Zdobený rytířský pás

Vojenství a vše co s tím souvisí

Moderators: Maršálek, Bestian, Heinrich von Rheinhausen

richardrg
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Posts: 120
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00

Post by richardrg »

Nejsem si jistý jestli pyrop - u nás jako český granát se používal ve 13. století jako ozdobný kámen. Někdo mi tvrdil, že se ve šperkařství používá až od 18. století.
Když v 70. letech dělali v Turnově repliky korunovačních klenotů a měli je k přezkoumání tak se domnívali, že tam kde byl předpoklad pyropů - např. na prstenu, který je součástí pokladu, že se možná jedná o skutečné rubíny. Ale alpský pyrop má trochu jiné vlastnosti než český granát.
Nezbývá mi než maršálkovi věřit.
User avatar
Maršálek
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 1068
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Hradec Králové
Contact:

Post by Maršálek »

richardrg wrote:Nejsem si jistý jestli pyrop - u nás jako český granát se používal ve 13. století jako ozdobný kámen. Někdo mi tvrdil, že se ve šperkařství používá až od 18. století.
Když v 70. letech dělali v Turnově repliky korunovačních klenotů a měli je k přezkoumání tak se domnívali, že tam kde byl předpoklad pyropů - např. na prstenu, který je součástí pokladu, že se možná jedná o skutečné rubíny. Ale alpský pyrop má trochu jiné vlastnosti než český granát.
Nezbývá mi než maršálkovi věřit.
¨
Pyrop je u nás ve šperkařství užíván nejpozději od 13. st., rozmach pak zažívá za Karla IV. a v 15. st. se objevuje i mezi měšťany (vzestup patriciátu) - nepř. pás tzv. královny Elišky - Muzeum východních Čech.
To 18. st. souvisí jednak s novou módní vlnou - poprvé se ve světě objevuje jako český granát a za napoleonského císařství jde pod tímto názvem o žádané zboží. Současně se u nás objevuje poprvé ve velkém i v dnes již tradiční levné variantě vsazovaný do stříbra. Do té doby je běžně osazován do zlata.

Omlouvám se za OT :wink:
Ich dien!
User avatar
Kain
Stálý přispěvatel
Stálý přispěvatel
Posts: 2125
Joined: Thu 01. Jan, 1970 1:00
Location: Brno
Contact:

Post by Kain »

Tak to pozor! Jedna z teorií říká, že za mocenským rozmachem české kotliny by mohl stát obchod, a to již v 7. století s českými granáty, protože v té době se začaly zavírat cesty z východu. Více o tom píše Petr Charvát...

Svatopluk vyslal tajně početné vojsko a přepadl Bavory, kteří byli zanecháni na břehu řeky Dunaje ke střežení lodí. Jedny pobil, druhé dal utopit v řece, jiné pak odvedl jako zajatce.

Pravoslav, Orcae Ita
Post Reply