Šupinové rukavice?

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Markvart z Goldenbergu
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Šupinové rukavice?

Post by Markvart z Goldenbergu »

Ochrana rukou je velmi důležitá. Ale co s člověkem, který má estetické cítění a kroužkové a prošívané rukavice se mu hrubě nelíbí?

Viděl jsem někde krásnou iluminaci na které bylo něco o čem si nejsem jistý jestli byli rukavice kroužkové nebo šupinové. Bylo vůbec něco jako šupinové rukavice počátkem 14. století?

Děkuji za pomoc přátelé.
User avatar
Přibík
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 612
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Suchdol nad Lužnicí
Contact:

Post by Přibík »

někde jsem četl o jakémsi šupinovém návleku který se dával na rukavice a pripevňoval se řemínky ale jinak jsem toto nikde neviděl, bylo by dobré kdyby jsi sem přidal tu iluminaci
Markvart z Goldenbergu
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Markvart z Goldenbergu »

No jo ale já právě nevím kde a kdy jsem to onehdá viděl :-(
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Rukavice až tolik nedoporučuji. Spíš komplet - pro těžkooděnce. Co chceš vlastně dělat za oděnce? Jaká má být tebou ztvárněná postava?
Vítězství nebo smrt!
KŘIŽÁK
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 344
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by KŘIŽÁK »

šupinové a elegantní rukavice jsem zaznamenal v ilustraci v Osprey-výjev z bitvy u Cournay(?)měl je těžký pěšák v kompletu,v brigantině a klobouku-ale víte jak to občas s tím ospreyem je.....
JEDEN BŮH NIKDY NESTAČÍ..
Markvart z Goldenbergu
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Markvart z Goldenbergu »

Nižší šlechtic. Co se zbroje týče mám v plánu šupiny. Ty ovšem v kompletu nebyly úplně běžné. Takže počítám, že to udělám s krátkým rukávem a po kolena. Helma bude podle situace. Převážně klobouk.
Last edited by Markvart z Goldenbergu on Thu 09. Apr, 2009 20:20, edited 1 time in total.
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

NO ono šupiny tak nějak pro 14. století běžné nejsou vůbec. Spíš bych dokonce řekl, že nevhodné (leda jako nějaká archaická zesilovací zbroj - viz nálezy z Visby). Projdi si něktré manuscripty a koukni na náhrobky, fresky.... abys získal nějakou představu, jak má šlechtic vypadat (koně si pořizovat nemusíš :wink: )

alespoň základ:

Maciejowská bible: http://www.medievaltymes.com/courtyard/ ... images.htm

Codex Manesse:
http://www.tempora-nostra.de/tempora-no ... php?id=203

Web gallery: http://www.wga.hu/frames-e.html?/search.html

Aspoň základ náhrobků:

http://www.themcs.org/armour/14th%20cen ... armour.htm

Jako zbroj doporučuji kroužkový komplet.

Prostě si o daném tématu něco zjisti, zamysli se nad tím, jak by měl nízký šlechtic (tedy velice dobře vybavený těžkooděnec) vypadat. Pro začátek doporučuji udělat si vybavení na lehkooděnce a nabrat nějaké zkušenosti. Ostatně své lehké vybavení pak můžeš přenecht některému ze svých družníků - bez družníků stejně nebudeš za šlechtice na žádné rozumné akci považován.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Podle mě je to nějakej mladej blbec, začít příspěvek de facto urážkou tím, že kdo má kroužkové a prošívané rukavice (skoro každý z VS, viz dále:-)), ten nemá estetické cítění, je zralé na ignoraci zbytku dotazu:-) Navíc se ptá na počátek 14. století, kde jinou možnost skoro ani nemá, takže je jasné, že o tom nic netuší. Takže ještě rada ode mě - projdi si celé tohle forum, (nejen ty odkazy nahoře, to je ale dobrý základ), včetně všech zbrojí VS, co už tady jsou, je tam spousta užitečných odkazů na hodiny studia...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Na mě to působí stejně Kaine.
Vítězství nebo smrt!
Boreš
Nováček
Nováček
Posts: 43
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Plzééééň
Contact:

Post by Boreš »

Jedna rejpavá:
Jako nižší šlechtic...koukal by jsi na to, aby jsi byl krásně sladěný ochranným oděním, nebo aby ti neufikly v boji pazoury?
Ty kroužky převládaly, proto jsou znázorňovány skoro všude.
Místo šupin bych spíš hledal železnými plátky zesílené kožené rukavice, ale to už musíš vědět, jestli by na ně tvoje postava měla, bo to byla tehdá pálka za ně :)
Do věčnosti!
Romul
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 51
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Romul »

Kaine ,Kaine ,že ti to vůbec stojí za to hnedka někoho poslat za jeho i třeba špatné doměnky ke dnu
někdy si řikám že tyto naráživé přízpěvky musí odradit spoustu lidí co začínají a chtěli by se tomu věnovat pořádně neb každý jenou začínal a ptal se na blbosti tož hned je neodsuzujte
jinak ty rukavice když né kroužkové ani prošité tak pak je teda možnost jak psal Boreš kožené s našitými kusy plátů viz Klučina Zbraně a Zbroj
osobně doporučuji také komplet s pěstnicemi a jestli chceš ty šupiny tak ve formě vesty jako zesilovací část zbroje
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Romule je pravda, že každý z nás začínal, nadruhou stranu je dobrým zvykem si nejdřív o dané problematice zjistit vlastními silami vše možné a pak se ptát na nejasnosti.

Pro počátek 14. století a nízkého šlechtice jsou kožené rukavice zesílené plátky kovu z 99% špatné řešení. Jestliže je někdo doloží k počátku 14. století, tak klobouk dolů. Já je zatím doložil tak do dvacátých let a i tam se jedná o nákladný výstřelek šlechty (nechci říkat vysoké). Naproti tomu se kroužkové komplety objevují vcelku dost běžně i v polovině 14. století, kde bych je dříve nečekal.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Přibík z Pořešína wrote:někde jsem četl o jakémsi šupinovém návleku který se dával na rukavice a pripevňoval se řemínky ale jinak jsem toto nikde neviděl, bylo by dobré kdyby jsi sem přidal tu iluminaci
chlapi, tenhle postup hledání odpovědí na vaše otázky je zcela zásadně špatně a výseldky musejí být nutně zavádějící [-(

tak po milionšestý...
http://www.livinghistory.cz/modules.php ... 39&start=0
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Romule, mi nevadí, že se plete, to je u nováčka v pořádku. Mi vadí, že bez jakékoliv znalosti problematiky začne stylem "Ale co s člověkem, který má estetické cítění a kroužkové a prošívané rukavice se mu hrubě nelíbí? " Sorry, ale říct o 99% lidí, že nemají estetické cítění (a přitom sám o problematice nic nevědět), a zároveň po nich chtít rady, je dost troufalé a je třeba mu to vytknout. Ne neznalost, ale přístup.

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Amen 8)
Vítězství nebo smrt!
Post Reply