Zbroje vrcholného středověku.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

konkrétně tenhle plátový kabátec je doložený :wink: jinak je to šikovné řešení, protože se kabátec skládá z několika plátů a zjednodušuje se tak výroba kyrysu. Tohle by mělo být datovatelné k 3/4 14.st. až poč. 15.st.
Ich dien!
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

Maršálek wrote:konkrétně tenhle plátový kabátec je doložený :wink: jinak je to šikovné řešení, protože se kabátec skládá z několika plátů a zjednodušuje se tak výroba kyrysu. Tohle by mělo být datovatelné k 3/4 14.st. až poč. 15.st.
dik mel jsem zhruba stejne informace jen jsem to chtel potvrdit od nekoho fundovaneho :wink: doufam ze mi to nekdo vyrobi :)
User avatar
Vitous
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 494
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Tišnovská Nová Ves

Post by Vitous »

Kdyz to tu tak zbezne procitam, rikam si, jak to mame proti vam jednoduche. Zlata doba palných zbraní... :-)
Vitana sgt. Compagnies Franches de la Marine
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

tak jsem trosku zabadal na internetu a tady je dalsi nasup obrazku :)


1365 - typnul bych si ze ma brigandinu
Image


1290 - zajimave vyduty hrudnik ... myslite ze tam ma nejakou supinovou vestu ?
Image


1320 - komplet ruce

Image

1323 - uz si polepsily a tak ma ruce a nohy
:wink:
Image

1337 - velmi zajimavy obrazek ( alespon pro me ) myslite ze ma kyrys ?

Image

kdokoli mate nejake vyobrazeni brigantin , ci platovych kabatcu okolo roku 1330 :) prosim o poskytnuti . Obzvlastne pokud nevite o nejakem vyobrazeni rytire s platovymi doplnky + kabatcem bez krouzkove zbroje ...
User avatar
Heinrich von Rheinhausen
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 515
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by Heinrich von Rheinhausen »

melandr wrote:
Maršálek wrote:konkrétně tenhle plátový kabátec je doložený :wink: jinak je to šikovné řešení, protože se kabátec skládá z několika plátů a zjednodušuje se tak výroba kyrysu. Tohle by mělo být datovatelné k 3/4 14.st. až poč. 15.st.
dik mel jsem zhruba stejne informace jen jsem to chtel potvrdit od nekoho fundovaneho :wink: doufam ze mi to nekdo vyrobi :)
Se mi zda, ze ti asi jednu strelim mladej. Tak kdyz ti to rikam ja, tak ti to neprijde dostatecne fundovany? Tos pos...
Kamarade ty do radu radsi ani nevstupuj, nebo ti udelam peklo na zemi. :twisted:
fra Heinrich von Rheinhausen Zemský mistr Řádu svatého Jana Jeruzalemského
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

Jachym Hrabec wrote:
melandr wrote:
Maršálek wrote:konkrétně tenhle plátový kabátec je doložený :wink: jinak je to šikovné řešení, protože se kabátec skládá z několika plátů a zjednodušuje se tak výroba kyrysu. Tohle by mělo být datovatelné k 3/4 14.st. až poč. 15.st.
dik mel jsem zhruba stejne informace jen jsem to chtel potvrdit od nekoho fundovaneho :wink: doufam ze mi to nekdo vyrobi :)
Se mi zda, ze ti asi jednu strelim mladej. Tak kdyz ti to rikam ja, tak ti to neprijde dostatecne fundovany? Tos pos...
Kamarade ty do radu radsi ani nevstupuj, nebo ti udelam peklo na zemi. :twisted:
aj aj jsem se tesil ze nekdo neco prispeje k tem obrazkum rozumneho :) . Obhajovat se nebudu :lol: kdyztak holt jednu za ucho dostanu ;)
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

1365 - typnul bych si ze ma brigandinu
Image
- souhlas, s největší pravděpodobností se jedná o brigantinu. Maršálek


