stany

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

stany

Post by Bohuslav »

Nemáte někdo nějaké obrázky těchto stanů - http://www.naturzelte.de/www/up.php?id=388&dir=gallery ,stany jsem přímo z EE-luminací vytahoval ,ale když jsou tak v podstatě jen pavillony a v půlce 13. století kužely. Jinak nemám nic
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

Mám dotaz nevíte z čeho vyrobit tyto koule na stan(že by soustružený dřevo). Nebo v podstatě jestli tam mají nějaký speciální význam či je to prostě taký doplněk?


http://www.bl.uk/catalogues/illuminated ... IllID=6020 - William of Tyre, Histoire d'Outremer, continued to 1232-61
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Aby ti netekla voda po tyči, řekl bych...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Ty koule tam snad nejsou úplně důležitý.

Přez zimu hodlám dělat kuželový stan a uvažoval sem o přešití vrcholu plachty kůží. V tomto případě by se středová tyč zevnitř zapřela o vrchol stanové plachty a vypínací lana by byla pevně našita na plachtu.

Nevím jestli je ta úvaha úplně správná. Co si o tom myslíte, popř. jaké máte praktické zkušenosti?
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Vypínací lana u kuželového stanu nepotřebuješ, jeho tvar se drží sám. Zesílení kůží je jistě funkční, ale projdi si vyobrazení, jak častý je ten stan bez jakéhokoliv zakončení tyče, to nevím, navíc to řešení s koulí je mnohem hezčí:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Potřebuješ lana na ukotvení středové tyče. Nebo to snad drží samo, jen díky kolíkům?
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Jo. Proto přeci ten tvar :-) Tady máš odkazy a jednu rekostrukci...
Image
Image
Image
Image
Image

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ano, tady nejsou potřeba vypínací lana ale mohou tam být, čistě pro jistotu a nebo se tam dají dát, jak naznačuje ta horní kresba při stavění stanu. Tak je třeba používám já u toho velkého kulatého stanu, kdy si nejdřív ukotvím na 3 lana středovou tyč a pak vypnu plachtu pomocí těch loukotí (mám ale dojem že i to slovo "loukoť" co používám, je v této souvislosti špatně) a kolíků u země. Teoreticky bych pak ta lana mohl zase odstranit a stálo by to. To se ale dost těžko dělá když jsou navlečená nahoře ve výšce více než 3,5m a taky to není potřeba - je to prostě další pojiska při silnějším větru.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Jenže u tvého stanu to něco usnadňuje, protože je velký a má tu loukoťovou konstrukci, tady ale ne. Ten stan ve větru jen tak nespadne, zato zakopávání kolemjdoucích o lana je nemilé. Ale máš pravdu, že dát by tam ta lana šla. Na druhou stranu ještě, takto ten stan klade minimální nároky na transport, bereš jen plachtu, tyč a kolíky si vyrobíš za chvilku.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zdravím.

Mám zas jeden dotaz ke konstrukci stanů.

Chtěl bych postavit takový ten dvoustupňový kužel jako tady: http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... otm3va.gif - ze jsou ty konstrukce pravděpodobně loukoťové, ale verzi vypínanou jen lany jsem našel poměrně hojně v Romanci o Alexandrovi (např foliant 83v a monoho jiných následujících).

V porovnání se stany, které vídám na fotografiích z akcí jako je Turnaj královny Elišky Rejčky, je to poměrně ojedinělý typ a ty ostatní stany (šestiúhlé s "předsíňkou", čtyřúhlé s "předsíňkou" - všechny s dalšími nosnými tyčemi po obvodu zdobené různými hradbičkami atd.), které na iluminacích vidět zas tak nejsou má kde kdo.

Jsou pro tyto typy nějaké prameny z poč. 14. stol. nebo je to jen taková "znouzectnost"?

