Stránka 1 z 3

Keramika, džbánky, dřevené korbele...a vubec nádoby

Napsal: sob 14. črc, 2007 15:05
od JARWIKS
Zdravím ačkoliv jsem tu hledal, takováto diskuse mi tu chybí. Něco je sice v předmětech všední potřeby, nicméně, převážná většina fotek co tam loni dával Muscha již bohužel není funkční.

Napsal: sob 14. črc, 2007 15:09
od JARWIKS
A zrovna hodím dotaz, sháním nějakou literaturu, kde bych měl k dispozici nějakou typologii, či větší počet nákresů nebo fotografií arch. nálezů, keramických či dřevených korbelů, džbánků a amfor a kalichů. datovaných na konec 13 a první polovinu 14.st.

Díky. jinak nebudu ted 14dní na internetu, takže se nedivte, že nebudu odpovídat.

Napsal: sob 14. črc, 2007 19:59
od Bohuslav
:lol: - http://www.starahut.com/at14/03%20Želez ... e%2013.pdf

Nebo něco se dá najít v Krnově http://muzeum.krnov.cz/museum.asp?exp=1&mid=11

Jinak nic komplexnějšího jsem nenašel.

Napsal: sob 14. črc, 2007 22:22
od Bohuslav

Napsal: sob 14. črc, 2007 23:26
od Müscha
Fotky těch dřevěných misek a dalších udělátek vyšly jako katalog na CD v museu v Plzni pod názvem Nálezy středověkých dřevěných předmětů v Plzni.

Základní typologie ke keramice je v Dějinách hmotné kultury I(2).

Napsal: úte 04. pro, 2007 21:44
od maser
poslední dobou marně pátrám po vyobrazení VS soustruhu. Ptal jsem se povolaných a bylo mi řečeno, že vypadal dost podobně jako soustruh používaný od neolitu (lučík, v jehož tětivě je uchycen brousek a šmrdlá se sem a tam). Tento typ mi přijde spíše jako vrták či brousek, proto mě tato odpověď nijak neuspokojila, neboť si neumím představit, jak by s tím vytvořili třeba korbel. Máte někdo potuchy?

Napsal: úte 04. pro, 2007 22:24
od Wothan
Když to fungovalo ve starověku i v raném středověku a vyráběly se poměrně velké nádoby jako misky, poháry nebo různé piksličky, nemluvě o soustružených součástech nábytku, zjevně to fungovat muselo.

V knize Karla Pavlištíka - Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě na Podřevnicku je kromě popisu takového pružinového soustruhu a práce na něm i pár původních fotografií z šedesátých let, na kterých je vidět postup výroby poměrně velké soustružené misky na tehdejší replice takového soustruhu. Jinak tyto soustruhy se ve venkovském prostředí používaly někde ještě přinejmenším v 19.st. a moc bych za to nedal, že jsou místa v Evropě kde se používají dodnes.

Hlavní rozdíl při práci oproti šlapacímu (nepružinovém) soustruhu je v tom že se tu střídá směr rotace a k soustružení se využívá pouze jeden směr, zpětná rotace ne. Šlapací soustruhy jsou považovány za mladší a je pravda že ještě v RS jsem na žádný nenarazil. Soudím že nebudou starší než konstrukčně podobné kolovrátky a ty známe asi od druhé pol. 13.st. V té Pavlištíkově knize se píše že se pružinový soustruh často používal k dokončovacím operacím, kdy se hrubá práce provedla vyřezáváním a dlabáním a soustruhem se tomu dodal finální tvar.

Napsal: úte 04. pro, 2007 23:27
od maser
díky. To by už sedělo. Myslel jsem totiž, že vysoustružili celou nádobu na soustruhu. To, že ji předtím mohli nahrubo vydlabat a pak teprve doopracovat mě vůbec nenapadlo :oops:

Napsal: stř 05. pro, 2007 7:37
od Pike
Wothan: Vzhledem k tomu, že jsem měl v plánu soustruh stavět, jsem trochu pátral po informacích. Analogie s kolovrátkem mě napadla taky, ale podle všeho je soustruh s kontinuální rotací mnohem mladší. První nákres pochází od koho jiného než od da Vinciho. Navíc ještě nemá převod do rychla, klikovka pohání přímo vřeteno. První doložený reálně existující soustruh tohoto typu je tuším až z 18. stol.

