Meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Nedá mi to sem nevložit.



Image
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

A není ta mosaz na tohle poněkud nepraktická?
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Ronšperk wrote:Nedá mi to sem nevložit.



Image
nenávidím tě!!!! očekávám kontakt na mečíře...
bývalý přítel Maršálek
Ich dien!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Wothan: Nepraktická ani ne. Ona je tvrdší a čepel je ostrá. Není tedy předpoklad že bude trpět v kde jaké metelenici.
Maršálek: Výrobce je Láďa Červenka. Žádná broušenina ale poctivá kovářská práce. Halvice a jílec ryté. Zajímavé je že profil čepele se směrem k hrotu ztenčuje a to výrazně, což jsem dosud od žádného výrobce neviděl.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Délka čepele 80cm, šířka u kořene 6cm, tloušťka v nejširším místě u kořene cca 5mm . Šířka záštity 18cm, délka jílce 10 cm. Vzdálenost těžiště od příčky je cca 10-11cm na mou dlaň. Váha 1528g.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Potom je ostří stejné s tvým. Je také pod tupějším úhlem než zkutečný sklon od hřbetu. Ono se tomuto ostří i nějak říká, ale já už si nevzpomenu jak :-k
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Ronšperk: myslím že je nepraktická - měl jsem kdysi na meči i mosazné příčky nebo hlavice. Problém příčky je že mosaz je výrazně měkčí než ocel, takže časem dojde k jejímu omačkání, vymačkání a vyvaklání, není-li tedy samozřejmě na té čepeli naletovaná. Další problém je, že jakýkoli úder který by sjel na příčku tam zanechá opravdu ošklivé zuby, protože i ta nejměkčí ocel bude stále mnohem tvrdší než mosaz. Pokud je to ale jen ceremoniální hračka na parádu se kterou se šermovat nebude, pak je to myslím jedno.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jinak mám podobný meč na 13.st. od Hada - ano jak už bylo řečeno profil meče se zeslabuje směrem k hrotu což ještě trochu podtrhl Bláha když jej dodělával.

Rozměry má: celková délka 940mm, délka čepele 745mm, šířka u příčky 45mm, šířka žlabu u příčky 18mm a jeho délka 600mm. šířka příčky (mírně prohnutá směrem k čepeli) je 175mm, průměr členěné hlavice 60mm. Délka sloupku (kůže a drát) je 115mm. Váha 1520g. Je to ale jeden z mých nejtupějších mečů - má na "břitu" asi 2,5mm. Po nabroušení do ostra by měl vážit podle mých dosavadních zkušeností asi kolem 1200g. Většina mých mečů má méně, románský meč na 11-12.st. teď má asi kolem 1mm. Některé jsou pak úplně ostré.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Většina čepelí mečů se dělá z ocelí pérových - kalí se zpravidla na tvrdost 50-52HRC, skutečně existují až takhle tvrdé mosazi? Ty se kterými jsem se zatím setkal jsou o něco měkčí, takže se na podobné věci nehodily.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Teď asi něco nechápu, ale není to přesně to, co jsem tvrdil já? Že ocel čepele bude výrazně tvrdší než je tvrdost mosazné příčky a že se tedy bude příčka časem vymačkávat a rozhodně se bude osekávat při střetu s ocelovou čepelí protivníka? Čepele mečů se nikdy nedělají ze skutečně měkké oceli, asi nikdo nevyrobí čepel z armatury do betonu, proto jsem mluvil o tom že se dělají obvykle z ocelí pérových a kalí se na tvrdost mezi 50-52HRc (pokud se mohu spolehnout na převodníky stupnic asi 514HB). Řekl bych že ani čepel Ronšperkova meče nebude z měkké oceli.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Aha...už to asi chápu. Holt se nevyjadřuji důsledně a theoretické eventuality mne automaticky nenapadají, mea culpa :-) Měl jsem na mysli jednak vlastní čepel meče na který je mosazná příčka nasazena a jednak čepel protivníka. I ta nejměkčí "na čepele mečů běžně používaná čepel" bude vždy o mnoho tvrdší než mosazná příčka, takže jí zákonitě bude poškozovat, je-li ten meč určen k boji. Nějak mně nenapadlo že by mu do toho někdo tloukl něčím jiným než zase mečem a už jsem si zvykl mluvit běžně o tom že máme čepele "měkké" nebo "tvrdé" podle toho jak se nám osekávají apod.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To těžko říct, museli bychom najít nějaké metalografické testy materiálů příček a hlavic v nějakém větším souboru abychom mohli dělat rozumné statistické závěry. Asi bude ta ocel méně kvalitní než ocel čepele, na druhou stranu ale není příčka tak velká, takže plýtvání kvalitním materiálem není tak veliké. Viděl jsem meče které měly příčky ve velmi dobrém stavu i když čepele byly osekané ale viděl jsem také příčky zlámané nebo dokonce různě ohnuté. Takže asi není žádné pravidlo z čeho dělat příčky - zřejmě je to dost individuální záležitost. Fakt že jsem viděl dobře zachovalé příčky i na zjevně používaných čepelí mne už dříve vedla k zamyšlení zda je to tím že byl materiál příčky výjimečně kvalitní nebo zda prostě dobře kryli - nedopustili aby čepel protivníka měla po sklouznutí po vlastní čepeli na příčce natolik velkou energii aby jí citelně poškodila. Možné to je. Vedle toho ale máme ty příčky zohýbané, polámané apod. Ergo i v tom je asi díl individuality :wink:

Na některých svých mečích jsem naopak volil materiál příčky velmi kvalitní (někdy kvalitnější než ocel čepele), takže se mi téměř neosekávají. S mosaznými příčkami a hlavicemi mám naopak špatné zkušenosti i když zase nevím jak moc tvrdé byly. Po nějakém čase používání - rok/dva se ta hlavice díky rázům a díky faktu že trn na který byla naražena byl výrazně tvrdší zevnitř maličko vymačkala. Vzniklá vůle pak umožnila maličký ale nepříjemný pohyb. Ten se pak časem samozřejmě zvětšoval. U příčky která byla namáhána více i díky dalším vlivům k tomu došlo o něco rychleji.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Nevím, většina příček které mám je z běžné pérové oceli i když ne tak tvrdé jako čepele, na dvou je ocel kvalitnější. Mám pocit (možná subjektivní) že z podobných ocelí se dnes příčky vyrábí běžně.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Na některých mečích jí ani nemám (římská spatha třeba) nebo je jen velmi krátká (meče na 9-10.st.) a na těch ostatních (11-15.st.) jí mám a tak jí používám. Obvykle se přímo příčkou nekryje - kryju (samozřejmě pokud nemám štít) čepelí a při některých krytech nechám čepel soupeře sklouznout na svou příčku abych jí dál s její pomocí zpracoval. V ideálním případě by měl ten skluz pohltit většinu energie, takže na příčku už by neměla čepel narazit velkou silou. Jenže to je teorie - ne vždy se mi podaří kryt zvládnout ideálně, takže často sjede čepel na příčku razantněji než bych chtěl a někdy ta čepel prostě na příčku odskočí a udeří do ní. Jen opravdu výjimečně narazí čepel soupeře přímo do příčky, asi v případě hodně zoufalých krytů. Stávat by se to nemělo, ale stát se to může. V každém případě dochází ke styku čepele soupeře a příčky meče (příčka meče se už od 11.st. výrazně protahuje, takže neslouží jen jako pasivní ochrana ruky, ale i jako aktivní prvek, jak jí známe z mladšího období) takže je-li čepel výrazně tvrdší (a ostrá) než materiál příčky, zanechá na ní stopy úměrně síle s jakou do ní narazí. Proto jsem mluvil o tom, že když jsem viděl meče se zjevně používanou čepelí ale příčkou v překvapivě dobrém stavu, musela být ta příčka buď z kvalitnějšího materiálu a nebo uměl velmi dobře krýt.

Jinak bych, čistě pro zajímavost, ocitoval Kosmu: "Kněžic byl jen raněn pod pravým palcem, ale kdyby nebyl jilec meče, jejž držel v ruce , zachytil ránu, byl by nadobro přišel o ruku" - protože jílec označuje celou část od příčky k hlavici a proto, že hlavice to asi nebyla a sloupek držel v ruce, zřejmě mu zachránila palec příčka meče.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Borivoj
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 128
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Borivoj »

Už si toho ze školy moc nepamatuju, ale nemá náhodou na poškození té příčky vliv i jiná veličina než pevnost? např. mez kluzu, která se myslím používala k výpočtu otlačení
Post Reply