Plátová zbroj

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

User avatar
Noxter
Nováček
Nováček
Posts: 7
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Plátová zbroj

Post by Noxter »

zdravím chtěl bych si pořídit tento typ zbroje http://luciferarmoury.com/galerie.php?aktsl=46&gall=291 , ale nedaří se mi v dostatečně míře sehnat iluminace případně náhrobky na kterých by mohla být zachycena.Jde mi převážně o dataci nejačastějšího výskytu tohoto typu zbroje a její konstrukci (počet dílu kyrysu, např.). Předem děkuji za info.
Podle dobrého pána, dobrá jízda bývá.
kure_melancholik
Nováček
Nováček
Posts: 10
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by kure_melancholik »

Kyrys je jestli se nepletu podle orginálu ze zbrojnice na hradě Churburg číslo buď 13. Tady je pár odkazů na orginál :)


http://www.rycerze.pl/modules/xoopsgall ... urburg.jpg

http://sl-armours.com/bel/showpic/mode, ... mours.html
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

A jestli se ti jedná jen o 14. století a jen o nohy a ruce, tak z iluminací je to dost dobře vidět v Romani o Alexandrovi : Oxford, Bodleian Library
MS. Bodl. 264 fol. 51v - http://image.ox.ac.uk/show?collection=b ... =msbodl264 - tam můžeš prohlédnout detaily a srovnávat je s ostatními prameny.

Jiank zbytek bych typoval pozdější než 14. stol. ne?
Vítězství nebo smrt!
User avatar
BidakII
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 462
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha

Post by BidakII »

Vladan wrote:Jiank zbytek bych typoval pozdější než 14. stol. ne?
Na poslední čtvrtinu 14. st. je Noxterem zvolená zbroj vpořádku.
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Kyrys je evidentně podle toho na churburgu kde se celý komplet datuje na 1370.
Trochu se mi nelíbí celkový optický dojem, detaily ho ruší, působí to jaksi divně... přijde mi, že ty listy na myškách jsou příliš veliké a pokud vypadají nýtovaně tak je to špatně dělaly se z jednoho kusu. Tedy by se mělo spíše svařit, když to platnéř neumí vykovat.
Pokud to dělal Jirka Lucius, tak mám dojem že to umí lépe. Asi to bude starší práce... Pokud bys to chtěl od něj tak určitě podklady má. Jinak někde existuje www stránka kde jsou nákresy milánských zbrojí zepředu a zezadu, ale nemohu to tedka najít...
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

Jirka k týhle zbroji dodělával pouze ruce a nohy (export do Dánska). Ruce a nohy jsou dělány podle originálu z Churburgu s vynechaným zdobením a pokud se proklikáte do složky kde má zvlášť nafocený ty ruce a nohy, uvidíte že myšky nejsou nýtovaný, ale tím nýtkem je tam přichycený pouze kožený pásek. Jinak co vím, současný majitel když to dostal, tak se v tom dvě hodiny procházel po pokoji a nechtěl to sundat :)
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Clary: Mno ty listy na myškách se mi nelíběj, něco je na nich, já nevím co divně.. každopádně když sem si prošel katalog z churburgu, tak ty ruce co patřej k tomuhle kyrysu, mají ty listy menší. Celkem viditelně... a mají jiné provedení pantů na předloktí... od Jirky bych čekal víc :) Ve vší úctě samozřejmě... ale tohle je tak úroveň Marek-Jizba či Hovorka... proto jsem to šacoval na starší práci...
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
ClaryAldringen
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 135
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Praha, Plzeň
Contact:

Post by ClaryAldringen »

No fakt je, že Jirka je kamarád, takže si na něj nechávám nerad sahat :) Však jsem se taky značnou měrou podílel na výrobě jeho stránek :) Ale teď k plechům - nedosahuje kvalit třeba takového Brožka, což je vcelku pochopitelné (platnéřinu má jako koníčka a i přes to že je to dvoumetrový chlap to klepe v kamrlíku kterej je menší než panelákovej záchod), ale nutno říci že s každým vyrobeným kusem se zlepšuje. Pokud by si chtěl Noxter pořídit zbroj od něj myslím že je to dobrá volba a konečná podoba zbroje závisí hlavně na specifikaci a domluvě. Materiály ohledně téhle zbroje k dispozici má. Pro mě samotného teď klepe patnáctkový německý rukavice, co nevidět začne na kyrysu a žena od něj má střelecký šalíř - oba jsme naprosto spokojení. (akorát by si mohl pořídit dobovější platéřskou značku, vid Jiříku :) )
Sepsal Boží slovo ve slovanském jazyce aby mohl sobě svěřené duše snáze poučovat. Žádal je, aby zpívaly kyrie eleison, a vysvětlil jim jeho význam. Ti zlotřilci to však zesměšnili a zkomolil na ukrivolsa, což v naší řeči znamená v křoví stojí olše.
group.mercatores.cz
Siegfried
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 203
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by Siegfried »

Jako byl bych nerad aby to vyznělo že se mi nelíbí jeho práce, naopak. Přijde mi že má budoucnost, proto se jím vůbec zabývám. Viděl jsem některé jeho rukavice a jsou super :) Myslím, že je na ně velmi dobrej...
Když jednou zkusíte jaký to je s dlouhou dřevcovou zbraní, tak šmrdlání mečíčkem už pak nikdy není co bejvalo...
User avatar
maser
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 276
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Jindř. Hradec
Contact:

Post by maser »

Noxter: datace je uváděna většinou mezi 1370-1390.
Image

Image
I smrt před mužem často prchla! Heslo 310. československé stíhací perutě RAF, 1940
http://silva-nortica.blog.cz/
Lucifer
Nováček
Nováček
Posts: 3
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Contact:

Post by Lucifer »

JJ je to pravda, ty mysky mohly byt trochu mensi, celkove provedeni mohlo byt mensi aby to nebyly tak velka roura. Nic mene jsem se z toho poucil a uz delam ruce jen na zaklade sadrovych odlitku. Snazim se ale jede to tak rychle.

viz. obrazek

Image
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Post by Hynek z Děčína »

Zdravím všechny ve spolek! Chci se zeptat používali se už v druhé polovině 13. stol. nějaké plechové doplňky?
richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Asi budeš muset zpřesnit svůj dotaz, které země máš na mysli ? U nás se již pravděpodobně používaly terčíky na loktech, ramenou a myslím i na kolenou. Ale jsou tu mnohem lepší znalci.
User avatar
Hynek z Děčína
Nováček
Nováček
Posts: 15
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Děčín

Post by Hynek z Děčína »

Omlouvám se za neupřesnění! Samozřejmě jsem myslel naší domovinu! :-)
User avatar
Vladan
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 526
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Strakonice

Post by Vladan »

Je sice pravda, že už se dá něco takového dohledat, ale nebral bych to jako typickou věc.
Vítězství nebo smrt!
Post Reply