Kušiník počátku 14. století

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

Post Reply
User avatar
Přibík
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 612
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Suchdol nad Lužnicí
Contact:

Kušiník počátku 14. století

Post by Přibík »

Zdravím všechny chci si dávat dohromady postavu kušiníka z počátku 14. století. Potřebuju rady ohledně výstroje. Chtěl bych mít prošívanici s rukavem po lokty, na předloktí nátepniky a "myšky" z vařené kůže na lokty. Na hlavu batvat a klobouk. Dneska jsme debatovali s Kohem na téma těch natepniků na jednu stranu jsou prakticke ale na druhou stranu nejsou dolože dříve než z roku 1340( info Koho) co myslíte vy? na iluminacich jsou kušiníci v dlouhých prošívkách a někdy i v kompletech bez rukávů. ještě jsem spekuloval nad rukavicema jaký použít?

Jako poboční zbraň bych chtěl tesák nebo takový ten dlouhý nůž jako má Vitamín, puklíř jako štít.

Co vy na to ? díky za rady
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Koukni na Berwelf.de (nebo jak je to předně. Když dáš hledat Berwelf, tak to najdeš). Jinak nátepníky mi nepřijdou praktické vůbec, natož když pod nimi nebude prošívanice.

Pro představu o vzezření kušečníka si též projdi Maciejowskou bibli. Z kuše tam střílí i těžkooděnec v kroužkovém kompletu. Rukavice nedoporučuji, tedy ne oddělené. Jestli chceš, aby to vypadalo věrohodně doporučuji komplet (Sám budu v budoucnu předělávat).
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

V Mac. bibli jsou střelci často v kroužkovkách, ale s rukávy jen po loket. Na náhrobcích jsou tyhle nátepníky až okolo roku 1340 (prý v anglii a francii o něco dříve, nevím). Já mám ty nátepníky doloženy z 8. století, ale tam asi nemožno mluvit o nějaké kontinuitě. Takže je to spekulace (ale mám je taky).

Myšky z vařené kůže - a pro tohle podklad máš?

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Přibík
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 612
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Suchdol nad Lužnicí
Contact:

Post by Přibík »

Pro mysky z varene kuze podklady nemam ale odvodil jsem je jako levnejsi verzi plechovejch
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

1) a máš doloženo, že něco takového ve 14. století dělali? V našem 9 možná, ale u vás asi těžko, prostě si pořídili dlouhou prošívku a nešpekulkovali...

3) ta myška není nezbytná, dá se bez ní obejít

2) seš profík, máš klobouk, prošívku, tesák, kuši, a tvůj pán ti dovolí, abys mu dělal ostudu vařenýma myškama? To je pěkná socka, ještě že takového pána nemám :) (myšleno obrazně)

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Je fak, že v M. bibli jsou dost ty s krátkým rukávem, nicméně je tam vyobrazen i těžkooděnec s krožkovým kompletem střílející z kuše. Mám dojem, že je to na vyobrzení kdy Filištýni odrazí útok Izraelitů, ale jistej si nejsem - nemám to u sebe. Zítra zjistím výc.
Vítězství nebo smrt!
User avatar
Přibík
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 612
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Suchdol nad Lužnicí
Contact:

Post by Přibík »

jj ty obrazky mam z macievsky. Přijde mi ale hrozne nepraktický kušiník v
krouzkových kompletech. Podle mého názoru by měl být schopný se rychle přesouvat a klusat za pánovým koněm což v kompletu dost dlouho nejde
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

Já si střelce z kuše nepředstavuji jako někoho, kdo pobíhá za pánovým koněm. Kdo má být tvou ztvárňovanou postavou? U koho a v jakém postavení slouží? Co jsou jeho úkoly?

Pokud plánuješ jako střelec cíleně bojovat i z blízka, pak se asi neobejdeš bez vyřešení otázky kam kuši odložit, budeš-li dál bojovat jako pěšák. Pokud budeš střelcem primárně, pak ber v úvahu specifika této zbraně. Omezená rychlost střelby vyžaduje ochranu střelce, která optimálně spočívá v ochraně poskytované hradbou, nebo velkým štítem (viz. ukázkově Berwelf).
V našem prostředí si představuji opravdu účinné střelce, jako spolupracující jednotku (viz. Čertova Hrubá skála, tuším 2006). Je jich tedy více a mají zajištěno krytí nejenom proti střelbě protivníka, ale i proti jeho živé síle. Jeden osamělý střelec v celé družině je dle mého vojákem, který mimochodem i střílí, ale není primárně střelcem, nýdrž univerzálním vojákem. Pak ať je vyzbrojený a vystrojený podle potřeb svého pána a hierarchie celé družiny.
Kožená předloktí a myšky bych vůbec neřešil a rovnou je zavrhnul.
Ich dien!
Wothan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 5492
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Liberec
Contact:

Post by Wothan »

Tohle jsou třeba ti z Maciejowské bible, co jsem u nás použil k ilustraci opaskového háku, nicméně je tu i vidět výzbroj dvou různě oděných kušiníků - jednoho lépe, jednoho hůře. Je to sice 13.st. ale nepředstavoval bych si ten počátek 14.st. zrovna moc odlišně.

Image
Koupím-li trpaslíka, do rána má dva metry.
User avatar
Přibík
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 612
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Suchdol nad Lužnicí
Contact:

Post by Přibík »

mam vse co potrebuji pokud nikdo nic jineho nema prosim o smazani
User avatar
Bestian
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1338
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: České Budějovice
Contact:

Post by Bestian »

Nemazat, inspirace pro potenciální jiné zájemce které sem případně moderátoři přesměrují.
Werner I. z Pořešína,
bratr Pribyslava II. z Pořešína,
věrný přítel, rádce a lovčí Petra I. z Rožmberka.

Kdo nechce, hledá důvody. Kdo chce, hledá způsoby.
User avatar
Bohuslav
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 654
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Teplice/Praha
Contact:

Post by Bohuslav »

V podstatě se vším souhlas.

Jen trošku mi poslední dobou i ty berwelf.de taky nepříjdou úplně ve všem na 100%
Image V ničem, co vykládám, si nečiním nárok na vymezení pravdy, ale pouze vymezení vlastního názoru.Abélard
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Re: Kušiník počátku 14. století

Post by maser »

Pokus o výrobu šipek do samostřílu:

Image
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Post Reply