Zbroje vrcholného středověku.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
abaddon
Site Admin
Site Admin
Posts: 2015
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by abaddon »

;-)
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Povídám si s Markem Strettonem o jeho článku v The Glade, který se zabýval hroty k šípům

Já : "Marku, opravdu se mi líbil ten Tvůj článek v" "The Glade" o hrotech.
Mark : "O Děkuju Ti Jaroslave!"
Já : " Obzvlášt´ta část se střílením skrz zbroje. Byl jsem tak nějak překvapenej, že brigantýna je jediná zbroj schopná vydržet těžkej šíp ze silnýho luku!"
Mark (pohřebním hlasem) : "Až do čtvrtka...."
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

No ted´má nějakou novou špičku podle špiček z Britského muzea, která provrtává plechy i pod 60 stupnovým úhlem. :twisted:

Už jí mám taky!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

"Tahle novinka provrtá ten tvůj zánovní krunýř, jedna dvě!" :badgrin: Jinak myslím že plechy provrtáme taky, jen se u toho víc nadřem s dopravou, sestavováním, napínáním apod. :-X
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Ta hranice je někde na 2 mm mekčího plechu, kterej se pod úderem vytahuje, spíš než by praskal.
Na druhou stranu Joe se svým lukem 170# prostřelil jak 1.4 tvrzenej krunýř, pytel fazolí co byl pod tím a ještě přerazil 5 cm planku na který to bylo uvázaný...
Go figure...
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Docela bych rád pro tu naší hračku nějaký pořádný kyrys na testy, ale počítám že ani ti co po mně tak moc chtěj tu nýtovanou zbroj na testy mi svůj kyrys nepůjčí :twisted: Na druhou stranu nevím co si od proražení 1.5-2mm kyrysu tím kravským šípem co do toho narvem slibovat, to asi není moc zajímavá informace.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

No, my střílíme občas z kuší do kyrysů (starých nebo nepovedených), a popravdě řečeno mi to mnoho poznatků nepřineslo. Z x důvodů se nemůže jednat o věrnou rekonstrukci. Střela udělá v plechu větší či menší díru v závislosti na typu hrotu, hmotnosti a rychlosti, to je asi tak všechno.
Někde na internetu jsem viděl střelbu z kuše (napínané hákem) do kusu nýtované kroužkovky. Šipka jeden kroužek roztrhla a celkem bez problémů prošla dále. K tomu se taky nedá nic dodat, to snad ví každý.
Stejně tak se nedá pořádně zrekonstruovat účinek středověkých palných zbraní, protože nedokážeme (a ani se nesnažíme) vyrobit stejný střelný prach. Ale podle všeho byly, až na prvotiny, dosti účinné, byť neohrabané.
melkel
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1433
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by melkel »

Vyrobit střelný prach původní technologií je velmi jednoduché, stačí suroviny a mlýnek.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Martin : "..z mnoha důvodů se nemůže jednat o věrnou rekonstrukci"

- samozřejmě se to zrekonstruovat dá, kyrys dostane věrnou podporu. Všechno co je potřeba jsou realistický kopie šipek, který jsem tu ještě u nikoho neviděl.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

To, že stačí suroviny mi je jasné.
V době, kdy jsme se o výrobu prachu dle staré "receptury" snažili, jsme měli problémy se sanytrem. Jestli víš, jak středověcí "smrdutí" sanytrníci vyráběli tento produkt, tak to by mne zajímalo. On se sice dá naškrabat ze zdí třeba někde ve chlévě, ale jak se vyráběl ve velkém?
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Třeba zrovna Marc Stretton provádí většinu testů v balistické laboratoři Britského námořnictva.

To mi sice k dispozici nemáme, ale můžeme kopírovat metodiku, kterou zveřejnil a kterou si každej může přečíst.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Sušily a přehazovaly se sračky z hnojných jam.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Hawkwind
Já se při těch úvahách o věrné rekonstrukci dostanu vždy k materiálům. U toho kyrysu by to asi šlo. Složení oceli se zjistit dá. Možná by některý platnéř skutečně vykoval kyrys "středověkým" způsobem.
Šipka by problém být neměla. Obyčejných kovaných hrotů (s tulejkou) mám třeba já doma dost. Pár originálů jsem viděl (vesměs se zbytky dřevěných křidélek). Tady komplikaci nevidím.
Problémem je zbraň, resp. její lučiště. Možná jsem neuvedl, že jsem měl na mysli složené lučiště, nikoliv ocelové. Bohužel stále uvažuji o období, které mne zajímá, aniž bych to zdůraznil (II. pol. 15. stol.).
Ale vlastně nevím, jak jsi daleko s vývojem kompozitu. S kompozitem by to bylo jiný kafe.
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

No, přesně tak jsem to taky četl. Často se používal ovčí hnůj. Ale jestli to dneska u nás někdo zkusil, nevím. Ale znáš-li návod, byl by to dobrý důvod pro pokus. Přehazovat sračky nemůže být složitý. Jenom jestli to nechce "fištróna".
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Martin - já ho nevyvíjím, je dávno vyvinutej. Jen jsem se na to musel naučit některý věci, jako třeba správně vařit klíh (totiž jinak než to dělá třeba truhlář).

My jinak víme jak ty kuše střílely. Když uděláš správnou šipku, tak ji nemusíš střílet ani z kuše abys dosáhl realistických výsledků. Můžeš jí střílet z balistického zařízení, nebo z kuše s jiným lučištěm, ale která dosahuje stejnou rychlost šipky.

Rychlost šipky snadno zjistím z balistické tabulky (kde mám rychlosti a dostřely empiricky zjištěné) a poznatků o dostřelu dobových kuší.(Např. že sice střílely slušně, ale ne tak daleko jako luky) - Je například v tom Hardym a pro šipky a šípy se moc neliší, ačkoli šíp má lepší balistický koeficient.

Kdo by si myslel, že je to moc střílení od boku, není. Takhle se totiž postupuje - na základě úvahy a srovnání. (Angláni říkají "questimated")


Z toho všeho stejně přistaneme na rychlostech šipek od 150-165 fps, pokud se jedná o ty s průrazným účinkem, což stačí na dostřel 200-200 metrů.

Čili pokud střelíš realistickou šipku stejnou rychlostí, nezáleží na tom z čeho jí střílíš....

Pokud bys chtěl dělat testy, hradla mám k dispozici.