych to na obdobi 13.století, ale nechci se dopustit nějakých módních přestupků, třeba jako když mi na středověkých trzích chtějí prodat materiál ze 100% umělotiny a tak.Když už něco chci, tak aby to nevypadalo kýčovitě..Samozřejmně jsem nemyslela, že moje šaty obživnou a budou chodit :) Jinak už o oblékání schraňuju informace, ale nikde nebyl detail na ty knoflíky, tak si s nima teď lámu hlavu
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Odívání

Post by Maršálek »

Knoflíky - např. látkové, kostěné, cínové, dřevěné, bronzové, stříbrné...

Látkové jsou pěkné a snadno dostupné. Mohou být ve stejné, ale i kontrastní barvě.
Ich dien!
Post Reply