Lovecké umění

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Lovecké umění

Post by Maršálek »

Protože lov a znalost loveckého umění byla nedílnou součástí vzdělání nobility, bylo by hrubou chybou je tu opomenout :wink:
BNF zpřístupnuje v digitální podobě iluminace z loveckých knih ke 14.st., jež jsou naprostými skvosty.
Image

První je kniha o loveckém umění od slunečního lovce Gastona Phéba datovaná cca k 3/4 14.st. Jedná se o nejucelenější dílo o loveckém umění své doby, shrnující všechny tehdejší znalosti a zkušenosti o umění lovu na zemi očima nobility. Le livre de chasse de Gaston Phébus

Druhá kniha je opisem slavné knihy císaře Fridricha II. Hohenstaufa o umění lovu s dravci, v této podobě přepsaná a bohatě iluminovaná pro franouzské Anjuovce a datovaná k cca 1/4 14.st. L'art de chasser avec les oiseaux

BNF bohužel omezuje přístup k manuskriptům, proto je i el. přístup z uvedené adresy lehce komplikovaný a proto je tu pro vás v bodech stručný postup :wink:
1) Image
2) Livres de chasse
3) zvolit si knihu :biggrin:
Le livre de chasse avec les oiseaux

A teď pointa :badgrin: protože hradecký dvůr pořádá i lovecké kratochvíle (zklamání pro krvežíznivé - jen si ve společnosti půvabných dam hrajeme, nelovíme), studujeme trochu i lovecké umění a proto uvítáme jakékoli další odkazy na pameny, ale nejen na ně a sami se samozřejmě také rádi podělíme :wink:
Zajímá nás i problematika loveckého odění, výstroje a zbraní pro jednotlivé druhy lovu.
Prostě bavme se o lovu - jistě nemusím zdůrazňovat že srovnávat tehdejší možnosti nobility se současností i z hlediska možných rekonstrukcí jiného lovu než sokolničení je bezpředmětná. Nepochybuji o úrovni vzájemné diskuze k tomuto tématu, nejsme tu přeci na českém šermu :badgrin:
Ich dien!
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

V Livre de chasse je napsáno, že luky k lovu nejlepší dělají angličani. :D
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

hawkwind wrote:V Livre de chasse je napsáno, že luky k lovu nejlepší dělají angličani. :D
doufal jsem že se chytíš :wink: Jak je to s šípy pro konkrétní způsoby lovu?
Ich dien!
User avatar
Jura
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 357
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Jura »

základní info je v Seton, E. T.: Dva divoši, Praha, vyšlo to mockrát :-)
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Jura wrote:základní info je v Seton, E. T.: Dva divoši, Praha, vyšlo to mockrát :-)
taky jsem na tom vyrostl, ale dneska už jsem náročnější :wink:

Zkus se v druhém kole zařadit do datace a lokace tématu :badgrin:
Ich dien!
Begbie
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 859
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Dymokury
Contact:

Post by Begbie »

Ono to nebude tak slavné ani s tím sokolničením, zjišťoval jsem co a jak:
1) rok práce v mysliveckém sdružení (v podstatě prodělat adeptství)
2) po tom prvním roce se půjdete přihlásit k mysliveckým zkouškám, ty složíte
3) sokolnické zkoušky, atd...

výše napsané je teorie, v praxi jsem se nedostal přes bod 1, v žádnym mysliveckym sdružení kde jsem se ptal nechtějí o sokolničení ani slyšet, dravců je prý dost, nechtějí ani nikoho mladýho na adeptství. Nebo řeknou že jich je hodně a nepřijímaj.
Tak asi tak :|
SwientyMartin
Nováček
Nováček
Posts: 5
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň

Post by SwientyMartin »

Prosím vás, nevíte co je kančí kopí? kdysi jsem na to slovo někde narazil ale už si k němu nedovedu nic vybavit.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Begbie wrote:Ono to nebude tak slavné ani s tím sokolničením, zjišťoval jsem co a jak:
1) rok práce v mysliveckém sdružení (v podstatě prodělat adeptství)
2) po tom prvním roce se půjdete přihlásit k mysliveckým zkouškám, ty složíte
3) sokolnické zkoušky, atd...

výše napsané je teorie, v praxi jsem se nedostal přes bod 1, v žádnym mysliveckym sdružení kde jsem se ptal nechtějí o sokolničení ani slyšet, dravců je prý dost, nechtějí ani nikoho mladýho na adeptství. Nebo řeknou že jich je hodně a nepřijímaj.
Tak asi tak :|
To my máme vlastní sokolníky, které si na akce jenom oblékneme a kteří disponují celou škálou dravců od orla skalního, sokola stěhovavého a raroha, po jestřáby a káňaty. Bohužel o loveckém sokolu se nám může jenom zdát, ale orel, raroh, jestřáb i ten menší sokol nejsou k zahození :wink:
Pokud jde o samotné sokolnictví, chvilku jsem se mezi sokolníky pohyboval, protože tam mám přátele a pár kolegů. Myslím že je to tak náročné, že bych se už k ničemu jinému nedostal a pro naše pobavení je tenhle stav optimální. Když máme chuť uspořádat si akci v takovém duchu, prostě se s někým z nich domluvíme, on přijede a my ho oblékneme. Celá náročná péče o dravce včetně jejich výcviku nás tak nezatěžuje a my se jen bavíme. Prostě máme jako nobilita i své sokolníky :p
Stejně tak mezi sebou máme učitele a pár studentů ze střední lesnické školy v Trutnově. Ono se tak o loveckém umění dá alespoň trochu solidně diskutovat :wink:
Last edited by Maršálek on Sat 17. Jun, 2006 18:38, edited 1 time in total.
Ich dien!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

