stany

Řemesla a každodenní život

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: stany

Post by Bestian »

K ipregnaci: Jak už bylo výše a ne jen zde psáno, hustě tkaná lněná látka nepromokne, to je pravda, ale musí být dodržena jedna podstatný věc, a tou je sklon látky. Všimněte si, že stany mají poměrně velký sklon a často jsou dost vysoké. Právě tato vlastnost způsobí, že voda po latce sklouzne.

Praktickej pokus impregnace: Vzal jsem novou kůži ovce a třel jí rovnoměrně chlupem po látce. Lanolil se v malém množství navázal na vlákna látky, rozdíl v násakavosti látky byl značný.


Image

Image

Image

(obrazky jsou z Kohovo galerie, díky :wink: )
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Mokohtavenotaxe
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 254
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Ústí nad Labem
Contact:

Re: stany

Post by Mokohtavenotaxe »

richardrg wrote: Na stany malujeme ledačím, záleží nakolik se chceš podržet dobovosti. Asi nejlepší by bylo rozdělat čisté pigmenty v oleji, např. lněném.
Perfektně se mi osvědčilo malovat pigmenty rozdělanými do mléka. Oleje jsem se bál na tkaninu - byly by minimálně fleky na rubu. S mlékem super. Drží to jak xxx víra. Jediný problém byl, že tak půl roku po nanesení byl stan cítit zkyslým mlékem.
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: stany

Post by Bestian »

Já barvy na olejová bázi zkošel, nerozpijí se, ale látka prostě nasákne spoustu té mastnoty a dělá to fleky. V mém případě na bílém plátně to ještě jde, na barevném si to neumím moc představit.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
Vaseck
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Tue 09. Dec, 2014 9:45

Re: stany

Post by Vaseck »

No, nebylo to tak hrozné, ale přiznejme si, že hygiena byla trošku slabší než je teď.
Post Reply