Zbroje vrcholného středověku.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Já chci vyzkoušek ty žíně jak měli na Florenci doufám že to stihnu do příští sezóny mám jenom strach jestli to bude držet ručně prošitý přece jenom ten strojovej steh je pevnější pokusim se to ale šít sedlářskym #-o
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Já bych hrozně rád věděl, jak se vyráběla žíněná košile. Písemné prameny jsou toho plné, obvykle jde o oděv kajícníků (protože nosit tohle na těle může jen masochista). Buď ve formě celé košile nebo jen pásu. Jenže nikde jsem nenašel popis toho jak se to vyrábělo - zda je to nějak tkané přímo z žíní a sešívané nebo zda jde o žíně zatkávané to tkaniny z jiného materiálu - lnu či vlny apod. Protože jsem zatím neobjevil žádnou dochovanou žíněnou košili z RS, zkouším to tady.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Pruser wrote:Já chci vyzkoušek ty žíně jak měli na Florenci doufám že to stihnu do příští sezóny mám jenom strach jestli to bude držet ručně prošitý přece jenom ten strojovej steh je pevnější pokusim se to ale šít sedlářskym #-o
Ne že bych chtěl být tak echt, ale konrétně prošívanice šiju vždycky v ruce. Stroj bych spolehlivě odvařil, protože jde o vrstvený materiál. Píšu to proto že jsem si jich šil již cca 7 (od spalnieřů po solidní svrchní prošívanice) a nikdy jsem neměl s pevností stehů problémy. Faktem ovšem je, že jsem to občas prošíval za pomocí kombinaček :biggrin:
Ich dien!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Když jsem si kdysi začal šít prošívanici, nadšeně jsem se do toho pustil s kostěnou jehlou. ušil jsem s ní límec, zahodil ho..a začal znova.
To mi připomíná - uvažuju o tom, že bych si znovu a lépe postavil gotiku - víte o nějakých vyobrazeních nízkého kyrysu u pěšáka z 1.pol. 15.století? vybavuje se mi jen jeden obrázek z Wagnera a ten myslím úplně dobově neodpovídá.
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc

Post by Opat »

Knecht wrote:Když jsem si kdysi začal šít prošívanici, nadšeně jsem se do toho pustil s kostěnou jehlou. ušil jsem s ní límec, zahodil ho..a začal znova.
To mi připomíná - uvažuju o tom, že bych si znovu a lépe postavil gotiku - víte o nějakých vyobrazeních nízkého kyrysu u pěšáka z 1.pol. 15.století? vybavuje se mi jen jeden obrázek z Wagnera a ten myslím úplně dobově neodpovídá.
Obrázek si ve své malé sbírce nevybavuju (od toho máme Maršálka a Radara :biggrin: ), ale myslím, že by to neměl být problém... Teda... Záleží na provenienci a především sociálním statutu. Čili co čekáš? Co chceš dělat? Ono přece jen i u husitů je velká stratifikace (nepředpokládám teda, že bys přeběhl na stranu pod jednou :p ).
Průser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 218
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Královské město Velvary

Post by Průser »

Ne že bych chtěl být tak echt, ale konrétně prošívanice šiju vždycky v ruce. Stroj bych spolehlivě odvařil, protože jde o vrstvený materiál. Píšu to proto že jsem si jich šil již cca 7 (od spalnieřů po solidní svrchní prošívanice) a nikdy jsem neměl s pevností stehů problémy. Faktem ovšem je, že jsem to občas prošíval za pomocí kombinaček :biggrin
A šil si to normálním nebo sedlářskym stehem? Neboj šít chci stoprocentně v ruce plánuju totiž nahradit strojově šitou prošívanici pořádně nasmoleným svrchním krznem :wink:
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové

Post by Maršálek »

Pruser wrote:
Ne že bych chtěl být tak echt, ale konrétně prošívanice šiju vždycky v ruce. Stroj bych spolehlivě odvařil, protože jde o vrstvený materiál. Píšu to proto že jsem si jich šil již cca 7 (od spalnieřů po solidní svrchní prošívanice) a nikdy jsem neměl s pevností stehů problémy. Faktem ovšem je, že jsem to občas prošíval za pomocí kombinaček :biggrin
A šil si to normálním nebo sedlářskym stehem? Neboj šít chci stoprocentně v ruce plánuju totiž nahradit strojově šitou prošívanici pořádně nasmoleným svrchním krznem :wink:
to jsme se nepochopili :wink: ruční šití je dané především tím, že strojem to neprošiješ (tím nepreferuji stroj). Ustojí to i klasický steh, nejenom sedlářský. 3iju dratví, nebo slabším provázkem.
Ich dien!
User avatar
Knecht
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 6696
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Knecht »

Opat: Pokud by něco takového bylo, samozřejmě bych nejradši vyobrazení z husitských Čech,ale nepohrdnu ani jinou relevantní proveniencí. A sociální zařazení - řekněme lépe vybavený žoldnéř (příležitostně střelec), tj. moje představa by byla prošívanice+ pár kousků železa(šlap mám, lokty taky a spolu s tím kyrysem by to bylo všechno)
User avatar
Opat
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 190
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové - Olomouc

Post by Opat »

Knecht wrote:Opat: Pokud by něco takového bylo, samozřejmě bych nejradši vyobrazení z husitských Čech,ale nepohrdnu ani jinou relevantní proveniencí. A sociální zařazení - řekněme lépe vybavený žoldnéř (příležitostně střelec), tj. moje představa by byla prošívanice+ pár kousků železa(šlap mám, lokty taky a spolu s tím kyrysem by to bylo všechno)
A tobě jde o to, stavět si něco dle konkrétního vyobrazení nebo jen hledáš doklad, jestli je takové vybavení možné? Jinak já nevidím důvod, proč bys nemohl s klidným srdcem ztvárnit žoldnéře s předním kyrysem, silnou prošívanicí, myškami a přílbou. Vzhledem k vybavení městských zbrojnic (kupř. už ve 14. stol. - viz i Vojenské dějiny Československa) a cenové relevanci bych to neměl za problém.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha

Post by Bohuslav »

http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... etail5.gif

Potřeboval bych poradit nějaké fígle na smolení.Jakou funkci tam ta smola měla?Jsou ještě nějaké jiné možné metody zesílení takového zbroje zvenčí.
Jaký materiál použít na vycpání(výhody/nevýhody)?
Myslíte, že jsou zde rukávy vsazeny, mohly by být rukávy přivazovací?
Máte někdo zkušenosti s těmi prošívanými rukavicemi,měli by tam být ty průstřihy na ruce na dlani?To zesílení kolem krku je také z látky, nebo je to nějaká kůže?

Dík
User avatar
Kydliman
Nováček
Nováček
Posts: 31
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Kladno

Post by Kydliman »

Image
Image
Image
Image
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno

Post by Kain »

Takhle čisťoučké na stojánku to vypadá moc hezky:-)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

Ta smola po zchladnutí ztvrdla a vytvořila jakýsi "laminátový" korpus na těle. Nevýhoda takového zpevnění byla ovšem snadná vznětlivost :) .
Na vycpání se používala vlna, lněná koudel, koňské žíně...
Pán z Dobrušky mi dával kontakt na nějaké vlněné rouno, ale to bych musel najít.
V tomhle obrázku to vypadá spíše jako prošívanice s rukávy plus prošívaná vesta navrch.
Ty rukavice nemají dlaň. Je to vlastně horní část rukávu prodloužená a kopírující tvar ruky a na špičkách prstů je taková kapsička do kterou si zasunutím prstů celou rukavici upevníš na ruku. Kunášek měl tuším detailní fotografii velmi zdařilé rekonstrukce.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto

Post by Ronšperk »

No tak to byl fofr. Proč já se s tím vlastně píšu? :)
Honor supra Vitam! Image
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec

Post by Wothan »

Jak by to z té Mac. vypadlo :wink: