Lovecké umění

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Re: Lovecké umění

Post by Bohuslav »

Nemyslím si. Ale jsem věčný skeptik.
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
narvek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 281
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kostelní Radouň/Praha
Contact:

Re: Lovecké umění

Post by narvek »

Možná barevná tětiva třeba s hedvábnou omotávkou a podobné zdobené šípy (letky třeba z barevného peří), slonovinový nátepník...

Myslím, že jsem někde četl (takže to taky může být blábol), že luk a šípy by mohly být i dvorný dar dámě.
Ken o cukamu nakereba omoru koto ga dekinai.
Ken o cukami nagara daku koto ga dekinai.

Support your local kendo team: http://www.youtube.com/watch?v=a_v3eQKNIDM
Olga
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Re: Lovecké umění

Post by Olga »

jojo, to jsem četla taky. Dokonce někde tady na LH.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Lovecké umění

Post by Maršálek »

podle mně není důvod luk zdobit, ale lze mít pěkné šípy (paví peří), chránič, toulec, atd. :wink: nicméně nejpůsobivější ozdobou luku je půvabná dáma, která ho používá :wink:
Ich dien!
Olga
Nováček
Nováček
Posts: 12
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Re: Lovecké umění

Post by Olga »

A která ho umí používat :-k 8-[
Docela dobře si umím představit, jak by lovecké osazenstvo puklo závistí, když by spatřilo loveckými výjevy vymalovaný luk. Naopak si nedovedu představit, co udělá měkoučké paví peří se směřem letu šípu. Pane Maršálku, ty jsi s ním střílel?
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Lovecké umění

Post by Maršálek »

ne, ale při svém střeleckém umění bych nerozeznal výhody tvrdých letek od měkkých. nicméně infomaci máme od Hawkwinda a mělo by se jednat o středověký pramen, snad francouzský. faktem je, že např. Tripola takové šípy nabízí a já jsem o pár kouscích pro svou paní vážně uvažoval (ona se na rozdíl ode mně trefuje)
Ich dien!
User avatar
Jaroslav Bašta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 127
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Třebíč

Re: Lovecké umění

Post by Jaroslav Bašta »

Jako modní úlet možná, ale lovec z povolání by si paví pera na šíp asi nedal...
Fungovat zřejmě budou, ale v toulci se omačkají velmi rychle.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Re: Lovecké umění

Post by Vladan »

Má Paní samozřejmě není lovcem z povolání a asi ani nikdy nebude muset. Stačí že to jsem v podstatě já. Nicméně v každé činnosti je nutné hledat estetično a proto se nedivým, že má paní prahne po krásném luku. Když naposledy Oblan běhal po louce nad tvrzí s krásně vymalovaným terčem tvaru i velikosti křepelky, byla má paní rozmrzelá, že po něm střílí z tak zoufale obyčejného luku :badgrin: Nevím jak by ovlivnily letky z pavího peří přesnost střelby, ale Oblan je, narozdíl od terče jelena s terčem křepelky či zajíce hrozně rychlej. Asi to bude tím, že se za terčem jelena cítí bezpečněji a tak ho nic nemotivuje běhat 8)
Vítězství nebo smrt!
jiljovský
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Tue 28. Jul, 2009 15:52

Re: Lovecké umění

Post by jiljovský »

Pro dámu toužící po estetice by jistě bylo lepší pořídit si kuši. Ta měla totiž přesně takové lučiště zdobené malovaným ornamentem na pergamenu, nebo březové kůře a k tomu sochu vykládanou kostí a rohovinou. :wink:
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Re: Lovecké umění

Post by Vladan »

Kuši máme, nicméně nevím, jestli je kuše zbraň vhodná pro dámu. Stejně tak jako lučiště kuše se dá vyzdobit i lučiště luku.
Problematiku kuší jsme probírali s Maršálkem ohledně střeleckého turnaje na X. Turnaji Hradeckého dvora. Rozhodli jsme se postavit kuše a luky naroveň, ale nadruhou stranu mi nepřijde z pohledu kurtoazie vhodná. Nicméně je to jen můj osobní (a pro poč. 14. stol. asi i zastarlý) pocit.
Vítězství nebo smrt!
jiljovský
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Tue 28. Jul, 2009 15:52

Re: Lovecké umění

Post by jiljovský »

Jenom, že u kuší je výzdoba kompozitních lučišť malovaným ornamentem doložitelná. U evropských luků nevím....Po celé 14.století nejvíce používané napínání kuší pomocí napínacích háčků pro dámu moc pohodlné není, to uznávám. Postavit kuše a luky naroveň? Nevím, jak si to myslel?
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Re: Lovecké umění

Post by Vladan »

Jako že se bude smět používat oboje :wink:
Vítězství nebo smrt!
Post Reply