Dál by mne zajímal Váš názor na zdobení stanů. V té Maciejowské bibli jsou barevnými výsečemi zdobené jen střechy a obvodová spodní část už je zdobena různými kytičkami atd. nebo vůbec. Naproti tomu užívané historické stany jsou pruhaté celé a mají ty hradbičky, které jsem také nikde nedohledal (neříkám, že nejsou - zas tak zběhlí v dohledávání praménů nejsem a proto se také ptám). Tento trend zdobení je i v Romanci o Alexandrovi (už na autorovu zjevnou až obsesivní zálibu vše zdobit brokátovým vzorem).

Děkuji za odpovědi a přeji krásný den.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Máš naprostou pravdu. Cimbuří na stanech a několika úhelník s obvodovými tyčemi není běžnou věcí na 14. století. Mám dojem, že to vzniklo neustálu replikací jediného stanu ketrý znám dochovaný bohužel až ze století 17. A barevnost stanů různými výsečemi také není zrovna ideál dobovosti. I když i tohle všechno se dá najít, jsou to menšinová vyobrazení.
S tím barvením bych vůbec byl opatrný, vezmu li v úvahu kolik to stálo prostředků a práce a vystaveno dešti slunci, při nestálosti odstínů i barev. Soudím to byla záležitost vyšší vrstvy. To že jsou stany na iluminacích pokreslené jak omalovánky krásně vysvětlí výrok mé choti. "Vymalovat dvacet malilinkatých štítů na iluminaci, aby byla hezká je vždy daleko snažší, než vymalovat dvacet skutečných štítů před bojem a jejich zničením." :lol:
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Možná není, Ronšperku, protože ty malinké maluje zručný iluminátor, cenný odborník, kdežto ty štíty malují poddaní řemeslníci v podhradí (některé lepší mistr, jiné tovaryši nebo tak), jejichž účelem je sloužit od narození do smrti svému pánu... :mrgreen:

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

To barvení jistě nebyla obecná věc.

Pane z Ronšperka, chtěl bych se zeptat, jaký má Tvůj stan rozměry. Svůj Plánuji 4m v průměru a 3,5m vysoký a s postelí uvnitř to vychází jen tak tak.

Ještě mne napadá jedna otázka týkající se vybavení stanu. K řešení intimní hygieny zamýšlím do stanu jakousi zástěnu a za ní stoleček s umyvadlem v podobě keramické či dřevěné mísy a k tomu štokrle či židličku (inspiraci jsem chytil na fotografiích vybavení hradu Točník od Raba http://www.livinghistory.cz/modules.php ... 41&start=0). Jak to řešíty Vy ostatní?

Díky.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Hygiena? To je to skvrnité nebo pruhované zvíře z Afriky, že jo? A co se mytí ve stanu týče - občas se umyju doma, jinak jsem nikdy neviděl, že by se někdo v polním táboře dobrovolně myl a ještě ve stanu. Voda je nebezpečná a šíří tyfus a choleru! :mrgreen:

Z dnešního hlediska bez vtipů mohu směle prohlásit za raný středověk , že se ve stanu nemyjeme nikdy :-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

No já bych řekl, že to s tím dogmatem "ve strředověku se lidé nemyli, páchli a byli špinaví" je trochu scestné. Sem tam i v manuscriptech je vidět myjící se lidi (maciejowská: http://www.livinghistory.cz/modules.php ... 41&start=0 není to sice ve stanu, ale je vidět, že různé kádě pravděpodobně byly u movitějších lidí vybavením domácnosti, nebo v Romanci o Alexandrovi foliant 75r http://image.ox.ac.uk/images/bodleian/m ... 64/75r.jpg dole je vidět stan s kádí uvnitř. Může to být stylizace a znázornění toho, že v normálním stanu je káď s vodou, ale kdo ví může to být třeba i jakási parní lázeň).

Myslím, že bohatí lidé zdaleka nebyli tak špinaví, jak je dnes předkládáno.
Vítězství nebo smrt!
Post Reply