Napsal: stř 05. pro, 2007 12:00
od Bohuslav
Kniha Alfonse X. ,Španělsko (1251-82) fol . 65v
- http://games.rengeekcentral.com/F65V.html

Re: Keramika, džbánky, dřevené korbele...a vubec nádoby

Napsal: pon 08. čer, 2009 16:44
od Bestian
Zdravím, chci se zeptat jak je to s cínovím nádobím kolem roku 1300 zvláště pak poháry,případně lžíce jejich tvary atd.

Re: Keramika, džbánky, dřevené korbele...a vubec nádoby

Napsal: pon 08. čer, 2009 18:25
od Kateřina_z_Landštejna
Bestian píše:Zdravím, chci se zeptat jak je to s cínovím nádobím kolem roku 1300 zvláště pak poháry,případně lžíce jejich tvary atd.
Pokud vím, objevují se v té době zejména v dnešní Velké Británii hlavně cínové konvičky a jednoduché svícny - obojí však je spíše liturgického charakteru. V Londýnském muzeu mají uloženu krásně zdobenou cínovou lahvičku na svěcenou vodu a také nějaké talíře ze 13. století.
Ale jak to bylo s cínovými výrobky u nás, to nevím. Cín se zde v té době prokazatelně těžil a snad existují nálezy ozdobných cínových nýtů

Re: Keramika, džbánky, dřevené korbele...a vubec nádoby

Napsal: úte 09. čer, 2009 11:40
od Bohuslav
Potřeboval bych nějakého výrobce keramiky, který dělá takové ty pánvičky do ohně, nedoporučil byste mi někoho, kdo s tímto již má zkušenost? Říkalo mi dost lidí, potom co ji vyzkoušelo, že jim v žáru praskla. Děkuji

Re: Keramika, džbánky, dřevené korbele...a vubec nádoby

Napsal: úte 09. čer, 2009 12:09
od Kateřina_z_Landštejna
Bohuslav píše:Potřeboval bych nějakého výrobce keramiky, který dělá takové ty pánvičky do ohně, nedoporučil byste mi někoho, kdo s tímto již má zkušenost? Říkalo mi dost lidí, potom co ji vyzkoušelo, že jim v žáru praskla. Děkuji
My jsme teď objednávali velký počet kusů od Martina Cvejna. Dělá repliky středověkého nádobí a neslyšela jsem na něj negativní kritiky. Jestli chceš, mohu mu napsat, ať ještě jednu trojnožku přihodí. Výpal je 16. července.
A pánvičkovitá trojnožka stojí kolem 350.- Kč.

Co se vaření v hliněném nádobí týče, možná vím, v čem je problém. K narozeninám jsem dostala ČESKOU kuchařku z r. 1805 (mimochodem - je psána krásnou češtinou, skoro prostou germanismů, což mne velmi příjemně překvapilo) a tam je velmi přesně popisován postup při vaření v hliněném nádobí na ohništi.
Ono totiž nemá přijít s přímým žárem skoro do styku. Buď se v ohništi staví na rošt nebo železný plát s nožkami, nebo se přihrnuje horkým popelem až k pokličce. Ale nestaví se do žhavých uhlíků, jen k nim. Myslím, že právě toho je příčinou praskání nádob, že není dodrženo pravidlo nevystavovat je přímému ohni či žáru.

Re: Keramika, džbánky, dřevené korbele...a vubec nádoby

Napsal: úte 09. čer, 2009 12:15
od Bestian
Pak to chce keramiku vypálenou až na kameninu nebo někde těsně pod. To se vypaluje za teploty kterou normálně na ohništi myslín nedostáhneš. Kamarádka takhle dělá keramiku a nechal jsem si od ní dělat nějaké misky, je schopná vyrobit cokoliv ale je dobré jí ukázat nějakej obrázek či dokumentaci aby měla jasno. Kdyžtak mi písni sz nějak by jsme to vykoumali.