1290 - zajimave vyduty hrudnik ... myslite ze tam ma nejakou supinovou vestu ?
Image
- z toho vydutí moc nevidím, takže nekomentuji. Maršálek


1320 - komplet ruce
Image
- tyhle ranné ruce nejsou až tak vzácné, přesto jsem je u nás ještě na nikom jako rekonstrukci či inspiraci neviděl. Tyhle ranné plátové doplňky jsou v rámci projektu plně akceptovatelné. Maršálek



1323 - uz si polepsily a tak ma ruce a nohy
:wink:
Image
- opět, ranné plátové doplňky, u šlechtice plně akceptovatelné v rámci projektu. Maršálek

1337 - velmi zajimavy obrazek ( alespon pro me ) myslite ze ma kyrys ?
Image
- to souvisí s moderním plátovým kabátcem, který je stále složený z jednotlivých tvarovaných segmentů. Samotný hrudník (ne celý přední díl, boky a břicho je z destiček) je již zpravidla tvořený jedním plátem ve tvaru "ledviny", viz. např. sv. Jiří na Pražském hradě. To vytváří klenutí, kam na hrudníku mezi prošívanici a tento plát vložíš pěst (myšleno ve smyslu hloubky vyklenutí), takže případná deformační zóna je velmi solidní. Takhle klenutý plátový kabátec mám na 3/4 14.st. a je inspirovaný právě sv. Jiřím z Pražského hradu. Stejně klenuté hrudníky mají ve zbroji sochy králů na tumbách z parléřské huti (viz. např. tumba Přemysla Otakara II., nebo socha sv. Václava - obé chrám sv. Víta, 2.pol.-3/4 14.st.) . Maršálek

kdokoli mate nejake vyobrazeni brigantin , ci platovych kabatcu okolo roku 1330 :) prosim o poskytnuti . Obzvlastne pokud nevite o nejakem vyobrazeni rytire s platovymi doplnky + kabatcem bez krouzkove zbroje ...[/quote] - to tě zklamu, kroužky stále tvoří základ zbroje, na který se navlékají zesilovací pláty. Maršálek :biggrin:
Ich dien!
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

dik za odpovedi jen ktomuhle obrazku

Image

kolem krku ma takove desticky pak zacina varkoc a hrudnik take vypada jako kdyby to byla nejaka brigantina . Chtel bych najit nejaky Coat of plates na toto obdobi :( moje snaha je vsak asi marna . S tou krouzkovou zbroji to je spatne nechce se mi to nosit :( no vybral jsem si spatne postaveni :) asi zustanu u nejakeho zbrojnose s kozenou zbroji ...
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

ty destičky kolem krku by mohly být zpevnění nákrčníku, ale přiznávám, že takhle to vidím poprvé :oops: V této době se již objevují různě zpracovávané nákrčníky, kryjící přechod mezi rameny a helmicí, ale u téhle zbroje mi to nedává moc smysl. Domnívám se že ony šupiny zakrývají ramena varkoče...
Pokud jde o hrudník, pak bylo běžné že těžkooděnec měl spalnieř (spodní prošívanici), na ní pak kroužky a navrch jako zesílení svrchní tužší prošívanici, šupinový nebo plátový kabátec.
Střízlivý odhad váhy zbroje tohoto těžkooděnce je cca 25-30kg (nejsme na tom lépe - myšlena celá váha výzbroje včetně helmice, štítu, meče a pobočních zbraní, tedy dýky a palcátu nebo sekery). Na druhou stranu, já sám mám sice celokroužky doplňované zesilovacími pláty holení, předloktí a nadloktí, ale zbroj volím dle způsobu boje a tak mnohdy oblékám "jen" spalnieř, kroužkovou půlzbroj, nohy kryju jen prošívanými nohavicemi, nákolenkou a zesilovacími pláty holení - tím tak o 1/4 až 1/3 snížím váhu zbroje.
Ich dien!
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

