Page 1 of 3

kermika a glazura

Posted: Tue 06. Nov, 2007 14:21
by Maršálek
Jak je to s glazurou a jejím využíváním od počátku 14. st.?
Vím, že se tu razí myšlenka neglazované keramiky, ale je to skutečně pravda? Siegfried odkazoval na keramické kachle ze 14. st., které jsou zeleně glazované. Já mám osobně pocit, že glazura známá byla, ale bylo to prostě dražší zboží, nicméně teď střílím naslepo a tak jsme se rozhodl otevřít toto téma :wink:

Posted: Tue 06. Nov, 2007 14:35
by Müscha
Výjimečně se galzura používala i dřív. V téhle době se (když už) glazovaly hlavně trojnožky, zřídka i něco jiného (hl. kuchyňská keramika). I tak galzura rozhodně tehdy nebyla typická.

Posted: Tue 06. Nov, 2007 15:26
by Bohuslav

Posted: Tue 06. Nov, 2007 17:47
by Müscha
Pokud tě to zajímá víc, tak kontaktuj doc. Vařeku http://www.kar.zcu.cz/osobni.php?IDWorker=168

Posted: Tue 06. Nov, 2007 20:50
by richardrg
Já jsem se o to také zajímal, bohužel nemůžu najít svoje výpisky, ale pokud si pamatuji bylo glazované zboží podstatně dražší a proto se glazovalo jen zevnitř a samozřejmě olovnatými glazurami které barví do zelena.
Jinak ty bezbarvé by mohli být solné, tak jak to mám já na pohárech, a dělá je keramický dvůr Dufek, mohu doporučit pálí dřevem a má o to zájem, dělá hlavně keltům, ale začal i díky mě gotiku, ted se mi dělají džbány podle těch krnovských. Pokud bude zájem dám kontakt.

Posted: Tue 06. Nov, 2007 20:52
by Müscha
Olovnaté glazura nebarví jen dozelena, používaly se hlavně zelená, červená/hnědá, žlutá.

Posted: Wed 07. Nov, 2007 8:07
by Maršálek
takže si dovolím krátké shrnutí a prosím, aby jste mě opravili, pokud plácám blbosti.
Glazovaná keramika se v naší době objevuje (poč. 14. st.), ale pro svou vyšší cenu není zdaleka tak rozšířená. Protože se na keramiku obecně pohlíželo jako na spotřební zboží, zachovalo se nám z archeologických nálezů nesrovnatelně větší množství té neglazované. Tahle keramika by pak byla tipická pro nižší společenské vrstvy a glazovaná by se pak objevovala u movitějších, nebo jako "slavnostnější" kusy. Současně je ale pro movitější možná přijatelnější varinata cínového nádobí.

Posted: Wed 07. Nov, 2007 8:14
by Maršálek
Müscha wrote:Olovnaté glazura nebarví jen dozelena, používaly se hlavně zelená, červená/hnědá, žlutá.
glazovalo se "jenom" zevnitř, nebo bývalo glazováno z obou stran jako dnes?

Posted: Wed 07. Nov, 2007 9:00
by richardrg
Zpočátku určitě jen zevnitř, později se snad našly i nějaké střepy nádob, které vypadají, jako že byly glazované jen kolem hrdla a až později celé glazury - co se týče olovnatých ty solné byly podle mě dostupnější a jsou i nálezově starší a docela dobře vypadají jestli chceš pošlu ti fotky

Posted: Wed 07. Nov, 2007 9:58
by Müscha
Vím i o glazurách ze 13. století (Hradčany!) od nás kde je galzovaná celá nádoba (hodně malé nádoby). Zase se tu nabízí otázka provenience. Nicméně je to sakra velká rarita. První se začaly glazovat z praktických důvodů trojnožky - zase jen zevnitř. A ani ve 14. století to glazování nebylo rozhodně typické.

Posted: Wed 07. Nov, 2007 12:49
by Siegfried
Na Marienburgu (Malbork) je zeleně glazovaný pohár (část glazury oloupaná) datovaný na druhou půli 14.století, v praze v ulici na perštýně, je vystavené za nějakou výlohou městkského památkového ústavu či co (nejsem si jist stavím se tam) opět zeleně glazovaný kachel prý z vykopávky v praze na polovinu 14.tého století. A těch kachlů s touhle datací sem tuším viděl více... ale zase nechci vařit z vody.

EDIT: mno tak sem koukal do fotek z Marienburgu a mám tam dva takový hrnky alá květináče z červené hlíny se zbytkama zeleného glazování které vypadá že bylo i přes okraj a pak pohár a lahev glazované zvenku v té tmavé hnědi. Ty sou ale podle mě pozdější na 14. by měly být ty zelené, bohužel sem nevyfotil popisky, byla tam nějaká baba a já měl pomalej digitál...

Posted: Wed 07. Nov, 2007 13:20
by Müscha
Jo, kachlíky se taky glazovaly už i v téhle době.
Tady doporučuju kontaktovat pro detailní info mj. V. Brycha.

Posted: Wed 07. Nov, 2007 14:30
by Kain
http://www.exeter.gov.uk/timetrail/07_m ... le_jug.asp
Pokročilá práce datovaná na rok 1300, původem z Francie, dovezena do Exeteru.

http://en.wikipedia.org/wiki/Saintonge
Zde glazované nádoby v typicky vinařské oblasti francie, které se šířily po celé angliii a irsku, 12.-13. století...

Posted: Fri 09. Nov, 2007 13:52
by maser
nejstarší středověké glazury se vyskytují na dlaždicích (cca 11. - 12. stol.), na nádobách jsou doloženy glazury ze 13. století,více se šíří až koncem 14. století a "boom" přichází ve století 15. Jak už tu někdo psal, původně se glazovalo pouze uvnitř (u dreifussů vždy), později i celé nádoby.
Kachle ve 14. století jsou již také glazovány, musíme ale brát v úvahu, že v této době se vyskytují jen u nejzámožnějších.
Teď nemám moc času, ale v týdnu napíšu víc.

Posted: Mon 12. Nov, 2007 20:56
by maser
Glazura se udržuje po pádu Římské říše v Porýní, odkud se k nám mohla ojediněle dostat importem. Nejstarší glazura je na dlaždicích z Pražského hradu (10.-12. stol. to si už nepamatuju)
Od 13. století se na kuchyňské keramice objevuje olovnatá glazura. Jedná se o transparentní nátěr (průhledný) vznikající přepálením olova a oxidů (manganu, železa, mědi..). Má odstíny od zelené po hnědou- ty záleží na druhu přidaného oxidu (např. pro červenou/hnědou) oxid mědi, způsobu a teplotní výši výpalu. Tato glazura se užívá na hrnčině.
Od 15. století se používá solná glazura a to na kamenině. Při závěru výpalu se do pece hodilo cca 1-2kg soli, která se natavila na keramiku.
Mno a koncem 16. století (severně od Alp) zavedli Habáni glazuru cíničitou. Tato glazura je již netransparentní. Je opět založena na oxidech cínu.

Glazura byla ve vrcholném středověku také nahrazována vykuřovanou keramikou, která měla zhruba úroveň glazury. Taktéž například loštická keramika se svým výpalem silně blížila kamenině, tudíž se nemusela
glazovat.

Ing. Havránek: chápu to tak, že u toho nebyl archeolog? Pokud ano, pak je to smutné :|