kermika a glazura

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Teď si vzpomínám, když jsem byla kdysi (koncem 70. let) na archeologickém výzkumu v Sezimově Ústí (na levém břehu Lužnice po proudu, bývalo tam vodácké tábořiště), tak jsme tam našli zasypanou studnu a z ní vytahali spoustu střepů a kusů keramiky i skla z cca 2. pol. 14. - 16. století. Převažovala zakuřovaná keramika, ale byly tam i glazované kousky. Dost hrubé, zrnité, načervenalé až dohněda, s transparentní glazurou. I to sklo bylo hodně hrubé, takové matné, jako jantarové.
Některé kusy byly pěkně velké - pár skoro celých misek a mis, kusy džbánků, takže na těch glazovaných byla hezky vidět barevná nepravidelnost.

Maser to bude vědět - to bylo vypalováním, nebo materiálem, ta barevná nepravidelnost?

Kluci mi tenkrát dovolili odnést si pár střepů. Někde je mám možná ještě v krabici spolu s dalšími, chovala jsem to jak relikvii řadu let.
Bylo to krásné vzrůšo, jako by si člověk s těmi dávnými lidmi podával ruku...
Volo, multum, statim!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Kateřina: Dost možná je to způsobené korozí skla. Ale chtělo by to vidět.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Müscha wrote:Kateřina: Dost možná je to způsobené korozí skla. Ale chtělo by to vidět.
Jo, když ono to je nějakých 30 let zpátky, kdoví, kde to skončilo - ale nejspíš v táborském muzeu. Nebo jestli je přímo v Sezimáku, tak i tam.

:shock: KOROZÍ????? :shock: :shock:
Tak to jsem ještě v souvislosti se sklem neslyšela. Jakože nějak oxiduje? Jenže ono leželo nějakých 500 let v mokrém zásypu staré studny, bez přístupu vzduchu. Já jsem si spíš myslela, že mohlo být nějak jako odřené - podobně totiž vypadají střepy, nalezené na břehu moře. Takové jako omleté, odřené. A tamty střepy vypadaly podobně.

Byl to můj první výzkum, tak si pamatuju tu a tam i o čem jsme se s kým bavili, protože to byl neskutečný zážitek :)
Volo, multum, statim!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Jj, koroze. Ne že by to rezlo :) Je to způsobené hlavně nevhodným prostředím, kde je to sklo uložené. Stane se to třeba když je sklo po staletí ve vlhké jímce a blbě (nebo vůbec) se konzervuje a dá se do sucha. Nejdřív to vypadá jako pískované a postupně se to rozpadá. Ale hodně pomalu a pozvolna. Nicméně záleží na konkrétní situaci.

Víc o tom je třeba tady:
http://www.vscht.cz/sil/chemtech/vyzkum ... /index.htm
Last edited by Müscha on Tue 13. Nov, 2007 15:56, edited 1 time in total.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Müscha wrote:Jj, koroze. Ne že by to rezlo :) Je to způsobené hlavně nevhodným prostředím, kde je to sklo uložené. Stane se to třeba když je sklo po staletí ve vlhké jímce a blbě (nebo vůbec) se konzervuje a dá se do sucha. Nejdřív to vypadá jako pískované a postupně se to rozpadá. Ale hodně pomalu a pozvolna.

Víc o tom je třeba tady:
http://www.vscht.cz/sil/chemtech/vyzkum ... /index.htm
Přesně - jako opískované! Ale ono tak vypadalo, už když jsme to vyndavali z té studny. Nelze ovšem vyloučit, že tam bylo naházeno kdovíkdy a kdovíodkud a že klidně mohlo někde ležet několik staletí třeba v hlíně, pak to někdo odhrábl při další stavbě.