SwientyMartin wrote:Prosím vás, nevíte co je kančí kopí? kdysi jsem na to slovo někde narazil ale už si k němu nedovedu nic vybavit.
Jak z názvu vyplývá, jedná se o specifické kopí pro lov kanců. Je v délce cca do 2 m, má poměrně masivní ratiště a dlouhý a široký listový hrot s žebrem a s příčkou na tuleji. Hrot je zpevněný žebrem aby se při zásahu nezlomil a příčka má udržet kance na distanc. Ratiště někdy bývá obtáčené koženým řemenem, někdy též uchyceným hřeby, aby zajistilo pevný úchop zbraně. Na rozdíl od klasických oštěpů se kančím kopím zpravidla nehází a je určené především k bodu a udržení zvířete. Délka je omezená pro snazší a rychlejší manipulaci se zbraní - on kňour je totiž docela velké ale úzké zvíře :wink: Konstrukce kopí je tedy specificky přizpůsobená lovu na černou.
Pokusím se sem přiložit obrázek, ale jsem odkázaný na Muschu :wink:
Ich dien!
User avatar
Pampalíny
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1814
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: svobodné území Beskyd
Contact:

Post by Pampalíny »

Begbie wrote:Ono to nebude tak slavné ani s tím sokolničením,...
Jsou to zmetci :c(

Tahle podmínka je ovšem pro přímý lov, pokud je chceš mít jen na "show" tak stačí řada povolení (včetně CITES) ne?
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Maršálek - 2 m jsou na ten kančák skoro moc.

Ty šípy na lov mají samozřejmě široké listové hroty, ted´mi Wothan posílal obrázek lovu na ptáky, kde jsem identifikoval šíp pouze se širokou dřevěnou hlavicí hříbkovitého tvaru.

Jinak mám doloženo, že luk a šípy byl vhodný dárek rytíře dámě - kdy jmenovaný daroval dámě luk a toulec šípů vázaných zlatou nití a ona se z dárku velice radovala, ač shledala luk "poněkud velkým" (rozuměj silným).

:D

Mám taky nějaké obrázky kde nadhaněči ženou zvěř a lukostřelci čekají na číhané, nebo hon na vysokou pomocí longbow z hřbetu koně. Samé zajímavosti!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

hawkwind wrote:Maršálek - 2 m jsou na ten kančák skoro moc.

Ty šípy na lov mají samozřejmě široké listové hroty, ted´mi Wothan posílal obrázek lovu na ptáky, kde jsem identifikoval šíp pouze se širokou dřevěnou hlavicí hříbkovitého tvaru.

Jinak mám doloženo, že luk a šípy byl vhodný dárek rytíře dámě - kdy jmenovaný daroval dámě luk a toulec šípů vázaných zlatou nití a ona se z dárku velice radovala, ač shledala luk "poněkud velkým" (rozuměj silným).

:D

Mám taky nějaké obrázky kde nadhaněči ženou zvěř a lukostřelci čekají na číhané, nebo hon na vysokou pomocí longbow z hřbetu koně. Samé zajímavosti!
K tomu kančáku souhlas, délka je v podstatě závislá na výšce lovce, aby ho neomezovala při manipulaci. Já sám nejsem se svými 175 cm žádný habán, taže by mi stačila stejná výška, případně pár cm navíc :wink:

Ten dárek dámě zní rozkošně, nemáte odkaz na pramen?

K lovu, Gastona Phéba máš? Tam pravda vládnou více kuše, ale je to skvost. Jednak je v podobě iluminací ke stažení na BNF (viz. výše) a jednak vyšel formou katalogu na loňské výstavě Paříž kolem roku 1400 a ten máme, takže se případně rádi podělíme.

K tomu šípu na ptáky je pěkná iluminace tuším v Luttrel psalter.
Ich dien!
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Je to v knize "The great warbow" od Hardyho a Stricklanda a odkud přesně to vytáhli oni se podívám.

Jarda

Jinak furt čekám kdy si někdo objedná ty "luky po anglickém způsobu se "zlatou nití" " :DDD
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

V lutrell psalter nejsou šípy na ptáky, ale šípy na střílení do terče z našlapané hlíny, i když jsou ty hlavice podobné.
Ten lov na ptáky je jak koukám z Holkham bible. Jiná další pěkná lovecká scéna je z Novum digestum a v tom Phoebovi je lov "stabilní, neboli na čekanou" i s kušemi a luky ačkoli on sám píše že na to je třeba jít do anglie neb tam je to "způsob života".
Taky mám z pozdního 15. století "Champion des dames" obraz kde lukostřelci a vojáci s hákovnicemi dobývají hrad bráněný dámami (alegorie) od Martina le France.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

hawkwind wrote:V lutrell psalter nejsou šípy na ptáky, ale šípy na střílení do terče z našlapané hlíny, i když jsou ty hlavice podobné.
Ten lov na ptáky je jak koukám z Holkham bible. Jiná další pěkná lovecká scéna je z Novum digestum a v tom Phoebovi je lov "stabilní, neboli na čekanou" i s kušemi a luky ačkoli on sám píše že na to je třeba jít do anglie neb tam je to "způsob života".
Taky mám z pozdního 15. století "Champion des dames" obraz kde lukostřelci a vojáci s hákovnicemi dobývají hrad bráněný dámami (alegorie) od Martina le France.
s Lutrell psalter se omlouvám, teď jsem se na to koukal a s hanbou přiznávám že střílejí do terče, byť tupými šípy. Ten tupý hrot na ptáky je tuším v Omersby psalter, dohledám konkrétní iluminaci a pokusím se ji vložit, nebo ji pošlu mailem :wink:
Pokud jde o to dobývání hradu, kdyby se tam nestřílelo, tipoval bych to na dívčí kastel :wink:
Ich dien!
Post Reply