Zbroje vrcholného středověku.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Nemusíš ty řetězy vést v podpaží, ale můžeš si je dát přes ramena. Potom co shodíš helmu na záda, bude držet relativně pevně a rozhodně se nesveze na strany tolik, jako na tom jednom řetězu. Když bude uchycenána dva řetězy, sjede na zádech do polohy takové "kapuce" a zadní částí se bude opírat o záda (ostatně v Romance of alexander je takto umístěná kbelcovka vidět hned u dvou jezdců - dám sem odkaz). I ta verze s nějakým řemenem na zádech je taková dost komplikovaná. Přijde mi to trochu jako známé rčení "proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě" a hlavně by v případě toho nanýtování byla na zadní straně kbelcu díra, ktrá by to potvrzovala. A tak se ptám našla se někde kbelcovka s dírou pro nýt na zadní straně?

Jinak ten popis srážky na kopí je reálný.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

http://image.ox.ac.uk/show?collection=b ... =msbodl264
Jsou to strany 101v (vpravo dole), 113r (taktéž vpravo dole) a 117v (vlevo uprostřed), ale určitě toho bude daleko víc.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec

Post by maser »

vladan: souhlasím s tebou, pěkně je to vidět v pařížském zlomku latinského překladu Dalimilovy kroniky (nejsou vidět bohužel řetězy, ale přilba opírající se o záda hledím vzhůru, takhle by ji jeden řetěz neudržel)
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Vladan wrote:I ta verze s nějakým řemenem na zádech je taková dost komplikovaná. Přijde mi to trochu jako známé rčení "proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě" a hlavně by v případě toho nanýtování byla na zadní straně kbelcu díra, ktrá by to potvrzovala. A tak se ptám našla se někde kbelcovka s dírou pro nýt na zadní straně?
Ano, třeba "Pembridge helm" má vzadu dole dvě díry:
Image

Na tu by seděla moje domněnka. Odkaz na více fotek: http://robert-helen.smugmug.com/gallery ... 1088#P-1-9
Ale jinak je to problematika zapeklitá. Když vezmeme vývoj zbroje, ke které se kbelcovka používala, (kroužky, zesilovací pláty, zbroj přechodného typu), dále určitě platilo "jiný kraj, jiný mrav". Nepřesnosti umělců v zachycení a málo dochovaných originálů, které jsou navíc z různých dob a zemí.
Bohužel tady asi příliš nepomohou experimenty, neboť se už mnohokrát prokázalo, že to co nám nejde, tak ve středověku šlo a naopak. Tím narážím třeba na nedávno zmíněný šerm mečem upevněným na řetězu ke zbroji.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Zdravím.

Procházím Romanci o Alexndrovi a nacházím vyobrazení těžkooděnců se třemi řetězy na plátovém kabátci a zjevně nikdo nemá kbelcovku. Co všechno se na ty řetězy věšelo?

Další zajímavostí je, že to vypadá jako kdyby měly kroužkovku, naní prošívku a přez ní ještě plátový kabátec v zadu protažený do suknice, který často není heraldicky vyveden (vysvětluji si to tím, že se jedná o stylizované zobrazení jednotného vojska, protože mají jen dva typy heraldických štítů). V některých vyobrazeních je vidět šněrování tohoto kabátce na bocích, jinde na zádech, ale tam je vidět i řemínky a přezky.

http://image.ox.ac.uk/images/bodleian/m ... 64/82r.jpg
jedná se o levé vyobrazení, všech 5 těžkooděnců
Vítězství nebo smrt!
Martin
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 294
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Český Brod

Post by Martin »

Ti ozbrojenci nejsou zobrazeni v plné zbroji a s plnou výzbrojí, leč řetězy připevněné na hrudníku, jen tak odložit nejdou.
Řetězy jsou v klasické podobě a uspořádání. Od pravé ruky: dýka, meč, kbelcovka.

To je častá věc, že na obrazech mají některé postavy pouze část zbroje a někomu to může přijít nelogické.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Takto jsou vyobrazeni i v bojových scénách. Jak by měla tedy vypadat kompletní zbroj?
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Vladan wrote:Zdravím.


