Zbroje vrcholného středověku.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Zbroje vrcholného středověku.

Post by Ronšperk »

Máte nějaké dokumntace či fota zbrojí první poloviny 14. století.
může být i druhá půle. Sháním vše co se dá.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Já jsem ti ještě nedával ty zbroje z Visby? To jsou sice až 60-tá léta 14.st. ale jsou tam i dost archaické věci, takže by se z toho dalo lecos odvodit.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Ještě ne. Já jsem nějak ujetý na ty zbroje :) a tak sháním vše. Znáš to, sotva jednu doděláš, už chceš jinou, dokonalejší :)
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

No už se chystám, balím, těším a vůbec.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Je možné, že by některé vrcholně gotické tipy plátových kabátců a doplňků zbrojí známé z německých náhrobků kol roku 1340 byly nýtovány na plsť? Vycházím s mnohdy bohatého a složitého vykrajování lemů plátových částí, které by bylo obtížné zhotovit z tkanin.
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

To je dost nepravděpodobné, proto že by se to vytrhávalo - maximálně že bys použil plsť jako dekorativní nebo vyměkčovací podklad, ale až pod kůži na které to drží. Hypoteticky tam lze dát podložku nebo to podložit kůží ze které se to nebude vytrhávat, ale to jsme tam kde jsme byli.

Já třeba sice šupiny franské zbroje upevnil přímo na plstěné krzno, ale jsou přišívané, nikoli nýtované a to zase není případ těch tvých zbrojí z Wisby nebo náhrobků.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Myslíš, že tedy všechny nosné části kabátců jsou s největší pravděpodobností z kůže a plsť pokud byla použita maximálně dekoračně či jako vycpávku, ale spíše druhotně? NA těch nálezech se našli nějaké zbytky tkanin či kůže?
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

No aby mohla plsť fungovat jako nosný prvek, musí být za a) přiměřeně silná a za b) všechno co k tomu připojíš k tomu musí být buď přišito (dratví, koženým řemínkem aj.) nebo, pokud chceš nýtovat to buď musí procházet nějakou velmi velkou podložkou z kovu či kůže, případně to musí být prostě celé podšité kůží a to už je lepší to nýtovat na kvalitní kůži a tou plstí to jen z dekorativních důvodů (popřípadě jako vyměkčení nebo ochranu hlav nýtů na vnitřní straně kabátce) podšít s tím že na krajích bude přečnívat. Doporučuji jí ale po obvodu obšít. Plsť není tkanina, takže se nebude párat, ale pokud se to namočí, ztrácí to pevnost a není-li to prošité může se to snadno někde drbnout.
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Chtěl bych se celkově poradit. Jedná se o kbelcové helmy. Pokud jsem správně pochopil všechny textové prameny, kbelc na rozdíl od hrnce vždy seděla až na ramenou a rytíř otáčel hlavou uvnitř a nikoliv helmem. Je to tak? (To jistě bude přilba obřích rozměrů vzhledem k obvodu mé hlavy + batvatu + lebky :)) . Jenže u některých typů těchto přileb se mi zdá jejich okraj nepříliš dobře tvarován k tomu, aby seděli čistě jen na ramenou, jako je tomu u přileb kolčích. Někdy jsou dokonce k nalezení kbelce s okrajem téměř rovným či jsem dokonce objevil okraj s napleteným kroužkovým lemem, který dle mého jasně dokazuje omezený pohyb tohoto kbelce pod nímž se nacházela ještě kovová lebka, tak že o hrncové přilbě nemůže být ani řeč. Ještě studuji nějaké materiály, ale zatím jsem dospěl jen k tomuto. Otázka tedy je seděla vždy na ramenou? Nebo rozlišovací prvek od hrnce je spíše vnitřní lebka či šlap. Co vy na to???????????????????????????????????????????????
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Podle mne nutně nemusela i když asi většinou seděla, šlo navíc o dost těžkou přilbu. Ale zkus se zaměřit na tvar vrchlíku - hrncové přilby bývají nahoře rovné nebo je tam prostor k umístnění klenotu apod. Viděl jsem i různé patypy ale převažuje plochý vrchlík. Kbelce bývají delší, protažené a mají častěji vrchlík vydutý (takže pak mnohem lépe sedí na té "anatomické lebce").
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Právě to si myslím také. Totiž že ta přilba seděla na té lebce s malým vymezením od ramen. Šlo by s ní pak relativně hýbat což by zlepšilo vidění a při tjostu by pouhým skloněním hlavy dosedla na ramena čímž by vlastně zafixovala krční páteř proti nárazu. Je to teorie, ale chystám se to odskoušet. Co myslíš?
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Necháš se praštit do hlavy rozhoupanou traverzou? :twisted:
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Post by Ronšperk »

Hm myslel jsem samozřejmě rekonstrukci té přilby a funkčnost, případně náraz ratiště, ale když o té traverze mluvíš myslím že bych na tento test mohl použít nezdárného panoše. :lol: Nafotíme to a vydáme knihu :lol:
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Pokud kniha vydělá na případné doživotní léčení panoše... Ale jinak s tímhle by možná mohli mít nějaké zkušenosti kaskadéři co dělají tjost i když si nejsem jistý nakolik vážně a věrně se snaží o boj a jak často se trefí do hlavy.
hawkwind
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 315
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by hawkwind »

Debata s Towton Lads

Já: Marc, I really enjoyed your article in "the Glade" about arrowehads.
Mark Stretton: Oh thank you Jaroslav!
Já: Particulary the part with shooting through the armour. I was kind of a surprised that Brigandy is the only thing capable to withstand heavy arrow from heavy bow....
Mark Stretton (pohřebním hlasem) : till Thursday...
Post Reply