Díky, ráda se podívám :)
Volo, multum, statim!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Ono stačí když je to v "nevhodném" prostředí. Ani to nemusí jít z vlhka na sucho. Dobře jsou publikované skla z plzeňských jímek i se stupněma koroze.
Není Boha kromě Boha a Ježíš je jeho prorok.
Kateřina_z_Landštejna
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 431
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Kateřina_z_Landštejna »

Müscha wrote:Ono stačí když je to v "nevhodném" prostředí. Ani to nemusí jít z vlhka na sucho. Dobře jsou publikované skla z plzeňských jímek i se stupněma koroze.
Aha - tak toho prostředí si tam, myslím, užilo dost a dost. Vlhko, asi kyselo, občas to propláchla nějaká ta povodeň...

Na jarním sněmu nám přednášela jedna paní či panna o středověkém skle, ale já si zaboha nevzpomenu, jak se jmenovala. Se budu muset zeptat. Myslím, že se o plzeňských nálezech rovněž zmiňovala.
Volo, multum, statim!
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Kateřina_z_Landštejna wrote:... takže na těch glazovaných byla hezky vidět barevná nepravidelnost.
jestli myslím to samé co ty, tak by to mohla být technika mramorování (viz obrázek). Keramický kousek se natřel základní barvou, poté vzal hrnčíř štětec a jinak barevnými glazurami ho pocákal. Tím vznikla pestrá nepravidelná vrstva. Kupříkladu celá takto glazovaná kamna vypadala (alespoň pro mne) dost divoce, ale tehdy to bylo velmi žádané a vkusné zboží.

A pokud je keramika režná, může být barevná nepravidelnost způsobena výpalem, či uložením v zemi.

Image
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Kateřina_z_Landštejna wrote:Teď si vzpomínám, když jsem byla kdysi (koncem 70. let) na archeologickém výzkumu v Sezimově Ústí (na levém břehu Lužnice po proudu, bývalo tam vodácké tábořiště), tak jsme tam našli zasypanou studnu a z ní vytahali spoustu střepů a kusů keramiky i skla z cca 2. pol. 14. - 16. století.
To bylo v oblasti toho předměstí co vypálili husité začátkem válek ?
Academia od toho vydala výbornou několika knihovou dokumentaci nálezů, tak by to mohlo být v tom... Většina věcí tam byla datovaná buď na ten zánik nebo na konec 14.stol.

P.S. Mimochodem je tam celkem zachovalé okované vědro :))
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

dnes nám dr. Goš říkal (konzultoval to s J. Frolíkem), že nejstarší glazura prý pochází z dlaždic 13. století z Milevska. Je to sakra skok od 11. století :)
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nerad bych se pletl, ale ty románské dlaždice myslím glazované ještě nejsou.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

asi ne, ale stejně je to šok, když mi čtyři roky cpali do hlavy že jsou. To je tak, když se něco neověřuje :oops:

článek k tomu Milevsku- Drda, Miloš 1983: Cihelna 13. století v Milevsku, Archaeologia historica 8
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

Potřeboval bych poradit. Hledám jakékoliv zdroje (obrázky,články),kde se vyskytuje něco varné nádobě (cucurbita),která má tělo/víko s úchytkou (alembit). Byla hojně používána od 12. po 14.století. Rád bych si s ní do budoucna obohatil svojí domácnost. Mohu popřípadě pro info poslat nákresy z archívu. Díky
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Podle obrázku je to destilační nádoba (na chlast...). Zatím jsem žádnou neviděl z keramiky, spíše ze skla. Pokud by tě zajímaly i ty skleněný kousky, zkusím zapátrat v knihovně.
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
malej
Nováček
Nováček
Posts: 46
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč , Münster

Post by malej »

To jsem si taky myslel,ale když je tam všude psána keramika,tak jsem měl za to,že by to snad mohlo být něco na způsob "tlakového hrnce". V každém případě díky. Skleněné kousky pro mne nemají cenu - plánoval jsem pozdější výrobu a se sklem by mě ....... . :biggrin:
Schopný voják nepotřebuje druhou mzdu a proviant.
Post Reply