Meče

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Andre
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 198
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Andre »

Maršálek wrote:"burgunda" končí zánikem burgundského domu, tedy 3/4 15.st. Tzv. Burgundská móda se obecně udává od poč. 15.st (případně od 1/3) do 3/4 15.st., to je dost dlouhé období :biggrin: Specifická je především poslední 2 generace panovníků, tedy okolo pol. 15.st. a nejvíce je spjatá s Karlem Smělým
Ale ale, další kterej se dnes nudí v práci, inu vítej mezi nás, pane Maršálku :lol:
User avatar
Trubadix
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 369
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Trubadix »

Je se vratim jeste k Pavlovi. Ja si od nej nechal delat normana, navymyslel jsem si par kravin navic, jako je lept, sirsi cepel, jina zasitta nez je u seriovky. Dodaci lhuta cca 2 mesice a vse prbehlo bez problemu.
S Radkem mam zase skusenosti bude bude bude a ctyri mesice mi nebyl schopen ani poslat predbeznou cenu a termin tak jsem sel za Pavlem.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Volkolak wrote:U nás ve skupině máme už dlouhá léta meče od Lobka, nějaké ty zuby se na čepely samozřejmě projeví, ale nejvíce to odnáší záštita.
Jinak co jsem si u Lobka objednával svůj meč (sériovka), tak byl asi do měsíce hotov.

Meč zmiňovaný Pruserem je ve skupině zastoupen dvakrát a je to zhruba srovnatelná kvalita jako meč od Lobka.


Tento meč si jeden kluk ze skupiny kupoval nedávno. Má zajímavě řešenou čepel. Jílec se drží dobře, ale největší problém bude ta hlavice, drží se strašně divně, takže je třeba si na ní zvyknout.
Jo tuhle věc mám doma :)
Podle tvrzení Pavla je originál datován na 1470-1480 a nachází se v muzeu v Basileji nebo Curychu. K vidění v Medieval soldierovi od Embletona (odtud ten zavádějící název). Dále by měl bejt i v oakshottově typologii.
Souhlasím s názorem, že na klasické 1,5 ruční držení za hlavici je trošičku nezvyklý. Ale jinak je skvostně vyvážený a skutečně hezký :)
Ježour
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 107
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Ježour »

Alkeantres wrote:http://www.sword-gur.com/ Jaké dělá meče?
skvělé
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Jen ty šroubované hlavice, které zdůrazňuje, jako "výhodu" mne lehce iritují :) a průřez čepelí je konstantní a poměrně plochý.
Honor supra Vitam! Image
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Jo není to špatný a dokáže pěkný kousky s vyvážením... jen ve chvíli kdy si napískáš co chceš tak už to není tak levný .)) Ale na druhou stranu má dobrý dodací lhůty... což ty zavedený už nemaj páč nestíhaj.
Volkolak

Post by Volkolak »

Takže se nemusím bát si od něj něco kupovat.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Kamarádi na Moravě od něj právě měli pár kusů a pravda, byl to před lety lepší standart, ale zaplacený. I dnes se "dají použít" :) hlavně už asi i zpracování bude lepší než před lety, ale volil bych to nakování hlavice a určitě dle předlohy či typologie.
Honor supra Vitam! Image
frenk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 317
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by frenk »

asi tak, ja bych ocenil i kované čepele...jinak jakž takž, ale ty šroubavané hlavice....
Volkolak

Post by Volkolak »

Šroubovanou hlavici bych tedy nechtěl...řekl bych, že to je spíše nevýhoda.
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Jediný důvod proč nějaký výrobce preferuje šroubovanou hlavici nebo jí dokonce nazývá výhodnější co mně napadá je, že to buď neumí udělat pořádně a nebo je línej se s tím za ty prachy co za to chce dělat (ani jedno není omluva). Většina solidních výrobců hlavici prostě připojí roznýtováním řapu, hlavice se jim neuvolňuje a tak není třeba jí nijak utahovat a opravovat a to samozřejmě bez nějaké přirážky za dobovou technologii. Ono to i těžko může být nějak výhodnější, když je to ojeb který nahrazuje něco co tu fungovalo bez problémů stovky let a bylo vyzkoušeno podstatně větší zátěžovou zkouškou než je naše hobby-šermování.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Wothan wrote:Jediný důvod proč nějaký výrobce preferuje šroubovanou hlavici nebo jí dokonce nazývá výhodnější co mně napadá je, že to buď neumí udělat pořádně a nebo je línej se s tím za ty prachy co za to chce dělat (ani jedno není omluva). Většina solidních výrobců hlavici prostě připojí roznýtováním řapu, hlavice se jim neuvolňuje a tak není třeba jí nijak utahovat a opravovat a to samozřejmě bez nějaké přirážky za dobovou technologii. Ono to i těžko může být nějak výhodnější, když je to ojeb který nahrazuje něco co tu fungovalo bez problémů stovky let a bylo vyzkoušeno podstatně větší zátěžovou zkouškou než je naše hobby-šermování.

Tohle je naprosto trefné =D>

Děkuji ti náčelníku, že jsi se mě zastal :)
Honor supra Vitam! Image
Kolovrat

Post by Kolovrat »

Sroubovana hlavice :roll: des a hruza.
Jinak bud pozdraven Pane z Ronsperka jak valcis? :)
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Napadá mně že jednak slepě věří svým výrobcům a jednak se setkali se sice nýtovanou hlavicí ale blbě udělanou, která se po vyvaklání musí opravit a to je trochu náročnější než utáhnout "matici" na závitu.

S Gurem nemám zkušenosti - měl jsem ale nějaké jeho zbraně v ruce, váhově i vyvážením řekl bych dost příjemné, ceny má rozumné (někdy až podezřelé :-) ), ale musel bych se s tím ohánět tak půl roku rok na tréningu abych si udělal představu jak ty meče drží apod. Na to by ses musel optat lidí co je mají a aktivně je používají.
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň
Contact:

Post by Boreš »

Zdravim
Včera večer povolila omotávka na mém meči, tak jsem ji chtěl předělat komplet. Po sundání na mě čekalo pěkné překvapení. Je to cca tři roky, co jsem ho kupoval. To ale nic nemění na tom, že to neni technologie, kterou výrobce popisuje.
http://img265.imageshack.us/my.php?imag ... 041cm3.jpg
http://img368.imageshack.us/my.php?imag ... 047hu6.jpg
http://img368.imageshack.us/my.php?imag ... 048ol7.jpg
Omlouvam se za kvalitu, je to focený mobilem.
Záštita, která je navařená na dvou plátech železa přinýtovaných na trnu.
Říkal jsem si že se o to s Váma podělim, dost mě to naštvalo.
Do věčnosti!
Post Reply