Meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Pro upresneni a zajimavost zde prikladam tenhle zajimavy rodokmen mecu. V same pocatku vyvoje mece jasne vidime dve vyvojove vetve. Jedna z rimskych zbrani a druha z keltskych. Proto si myslim, ze uvadet, ze keltsky mec, potazmo veskere secne zbrane, vznikly z rimskeho mece neni presne. Jak jsem jiz rikal, jednalo se o dve samostatne vyvojove linie.

Medieval Swordsmanship
Illustrated Methods and Techniques

John Clements

Image
Last edited by Heinrich von Rheinhausen on Tue 21. Mar, 2006 10:11, edited 1 time in total.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
User avatar
Rab
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 949
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Libomyšl (Beroun)

Post by Rab »

Krchleby:
Image
Image
User avatar
Pajiczek
Nováček
Nováček
Posts: 24
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň, Slovany

Post by Pajiczek »

Jeste jestli se muzu vratit k falchionum. Velmi zajimavym jsem shledal nemecky tesak
Image

se kterym bych se asi u nas nemohl setkat. Chtel bych se zeptat na nejvhodnejsi pobocni zbran pesaka s drevcovou zbrani (14. stol.)
User avatar
Pajiczek
Nováček
Nováček
Posts: 24
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň, Slovany

Post by Pajiczek »

tento falchion jsem nalezl na strankach http://www.berwelf.de
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

nejběžnější je to co dům dá, takže sekyra
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Ten falchion je opravdu Pánprstencovitý :)
Jak říká Müscha asi sekyra, kyj, či tesák ve smyslu pracovního nástroje, nic zdobeného.
Vžij se do role toho muže. Cenější pro něj je nástroj, se kterým může zacházet i mimo boj. Živí jej patrně půda a železo je stále dost drahé na to, aby se sním plýtvalo.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Pajiczek
Nováček
Nováček
Posts: 24
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň, Slovany

Post by Pajiczek »

Co se tyce panoprstencovosti (hrozny slovo :) ) tak mi prisel taky dost nedobovy..ale zarazi me ze zrovna tito Berlinane vychazeji dost z iluminaci (jsou prilozeny na strance kterou tam maj o te zbrani) a je pravda ze tam se tyhle fantasy tvary objevuji
User avatar
Pajiczek
Nováček
Nováček
Posts: 24
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzeň, Slovany

Post by Pajiczek »

Prave co se tyce Berwelfa. tak tim jsme s kolegou byli velmi nadseni, jelikoz jsme take asi dosli k postupu od vsegotiky tempem pomalym k LH (doufam snad jednou). Jinak ze stranek korouhve cerpame at uz se tyce odkazu nebo i vlastnich stranek. Takze diky. A co se tyce Macijewske bible tak stale shanim (mam slibeno)
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Mac. bible je volně k sehnání na netu, zkus to přes google a určitě ji najdeš :wink:
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

-Nazývají to Chopper(Godenak) , vyskytuje se tam poměrně často.
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... tm15vc.gif
http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... etail1.gif
-Fakt divná rukojeť-http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... etail4.gif

Je ještě použitelná rovná záštita na začátek 14.stol? A pochvy používali se stále dřevěné potažené kůží nebo látkou, nebo mohli mít pouze kožené?
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Godendag je kovový hrot na dřevěné holi. Něco jako hůl s bajonetem.

Ta záštita lze použít. Zkus hledat ve vyobrazeních či náhrobcích a dle nich si meč vybereš zcela jistě. Ty rovné příčky jsou ještě poměrně běžné.
Ty pochvy jsou stálý problém. Ono pokud se zachová i jen kůže stejně nemůžeme s jistotou říci, že tam nebylo ve skutečnosti i dřevo. Já si myslím, že většina pochev ve 14. st. pravděpodobně byla i stále ještě se dřevem. Je to ochrana té čepele, ale pokud si ji uděláš pak ti při pádu může slušně nafackovat :) .
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

KOHO z Hrabišína wrote: Je ještě použitelná rovná záštita na začátek 14.stol? A pochvy používali se stále dřevěné potažené kůží nebo látkou, nebo mohli mít pouze kožené?
jak píše Ronšperk, podívej se po iluminacích a náhrobcích. Zrovna se mi vybavuje manuskript Romance of the Saint, poč. 14.st., British Library, London, kde je zobrazen pěší souboj dvou těžkooděných rytířů a jeden z nich má na meči prokazatelně rovnou záštitu.
Z našich pramenů doporučuji projít příslušné manuskripty v Memorii http://www.memoria.cz/special_cz/free_docs2.asp - především Žaltář a Antifonář královny Rejčky

Co se týče pochvy,předpokládám obě varianty, tedy jak pochvyv dřevěné, potažené kůží nebo honosnou látkou, tak i samotné kožené ze silné kůže (mnohdy barvené a tlačené - meč je stále především zbraní a reprezentantem nobility). Pro přelom 13. a 14.st. bych stále předpokládal, že pochva bude pevně vázána k rytířskému, nebo zbrojnému pásu a nebude zavěšená na tkanicích, nebo řetízku, jako v pozdějším období. Bohužel nemám jak sem hodit příslušné obrázky zobrazující odpovídající vyvázání meče k pásu, ale je opět občas vidět na iluminacích a náhrobcích.
Ich dien!
Müscha
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1243
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Chlumec nad Cidlinou/Praha/Mikulčice

Post by Müscha »

Jak jsem už psal - pošli mi obrázky a já je sem nahodím :wink:
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Müscha wrote:Jak jsem už psal - pošli mi obrázky a já je sem nahodím :wink:
pošli mi tedy prosím na mail svůj kontakt, můj je ivan.dubec seznam.cz
P.S. pošli mi po Ďáblovi zapůjčené knihy ke Kremlu a Oruženoj palátě, už je potřebuju, dík :wink:
Ich dien!
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Heinrich von Rheinhausen »

Müscha wrote:Jak jsem už psal - pošli mi obrázky a já je sem nahodím :wink:
Müsho!! Ty zijes? Zabiju te! :twisted:
To se nemuzes ozvat jak to vypada s mymi naholenicemi? Napsal bych soukromou zpravu, ale na tu jsi nereagoval.
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského