Zbroje vrcholného středověku.

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Bestian »

Co to zkusit zatepla? :)
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Hellwick »

Ok, díky moc, včera jsem udělal ten zpevňující "žlábek" už jsme čekal že jsem příjdu a bude tu NE NE a ještě jednou NE :D

btw.. za tepla možná až koupím výheň tu šlapací :D zatím ji nemůžu sehnat za rozumné prachy...
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Bestian »

To máš celkem jedno, jestli šlapací nebo s motorem. Zkoušej kovošroty, tam se lecos objeví :wink:
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Noxter
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Noxter »

Hellwick wrote:Zdravím zkouším vyrobit plátové ruce, zatím jsem na začátku. Chtěl bych se optat jestli tento kloub http://hellwick.rajce.idnes.cz/nastenka ... celekb.jpg by seděl do let 1450+ nebo 1475+. Jestli by mi mohl napsat někdo od kdy do kdy se to používalo, popřípadě uvést jiné varianty kloubu byl bych velice rád. Jinak ke zpracování kloubu mi zatím moc nepiště kritiku, dělal jsem to asi 45 minut je to třeba prohloubit a zpevnit lísteček. Díky moc. :-k
Ten časový rozptyl je dost velký a "typické" loketní myšky budou vypadat již jinak. Dost záleží k jakému zbytku to chceš přidat(kompletní zbroj italského, německého typu). Osobně si myslím že k tomu roku 1475 jsou tvarově už archaické, na druhou stranu asi i tahle konstrukce by se výjimečně daly dohledat, ale budou vypadat trochu jinak.
Attachments
Metropolitan Museum of Art.jpg
Invalidovna plechova_ruka_1480,_milanska_prace2.JPG
Podle dobrého pána, dobrá jízda bývá.
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Hellwick »

No chtěl jsem právě německého typu a paži spojenou nýty, jestli by to šlo. To prohnutí jsem udělal trošičku jinak ale co tak koukám stejně to budu předělávat ještě jednou protože jsem tam vykrojil takové zobáčky.. na pohled by to sice bylo hezké ale jak tak koukám nikde to nevidím, mezi tím sháním ještě tu šlapací výheň. Takže dost času dořešit tu vzhledovou problematiku a pak se vrhnout na jistotu. :-k
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Ronšperk »

Ten vzhled bys měl pořešit myslím více. Nejlepší cesta je kopírovat již známý originál celý a ne jen konkrétní části. Snadněji uděláš chybu.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
Hellwick
Nováček
Nováček
Posts: 27
Joined: Mon 27. Feb, 2012 15:12

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Hellwick »

Jasně jasně, a nemohli byste mě někdo odkázat na takové možnosti na internetu? Nebo vážně budu muset kupovat nějakou literaturu nebo procestovávat muzea? :roll:
User avatar
Ronšperk
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 693
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Mýto
Contact:

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Ronšperk »

Obávám se, že se tomu nevyhneš.
http://www.themcs.org/armour/14th%20cen ... armour.htm
Tady máš zatím pár náhrobků, ale jako všechno, nejlepší je, když si to prohlídneš sám osobně. Pokud se rozhodneš dělat pláty, neujdeš muzeím a knihám.
Honor supra Vitam! Image
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by maser »

Případně další praktický vyhledávač zbrojí: http://effigiesandbrasses.com/monuments/
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Elenir
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Fri 25. Jul, 2014 10:12

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Elenir »

Zdravím,
Potřeboval bych poradit / pomoct. Sháním podklady pro výrobu prosivky tak aby datacne odpovídala období začátku 14. Století (Počátek vlády J.Lucemburského u nás.).
Šít hodlám ručně, materiál mám: pevný režný len na svršek, jemnější len na vnitřek a hromadu vyprane vlny na vycpani. Hledal jsem informace kde jsem měl přístup, ale detailní a hlavně praktické poznqtky jsou nedostatkove zboží , tudíž se chci optat na pár věci.
Za první, do jaké míry odpovídá prosivka od wothana na curii datacne tomuto období? Jde mi například o pestnice, zda je lepší zvolit prosivku s pestnicemi v jednom kusé nebo delene? Z praktického hlediska se přikláním k delene variantě jak rukavic tak celé zbroje. Ale raději se optam nez budu stříhat, šit a následně objednávat krozkovku.
Druhá věc co bych rád věděl je zda je pro toto období lepší mít kroužky s kapi, nebo bez a použít krouzkovy límec.
Ještě abych vás uvedl do kontextu toho co chci dělat tak nižší šlechta, v podstatě takový lepší tezkodenec.
P.s. Sory za kostrbaty sloh háčky čárky atp. Z.mobilu je to za trest :)
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Maršálek »

lepší těžkooděnec za sebou bude mít svou družinu - to je to, kam spěješ?

na počátek 14.st. doporučuji kroužkovou košili s integrovanými pěstnicemi a kápí.

pokud nebudeš mít polstrované pěstnice přímo v košili, pak doporučuji imtegrované prošívané a rukávem


obecně lepší na komunikaci pro toto období na diskuzním fóru hradeckého dvora www.hradeckydvur.net
Ich dien!
Elenir
Nováček
Nováček
Posts: 2
Joined: Fri 25. Jul, 2014 10:12

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Elenir »

Rád bych k tomuto spel, je to ale běh na delší trať.
Hradecký dvůr navštěvují celkem casto, je tam mnoho hodnotnuch informaci ale taky variant, mě by celkem zajímaly praktické zkušenosti lidí kteri se tím zabývají. Např u těch rukavic jak jsi zmínil, důvod proc tuhle variantu doporucujes...

Edit: k té kapi to zase souvisí s volbou přilby. Momentálně disponují hrncovkou od Vaňka, pěkný kousek. Ale vyvstává otázka jestli se dá kombinovat s tímto typem zbroje a případně s kloboukem který si hodlám pořídit. ( z hrnce je kulovy vidět a ještě hůře se.v tom dýchá.).
Nicméně si chci objednat od wothana krouzky, ale to nepůjde dokud nemám pojem a průjem o velikostech prosivky atd atd. Takže se snažím nějakým způsobem si ujasnit a utvrdit se v tom co vlastně budu a chci dělat.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Re: Zbroje vrcholného středověku.

Post by Maršálek »

přelom 13. a 14.st dělají prakticky jenom lidé kolem Dvora a ti sem již roky nechodí, proto se tu těžko někoho doptáš :wink:
Ich dien!
Post Reply