jo jo :) tak krouzkovka bude jen penize nejsou zatim musim zustat lehce oden.
P.s.: trosku ot ale videl jsem fotky z vaseho srazu musim priznat ze jsem si velmi pectlive fotky prohlizel a obzvlastne nektere kostymy jsou uzasne . Stve me ze bude trvat dlouho nez podobneho stavu dosahnu alespon u Johanity a to tam je kladen vyraz na chudobu nastesti pro me
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

melandr wrote:jo jo :) tak krouzkovka bude jen penize nejsou zatim musim zustat lehce oden.
P.s.: trosku ot ale videl jsem fotky z vaseho srazu musim priznat ze jsem si velmi pectlive fotky prohlizel a obzvlastne nektere kostymy jsou uzasne . Stve me ze bude trvat dlouho nez podobneho stavu dosahnu alespon u Johanity a to tam je kladen vyraz na chudobu nastesti pro me
pokud jde o zbrojné odění, stejně ho musíš stavět od spalnieře, takže to není žádná bolest když nebudeš mít komplet hned a budeš zpočátku používat zbroj bez kroužků. Když na spalnieř oblékneš místo železa svrchní silnější (a volnější) prošívanici, kterou budeš v budoucnu nosit primárně na kroužky. Stejně se dá postupovat s plátovým kabátcem, ale tam bych volil co nejjednodušší, aby jsi si nezkomplikoval život až pod něj budeš dopdatečně oblékat kroužkovku (ve smyslu aby ti pak nebyl malý). Ostatně i pro urozeného bych viděl solidní prošívanou zbroj jako velmi vhodnou pro pěší boj - bude-li doplněna odpovídajícímy železnými doplňky, jako helmice, kroužkové rukavice, atd.

Pokud jde o oděvy Hradeckých, už jsou leckdy vidět pěkné kousky, ale pokud jde o celek, jsme teprve na začátku :wink:
Ich dien!
melandr
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 155
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha-Zapad

Post by melandr »

tak obrazky mam na svem webu kde zustanou . i na disku kde je mozna stratim uz nevim kde jsem je sehnal bohuzel ... ale na tech strankach nebylo nic jineho nez tyto obrazky ;) .

no nepotesily jste me co se da delat . Holt bez auta to nejde jsem nyni rad ze taham zbroj lehkoodence na zadech a uz i to je nad mirou prijemneho cestovani a to musim priznat ze spousta veci mi schazi. I limec je zajimava vec. Kdyz to clovek sikovne posklada (veskere doplnky a kostym ) nakonec zbyde viditelne snad jen krouzky na rukach a sukne . Myslim ze se vrhnu tou variantou privazanych krouzku (chvily jsem uvazoval i o jinych materialech ,ale myslim ze to nebude pripustne) .
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

K té pravděpodobné šupinovce. Tomu bych se nebránil. Existuje německý náhrobek Albrechta von Hohenlohe datovaný k roku 1325. Tam pod varkočem zřetelně vystupuje šupinová vesta tvořená malými pravděpodobně na kůži nanýtovanými plíšky zastřiženými do ostrého hrotu. Soudím že to byla méně užívaná, zato alternativní zesilovací ochrana používaná souběžně s plátovým kabátcem. Evidentně však nešlo o tak dokonalou ochranu, jakou představoval kabátec, protože byla nakonec vytlačena.
Ještě k těm zbrojím vůbec. Je třeba také dbát na to, kterou postavu představuji a jak dobrou zbroj bych byl schopen financovat. :)
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

k těm šupinovým kabátcům a brigantinám dodám, že Prcek pálí na laseru destičky dle šablony za úsměvné ceny. Kontakt zprostředkuji :wink:
Pokud jde o to krzno s našívanými kroužky, pak vypadá následovně:
http://www.slstrutnov.cz/serm/upravene/5/PICT0018.JPG
http://www.slstrutnov.cz/serm/upravene/5/PICT0019.JPG
http://www.slstrutnov.cz/serm/upravene/5/PICT0016.JPG

Zbroj je samozřejmě stylizována k přelomu 14. a 15.st.
Ich dien!
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Image
Krása :shock: z jaký látky je to šitý?