Keramické značky

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Kateřina_z_Landštejna wrote: Někdo zde poznamenal, že v dnešní době se typových značek moc nevyskytuje. S tím nemohu souhlasit - ideogramy se pro označování nádob užívají dodnes velice často, byť se už (obvykle - výjimkou jsou např. velké nádoby na chemikálie) nelisují, ale lepí.
Známe např. označení radioakticních materiálů (černá "vrtulka" ve žlutém poli), jedů (lebka se skříženými hnáty), hořlavin (stylizovaný plamen a číslo hořlavosti)...
To jsou základní varovná označení viditelná při zběžném pohledu. Každá chemikálie by měla být označena (jak na nádobě, tak v přiloženém letáku) kromě obsahu i tzv. R a S větami (popř. R/S, R,S), které udávají nebezpečnost, vlastnosti látky atd. Je to i na dezinfekčních prostředcích pro domácnosti, takže kdo mi nevěří ať koukne. :) Omlouvám se za off topic.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

kascha wrote:A ještě naposled...značky ve VS představují především křížek, kříž v kruhu a pod. daleko vzadu sou jiné symboly ... to mi připadne dost divné - pokud by si tak značil produkci hrnčíř nebylo by těch symbolů daleko víc?? něco jako u kameníků?? to si s tímhle vystačili a nepletlo se jim to se sousedem??.....
Nejsem rozhodně znalcem dané problematiky, takže mně neber moc vážně. Reaguji jenom s ohledem na vlastní postřehy. Značky se mi vybavují např. na štůčcích látek (tam to bývaly olověné plomby, viz. Březinová 2007), pak se mi vybavují ty kamenické značky které znám více. U kamenických značek vím, že je možná nepoužívali všichni a že snad jenom velké hutě si svou značku nějakým způsobem „hlídaly“ v rámci své země (komplikovalo se to, když přecházel dobrý kameník z jedné hutě do druhé, protože užíval svou osobní značku, která mohla odpovídat předchozí huti – měl-li tam vyšší postavení, nebo když se přestěhovala celá huť – např. Matyáš z Arrasu). Už je v tom guláš, že? Myslím že jsem do této otázky rozhodně nevnesl světlo
:biggrin:
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

právě listuji středověkými archeologickými nálezy z Hradce Králové a nalezená keramika a její fragmenty často nesou onen znak, který tu původci debaty dělá těžkou hlavu :badgrin: to by asi vylučovalo signu výrobce :biggrin:
Ich dien!
Rüttenstein
Nováček
Nováček
Posts: 22
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: význam značky s "loukotěmi"

Post by Rüttenstein »

Rüttenstein wrote:...původ jednoho hrádku, zabezpečujícího "těžbu zlata", jako rožmberský podnik.
Ještě jednou se vrátím k těm značkám... :) Nevím, zda jsem již zmínil, že šlo o tzv. rychlovský hrádek u Jilemnice? (Což celkem nehraje roli...)
Ale jen pro ouplnost... takhle ty značky na keramických nálezech vypadaly...
Image
Anabi00
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Mon 27. Jul, 2009 19:19

Re: Keramické značky

Post by Anabi00 »

Ahoj, ja osobne si myslim ze znacky na dne sou vazne jen signaturou ..a to ze jsou stejne na vice mistech -no treba na skole nas bylo cca 100 lidi co sme tocili a nezavisle na sobe sme si tri vymysleli stejnou znacku :)
A je zazite ze na dno se umistuje signatura, podle me se to tak dela odjakziva ...
Zamyslel sem se i nad tim ze by to mohlo bejt kvuli jedovatosti nebo tak , ale kdyz bych si myslel ,ze v tom bude neco jedovatyho proc bych to psal na dno ?! :D ja bych teda udelal znacku nekam aby to bylo videt na bricho lahve nebo k hrdlu ..
ale sou to jen moje domnenky :)
Post Reply