Barveni Zbroji

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Barveni Zbroji

Post by melandr »

Poridil jsem si starsi slap a bohuzel je chudak pekne zrezly. Napadlo me ze bych ho odrezil a pak nabarvil aby to vic vydrzelo , avsak nevim nakolik by to bylo dobove (barva by dobova urcite nebyla) jedine co jsem na toto tema nalezl je na ceskem sermu nalezl je dost rozporuplne. Nejake pozustatky zustaly ale vetsinou se jedna o ceremonialni zbroje a prilby. Jde mi o to jestly bych se na bytve musel stydet kdybych barvy pretrel matnou cernou barvou pripadne pridal nejake bile , cervene lemy ci neco podobneho ...

odkaz na diskuzi http://www.ceskyserm.cz/$ohveorbtrt2qb5 ... mDetail-66
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

můžeš i přímo barvit :wink:
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Všeobecně se takové barvení užívalo více zámožnými pány a hlavně jako součást heraldického značení. Barvy tenkrát používané však na kovu nedržely. Jako podklad se používala kůže či řídká sádra. Pokud budeš chtít barvit šlap urči si nejprve co hraješ za postavu a pak se rozhodni. Pokud máš zbroj adekvátní k nobilitě pak barva je vhodná. Pokud však máš zbroj spíše žoldáka či odvedence, pak je vhodnější ta rez, která je mimochodem velmi dobová. A pozor také na fantaskní nátěr. Projeď si nějaké iluminace, ať víš co si můžeš dovolit.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

teď už je to trochu mimo mísu a navíc se to probíralo i v jiných debatách, ale pokud by měl někdo zájem, mám editace pramenů týkající se mimo jiné barvení zbrojí, už o tom psal i Ronšperk (viz. Cennino Cennniny Kniha o umění, cca 1400) :-)
User avatar
Pajiczek
Nováček
Nováček
Posts: 24
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň, Slovany
Contact:

Post by Pajiczek »

Mel bych otazku z jineho soudku. Cim byly barveny stity? Popr cim barvite stity Vy?

Image
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice
Contact:

Post by Müscha »

Ideální je barevnou hlinkou do vlhké surovky.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Pajiczek wrote:Mel bych otazku z jineho soudku. Cim byly barveny stity? Popr cim barvite stity Vy?
vzhledem k tomu, že štíty byly zpravidla potažené kůží, nebo klíženým plátnem, barvilo se odpovídajícími barvami na tyto materiály (poněkud nic neříkající, že?). Výroba pigmentů a míchání barev a odstínů vždy byla a stále je věda, něco o barvách pro 14. a poč. 15.st. viz.CENNINI, C. Kniha o umění středověku. TOPINKA, F.(ed.), 1. vyd. Praha: Vladimír Žikeš v Praze I., 1946.
Pokud půjdeš cestou moderních barev, např. akrylátových, dojdeš bez námahy k obdobnému výsledku za rozumnou cenu, tedy pokud nejde o štít do muzea :wink:
Ich dien!
User avatar
Pajiczek
Nováček
Nováček
Posts: 24
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň, Slovany
Contact:

Post by Pajiczek »

Coz bude asi pomerne nesehnatelna kniha :(
Marsalek: a cim barvite Vy jestli mi prozradis?

Image
robur
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 121
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modrá/Lobodice/Opava
Contact:

Post by robur »

pokud vím tak se barvilo hlinkami rozpuštěnými va vodě + další přísady jako vaječný žloutek a td... (nebo li tenpera) - později to je hlinky rozmíchané v oleji nejléle slunečnicovém - a potom to byl akrylát ale to až hodně dlouho po tom všem .
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

robur wrote:pokud vím tak se barvilo hlinkami rozpuštěnými va vodě + další přísady jako vaječný žloutek a td... (nebo li tenpera) - později to je hlinky rozmíchané v oleji nejléle slunečnicovém - a potom to byl akrylát ale to až hodně dlouho po tom všem .
barvy jsou především kovy, nebo jejich oxidy - jak nám bylo jako sochařům hodně zjednodušeně vysvětleno Ak.soch. Moravcem :wink: tedy i hlinky, výtažky rostlin, ale i drcené drahokami, jde o to, jaké barvy a stálosti hodláš dosáhnout. Již od antiky se používalo množství pojiv a nosičů (viz. např. právě tebou citované oleje), stejně tak i množství fixačních přísad. Ta škála je opravdu široká a domnívám se že je zbytečné mluvit obecně, chceme-li dosáhnout konkrétního výsledku na konkrétním materiálu. (tím nepopírám tvůj příspěvek)

Pokud jsem pracoval jako restaurátor, byl jsem nucen dodržovat obecně uznávané metody a materiály, tedy i při polichromii nebo barevném tónování. Daleko častěji jsem používal doporučované pigmenty umělé než přírodní (větší stálost, lepší krycí schopnost, vydatnost, atd.). Přes své dosažené vzdělání a zkušenosti s barvením za pomoci pigmentů jsem se v případě vymalování svých válečných štítů rozhodl pro prachsprosté a snadno dostupné modelářské barvy, např. Humbrol :wink: Maluji s nimi s úspěchem na látky, kůži i klížené plátno :wink:
Ich dien!
robur
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 121
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Modrá/Lobodice/Opava
Contact:

Post by robur »

ano nezbívá mi nežli s tebou souhlasit bohužel nejsem malíř či sochař ani restaurátor ale jen ubohý umělecký kovář . předešlí příspěvek byl jen pro nastínění technik ( hrubé nastínění ) :oops:
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

robur wrote:ano nezbívá mi nežli s tebou souhlasit bohužel nejsem malíř či sochař ani restaurátor ale jen ubohý umělecký kovář . předešlí příspěvek byl jen pro nastínění technik ( hrubé nastínění ) :oops:
však já tě taky nevyvracím, mon ami a nedomnívám se, že jsi chyboval :wink:
Ich dien!
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Maršálek wrote:...jsem se v případě vymalování svých válečných štítů rozhodl pro prachsprosté a snadno dostupné modelářské barvy, např. Humbrol :wink: Maluji s nimi s úspěchem na látky, kůži i klížené plátno :wink:
No jestli jsi svuj stit maloval modelarskymi barvickami Humbrol o obsahu 25 ml, tak klobouk dolu. Vezmu-li v potaz, ze jedna barvicka byvala za 30,- kc, tak by barveni takoveho mandlaku prislo na docela slusnej ranec. :wink:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

spotřeba je minimální, tedy pokud to neděláš podobně jako se na vojně natírala vojenská technika, už jenom ty vrstvy barev byly neprůstřelné :biggrin:
Ich dien!
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha
Contact:

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Maršálek wrote:spotřeba je minimální, tedy pokud to neděláš podobně jako se na vojně natírala vojenská technika, už jenom ty vrstvy barev byly neprůstřelné :biggrin:
To se v tom pripade nebarvilo, ale spise omitalo, nebo nahazovalo. :lol:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
Post Reply