Další zajímavostí je, že to vypadá jako kdyby měly kroužkovku, naní prošívku a přez ní ještě plátový kabátec v zadu protažený do suknice, který často není heraldicky vyveden (vysvětluji si to tím, že se jedná o stylizované zobrazení jednotného vojska, protože mají jen dva typy heraldických štítů). V některých vyobrazeních je vidět šněrování tohoto kabátce na bocích, jinde na zádech, ale tam je vidět i řemínky a přezky.
To se špatně díváš. Ta prošívka ja o ní mluvíš je plátový kabátec, což ostatně dokládají ty nýtky a to co by měl být plátový kabátec je varkoč, dost typického střihu pro toto období. Ty řetězy se prostrkávali pravděpodobně přes otvory v jeho hrudní části.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

To sem si myslel původně, ale zmátly mě právě ty řetězy a tohle mě nenapadlo. Díky.

Jak je to tedy s kompletní zbrojí? Já měl zato, že to byl prošívaný kabátec, kroužkovka, plátový kabátec + ochrana končetin a helma, popř. navíc kbelcovka. V Romanci o Alexandrovi ale kbelcovku často nikdo nemá (mluvím o bojových scénách) tak proč ty 3 řetězy? Kdyby na tom jednom řetězu byla kbelcovka a iluminátor by si zjednodušil práci tím, že jí nenakreslil, asi by ten řetěz nevysel dolu stejně jako ostatní, ale byl by přes rameno nebo tak něco, protože je zde zobrazováno spousta detailů dost přesně. Jsou zde pro porovnání i výjevy na kterých je vidět bojovník s kbelcovkou na zádech (odkaz jsem dával dříve)
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Jedna z bojových scén, kde je to vidět.
http://image.ox.ac.uk/images/bodleian/m ... 64/84v.jpg
Vítězství nebo smrt!
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

mne sa zda ta zbroj kompletna, akurat teda nemaju prilby a rukavice, ale inac mi tam nic nechyba... co sa tyka tej kbelcovky, to by mi starosti az tak nerobilo, ono zalezi, ktoru cast bitky autor zobrazil, resp. co vlastne zobrazuje - kbelcovka bola prilba len na prvy stret s kopijou
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

To je jasné, ale napadá mě, že by si možná (když už si dává záležet na všech možných detailech včetně vymalování prokátu na civilních oděvech) dal tu práci a řetěz, na kterém má být kbelcovka jež je shozena na záda, by namaloval přes rameno směrem na záda a ne volně spadlý k pasu jako ostatní.
Vítězství nebo smrt!
Triarius
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 137
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Trnava, SR

Post by Triarius »

je dost mozne, ze tam tu retaz proste nemal, nemame dolozene, ze museli byt zakonite 4, naopak, na viacerych vyobrazeniach som videl len 3 a aj kbelcovky sa vyskytuju tak s jednym, ako aj 2 otvormi na retaze a mam pocit, ze aj bez...
Nón est victória sine évocátióne

www.kompania.sk
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Možné je všechno. Chci v budoucnu rekonstruovat plátový kabátec a tak zbírám informace a ty řetězy mě docela zajímají.

Díky všem
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

radar wrote:wagner kdesi uvadel, ze retezy mohli mit i funci zesileni obrany - preci jen kdyz te nekdo sekne pres hrud a zastavi ho volne visici retez , tak uz se rana na platovy kabatec nedostane. ALe to je jen hypoteza.
TO si myslím je opravdu jen hypoteza. V sedle je praktičtější ty řetezy mít spíš vodorovně. Ale vše je možné :)

Vladan:
To záleží na charakteru bitvy. Kbelc je záležitost vyloženě proti tjostu, a střetu na kopí. Pokud terén situace, či čas to nedovolí, není třeba do bitvy kbelc a můžeš jet bez něj. Zde evidentně na kopí vůbec nedošlo (nejsou tam ani zpřelámaná dole) tak proč tedy kbelce.
Honor supra Vitam! Image